هایکو ماس: به نظر نمی رسد از سیاست خارجی دولت ترامپ چیز زیادی باقی مانده باشد

به گزارش مجله فان پی سی، وزیر امور خارجه آلمان از چرخشی آشکار در سیاست خارجی آمریکا سخن گفته و از این تحول استقبال کرده است. برجام، افغانستان، اوکراین، ناوالنی و سیاست مشترک در قبال روسیه و چین محور مذاکرات اروپا با دولت بایدن خواهد بود.

هایکو ماس: به نظر نمی رسد از سیاست خارجی دولت ترامپ چیز زیادی باقی مانده باشد

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان از منتقدان جدی سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ بود. او اکنون از تغییر آشکار در رویکرد خارجی دولت بایدن می گوید و آن را نشانه تحولی مثبت می داند.

وزیر امور خارجه آلمان در گفت وگو با خبرگزاری رویترز گفته است: من باید کمی به این موضوع عادت کنم که بین من و همتای آمریکایی ام تماس تلفنی وجود داشته باشد و افزون بر آن بر سر تقریبا همه نکات اتفاق نظر داشته باشیم.

ماس انتخاب آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا را گامی مثبت در مناسبات بین اروپا و این کشور دانست.

وزیر امور خارجه آلمان البته در این مصاحبه تاکید کرده است که اختلاف نظر با آمریکا و از جمله بر سر لوله انتقال گاز روسیه به اروپا نورداستریم 2 و عضویت گرجستان و اوکراین در ناتو وجود دارد.

ماس تاکید کرده که تغییر مهم در رویکرد خارجی دولت بایدن، فراهم شدن امکان گفت وگو با آمریکا به عنوان یک متحد قابل اعتماد در عرصه بین المللی است.

وزیر امور خارجه آلمان گفت: ما در سال های گذشته از این موضوع که سیاست خارجی آمریکا به سختی قابل پیش بینی و محاسبه بود، ناخشنود بودیم.

هایکو ماس گفت که اکنون قرار بر تغییر این شرایط است و این همان چیزی است که آلمان و اروپا منتظر آن بودند. او تاکید کرد که اروپا خواستار نقش فعال تر آمریکا در جهان و به ویژه در ارتباط با بحران های موجود در آفریقا و شرایط اوکراین است.

وزیر امور خارجه آلمان یادآور شد که تضمین امنیت و ثبات در جهان بدون مشارکت آمریکا به عنوان یک قدرت برتر ممکن نیست.

توافق هسته ای با ایران

هایکو ماس از رویکرد دولت بایدن در قبال برجام و احتمال بازگشت آمریکا به این توافق استقبال کرده و از چرخش در مناقشه اتمی با ایران سخن گفته است.

وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با رویترز گفت: به باور من، تروئیکای اروپایی و آمریکا خیلی سریع می توانند گفت وگوهای خود را بر سر برنامه هسته ای ایران از سر گیرند.

ماس تاکید کرد که بریتانیا، فرانسه و آلمان به رغم خروج آمریکا از برجام همچنان به توافق هسته ای پایبند ماندند.

او دوباره شرح داد که جمهوری اسلامی برای بازگشت آمریکا به توافق هسته ای و رفع تحریم ها باید به تعهدات برجامی خود پایبند بماند.

صلح افغانستان

ماس گفت که اروپا و به خصوص کشورهای عضو پیمان ناتو از دولت جدید آمریکا انتظار دارند به تک روی دولت پیشین آمریکا در ارتباط با افغانستان پایان داده و سیاست دیگری در پیش گیرد.

وزیر امور خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد که در ارتباط با حضور نظامی در افغانستان، وزیران دفاع کشورهای عضو پیمان ناتو در ماه فوریه گرد هم آمده و بر سر راهکاری مشترک به توافق برسند.

به باور او، تعیین ماه آوریل برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان واقع بینانه نیست و امکان حصول توافق صلح در افغانستان تا آن زمان فراهم نمی شود. اشاره ماس به سیاست اعلام شده دولت ترامپ است. ترامپ اعلام کرده بود که در ماه آوریل همه نیروهای آمریکا را از افغانستان خارج خواهد کرد.

هایکو ماس می گوید که مهم توجه به ارتباط بین فرایند سیاسی و خروج نیروها از افغانستان است و نمی توان بدون دست یابی به راه حلی سیاسی اقدام به ترک افغانستان کرد.

به تاکید وزیر امور خارجه آلمان، در صورت خروج نیروهای نظامی کشورهای عضو ناتو از افغانستان این خطر وجود دارد که طالبان تن به مصالحه سیاسی با دولت افغانستان ندهد.

افزون بر آن، هایکو ماس گفت که خروج نیروهای نظامی ناتو از افغانستان باید در هماهنگی با همه کشورهای ذیربط صورت گیرد.

نورداستریم 2، ناوالنی و پیمان استارت نو

وزیر امور خارجه آلمان گفت که این کشور سیاست خارجی خود را دارد و خط مشی خود را بر اساس این که چه کسی در آمریکا زمام امور را در دست دارد، تعیین نمی کند.

ماس با اشاره به پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا، پروژه نورداستریم 2 تاکید کرد که آلمان برخلاف آمریکا اجرای چنین پروژه ای را صحیح می داند.

وزیر امور خارجه آلمان از دولت بایدن خواست که درباره صحیح بودن استفاده از ابزار تحریم و مجازات علیه متحدان خود بیاندیشد.

به باور او، اختلاف نظر بر سر این یا آن مسئله بین کشورهای متحد بر سر میز مذاکره و گفت وگو حل شدنی است و نه از طریق تحریم و مجازات. اشاره هایکو ماس به سیاست های تحریمی پیش بینی شده از سوی دولت ترامپ است.

افزون بر آن، دولت آلمان نسبت به سیاست آنتونی بلینکن که از پذیرش گرجستان و اوکراین در شمار اعضای ناتو سخن گفته بود، به دیده تردید می نگرد. به اعتقاد ماس، اوضاع گرجستان تغییر کرده است و درباره عضویت اوکراین در پیمان ناتو، نیاز به گفت وگو و مذاکره بیشتر وجود دارد.

هایکو ماس از تمدید پیمان کاهش سلاح های هسته ای استارت نو توسط دولت جو بایدن استقبال کرده و سیاست دولت ترامپ در روسیه را بی نتیجه خوانده است.

وزیر امور خارجه آلمان گفته است: جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اکنون تنها ظرف چند ساعت پیمان استارت نو را برای پنج سال تمدید کرد.

هایکو ماس به انتقاد دولت جدید آمریکا از بازداشت آلکسی ناوالنی اشاره کرده و افزوده که سیاست دولت جدید آمریکا نشان می دهد که می توان ضمن حفظ رویکردی انتقادی به عملکرد دولت روسیه در دیگر موارد مذاکرات سازنده ای با آن کشور داشت.

وزیر امور خارجه آلمان در مورد چین نیز گفته است که همراهی و مشارکت آمریکا با اروپا و دنبال کردن سیاستی مشترک بهتر می تواند در تنظیم مناسبات با چین و چالش های برخاسته از عملکرد آن کشور کارساز واقع شود.

هایکو ماس به تصمیم های اخیر دولت جو بایدن و وزارت امور خارجه این کشور ظرف یک هفته گذشته اشاره کرده و گفته است به نظر نمی رسد که از سیاست های دولت دونالد ترامپ در رویکرد بین المللی آمریکا چیز زیادی باقی بماند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 637

به "هایکو ماس: به نظر نمی رسد از سیاست خارجی دولت ترامپ چیز زیادی باقی مانده باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هایکو ماس: به نظر نمی رسد از سیاست خارجی دولت ترامپ چیز زیادی باقی مانده باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید