3 میلیون ایرانی تا نخستین روز سال 99 سفر کردند، مسافران نوروزی تلاش ها برای مقابله با کرونا را خنثی می کنند، معامله پلاک خودرو برای ورود به استان های درگیر کرونا در نوروز 99

به گزارش مجله فان پی سی، خبرنگاران: سه روز از نوروز 99 گذشته است. سفرهای نوروزی با هشدارهای مکرر از ابتدای شیوع کرونا در ایران کنسل شده و به گفته وزیر راه و شهرسازی 200 هزار بلیت پرواز و 300 هزار بلیت قطار نیز مسترد شد. صدها هزار بسته سفر خریداری شده از آژانس های گردشگری نیز به گفته فعالان این صنعت ابطال شده است تا سفر، عامل انتقال و جابه جایی بیشتر کرونا در کشور نشود.

3 میلیون ایرانی تا نخستین روز سال 99 سفر کردند، مسافران نوروزی تلاش ها برای مقابله با کرونا را خنثی می کنند، معامله پلاک خودرو برای ورود به استان های درگیر کرونا در نوروز 99

در چنین شرایطی برخی شهروندان ایرانی با نادیده دریافت تمامی هشدارهای سفر ترجیح داده اند با خودرو شخصی به دل جاده های کرونایی ایران بزنند و نه تنها خود و خانواده هایشان را که شهروندان دیگر شهرهای کشور را نیز در خطر قرار دهند و ریسک ابتلا به بیماری کرونا را در جهتهای مختلف کشور بالا ببرند.

جمعیت هلال احمر کشور خبر داده است که در فاصله 27 اسفندماه سال 98 تا اول فرودین ماه سال 99 حدود 970 هزار خودرو با جمعیت بالغ بر 3 میلیون نفر از 13 استان درگیر با ویروس کرونا خارج شده به سفر رفته اند که حدود 2400 تن از آن ها در پایش های جاده ای دارای علائم بیماری کرونا همچون تب بودند.

فرمانده پلیس راه کشور نیز گزارش کرده است که تنها در 28 اسفندماه سال 98 یک میلیون و 112 هزار تردد در جاده های کشور ثبت شده است. اما علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی می گوید که از 25 اسفندماه تا ابتدای فروردین ماه سفر در ایران با کاهش 51 درصدی روبرو شده و حتی در روز نخست فروردین ماه نیز سفرهای نوروزی با کاهش 61 درصدی نسبت به سال قبل روبرو شده است.

معامله کثیف پلاک خودرو در سفرهای نوروزی

خودسری و سهل انگاری برخی شهروندان در اقدام به سفر درست در شرایطی که تمامی خدمات توریستی در کشور لغو شده است و تمامی مراکز فرهنگ و تاریخی کشور نیز به دلیل شیب بالای ابتلا به کرونا تعطیل شده اند، بیانگر فقدان مسئولیت اجتماعی در میان طیفی از جامعه ایرانی است که هشدارها را نادیده گرفته و اقدام به سفر کرده اند.

در روزهایی که برخی مردم در استان های شمالی ورودی شهرهای شمال کشور را سد کردند تا مانع از ورود توریستان به استان های پرخط شمال کشور شوند و پس از آن نیز با تمهیدات استانی تنها به خودروهای دارای پلاک بومی اجازه ورود به استان ها و شهرهای شمالی داده شد، جسته گریخته خبرهایی از معامله پلاک خودرو توسط برخی سودجویان در شهرهای شمالی کشور منتشر شد.

برخی شهروندان ساکن گیلان به خبرنگاران خبر دادند که برخی افراد سودجو در قبال دریافت 200 تا 400 هزار تومان پیشنهاد تعویض پلاک های غیربومی با پلاک بومی را برای دور زدن قوانین مقابله با کرونا به مسافرانی که هشدار سفر در نوروز را نادیده گرفته اند، برای ورود به این استان می دهند.

همین دیروز نیز مقامات استانی در فارس گفتند که تغییر دادن پلاک خودرو به عنوان اجازه ورود به این استان یک جرم بزرگ است که با مجازات های سنگین روبرو می شود.

همین اعلام مشخص می کند که در استان فارس نیز معامله پلاک خودرو از سوی مسافران بی مسئولیت که در شرایط کرونایی کشور ترجیح داده اند سفر کنند و ریسک انتقال و ابتلا به کرونا را به جان بخرند با افراد سودجو جریان دارد.

طی روزهای گذشته که ایران به تسخیر ویروس کرونا درآمده است تمامی کادر پزشکی و درمانی کشور با التماس از مردم خواسته اند که در خانه بمانند و سفرهای خود را کنسل کنند. سفر عامل اصلی انتقال و جابه جایی بیماری کرونا در کشور است و بارها وزیر بهداشت و رییس جمهوری و حتی برخی مردم عادی در شبکه های مجازی توصیه کرده اند که به جای سفرهای نوروزی در شرایط قرمز سلامت ایران، در خانه بمانند و با این اقدام قله ابتلا به کرونا در کشور را کاهش دهند.

سیاست سختگیرانه

دولت هنوز سفر را بطور کامل ممنوع اعلام نکرده و اجازه ورود جدی نیروهای مسلح برای بستن مرزهای ورودی و خروجی استان ها با هدف کاستن از سفرها نداده است. با این حال برخی سیاست های محدود کننده سفر در برخی نقاط جاده ای کشور به اجرا گذاشته شده است تا سفر در نوروز را بصورت جدی از سوی شهروندان بی توجه به هشدارها کاهش دهد.

نمونه این تمهیدات در پایش و کنترل مسافران ورودی و خروجی شهرها و استان های کشور قابل مشاهده است که حتی به شناسایی بیماران مبتلا به کرونا یا دارای علایم ابتلا به کرونا هستند کمک می کند. نمونه دیگر از سیاست های محدود کننده سفر نیز بازگرداندن مسافران از دروازه ورودی به برخی شهرها و استان های کشور به شهر و استان مبداء است. در همین رابطه در استان خوزستان که طی سه سال گذشته در میان 5 استان برتر توریستی نوروزی قرار داشت اعلام شده است که مسافران و توریستان در شرایط کرونایی کشور حق ورود به خوزستان ندارند. غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان دیروز در مقابل دوربین تلویزیون از مسافران نوروزی خواست که خوزستان را از فهرست سفر حذف کنند. او گفت: از هموطنان تقاضا می شود که از سفر به خوزستان پرهیز کنند چون از همان بدو ورود به شهرهای خود بازگردانده می شوند و اجازه ورود مسافر و توریست به خوزستان داده نمی شود.

نوروز 99 و آمار سفر در دو سال گذشته

نگاهی به آمار سفرهای نوروزی سال های 97 و 98 مشخص می کند که سفرهای نوروزی درایران در سال 99 که بیماری کرونا به جان ایران افتاده است با کاهش چشمگیر روبرو شده است و البته نباید آمار جمعیت هلال احمر را که از سفر 3 میلیون ایرانی از استان های درگیر کرونا خبر داده است از نظر دور داشت.

پایه آماری سفرهای نوروزی در کشور، از روز 27 اسفندماه محاسبه می شود و اکنون وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گفته است که سفرهای نوروزی ایرانی ها از 25 اسفندماه سال 98 تا اول فرودین ماه سال 99 به میزان 51 درصد کاهش یافته است.

علی اصغر مونسان همچنین اعلام کرده است که سفرهای نوروزی ایرانی ها در نخستین روز از فروردین ماه نیز با 69 درصد کاهش نسبت به سال های قبل روبرو بوده است.

حتی اگر این آمار صحیح باشد، اما در نگاه بدبینانه به اعداد می توان نتیجه گرفت که هنوز 31 درصد مسافران نوروزی در نخستین روز از فروردین ماه سال 99 که کشور همچنان در نبرد با کرونا است، به جاده های ایران زده اند و ریسک ابتلا به کرونا در کشور را بالا برده اند.

بررسی خبرنگاران از آمار سفرهای نوروزی در سال 97 نشان می دهد که اگرچه در نوروز 97 تمامی 60 کانتر پروازی فرودگاه امام خمینی (ره) تهران عملیاتی بودند و براساس آماری که علی رستمی مدیرعامل فرودگاه بین المللی امام خمینی ارایه کرد، پروازهای ورودی و خروجی این فرودگاه در نوروز 97 به میزان 14 درصد افزایش یافت.

در فرودگاه مهرآباد تهران نیز پروازهای نوروز 97 شامل 470 پرواز داخلی شد. تعداد پروازهای داخلی در نوروز 97 البته نسبت به سال 96 که تعداد پروازهای نوروزی به 490 پرواز رسیده بود، با اجرایی شدن سیاست آزادسازی نرخ بلیت پرواز با کاهش روبرو بود.

بررسی خبرنگاران از آمار سفرهای نوروزی سال 97 مشخص می کند که از 27 اسفندماه سال 96 تا سوم فروردین ماه سال 97، تعداد 17 میلیون و 327 هزار و 855 اقامت در کشور ثبت شد. 19 میلیون و 453 هزار و 153 بازدید نیز از اماکن تاریخی و فرهنگی ثبت شد. تا 4 فروردین ماه سال 97 نیز تعداد 3 میلیون و 100 هزار سفر جاده ای در کشور ثبت شده بود. مازندران، گیلان و خراسان رضوی نیز در این مدت در صدر جدول سفرهای نوروزی ایران قرار داشتند.

رییس وقت سازمان میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی کشور که حالا وزیر میراث فرهنگی شده است، البته آمار کلی سفرهای نوروزی سال 97 را اینگونه گفت: از 27 اسفندماه سال 96 تا 17 فروردین ماه سال 97 تعداد 74 میلیون اقامت در کشور ثبت و 132 میلیون بازدید از اماکن توریستی کشور انجام شد. به گفته او، مازندران، گیلان، بوشهر، خراسان رضوی، هرمزگان، خوزستان و فارس به ترتیب صدرنشین سفرهای نوروزی سال 97 شدند.

خبرنگاران البته سری نیز به آمار سفرهای نوروزی سال 98 زده است تا مشخص شود شرایط سفرهای نوروزی در کشور با توجه به سیلاب بهاری سال 98 که به کنسل شدن بسکمک از سفرهای نوروزی در هفته نخست نوروز انجامید چگونه بود؟ براساس آمارهای ستاد سفر، از 27 اسفندماه سال 97 تا 15 فروردین ماه سال 98، تعداد 74 میلیون و 300 نفر شب اقامت در کشور ثبت شد و 18 میلیون ایرانی به سفر نوروزی رفتند.

مسافران نوروزی تلاش ها برای مقابله با کرونا را قربانی می کنند

بدین ترتیب اگر آمار ارایه شده از سوی جمعیت هلال احمر ایران را به عنوان نخستین آمار رسمی از سفرهای نوروزی در ایران مبتلا به کرونا در سال 99 بدانیم می توان گفت کاهش سفرهای نوروزی از 27 اسفندماه سال 98 تا نخستین روز از سال 99 با هشکمک جمع زیادی از هموطنان ایرانی محقق شده و گام مهمی در جهت مقابله با ویروس کرونا در کشور با مشارکت جمعی ایرانی ها برداشته شده است. با این حال همان 3 میلیون جمعیت مسافر در جاده های نوروزی ویروس زده ایران که 2400 تن از آن ها در پایش های جاده ای دارای علائم ابتلا به کرونا بودند می توانند مهمترین در نقش ناقلان جدی کرونا به دیگر هموطنان ایفای نقش کنند جهت مقابله با ابتلا به کرونا را سخت تر کنند و تلاش ها برای مقابله با کرونا را قربانی تصمیم خود برای سفر نوروزی در جاده های کشور کنند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 72

به "3 میلیون ایرانی تا نخستین روز سال 99 سفر کردند، مسافران نوروزی تلاش ها برای مقابله با کرونا را خنثی می کنند، معامله پلاک خودرو برای ورود به استان های درگیر کرونا در نوروز 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 میلیون ایرانی تا نخستین روز سال 99 سفر کردند، مسافران نوروزی تلاش ها برای مقابله با کرونا را خنثی می کنند، معامله پلاک خودرو برای ورود به استان های درگیر کرونا در نوروز 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید