بازتاب خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران در الجزیره

به گزارش مجله فان پی سی، ایرنا نوشت: شبکه خبری الجزیره قطر در گزارشی از انتها تحریم تسلیحاتی ایران نوشت که واشنگتن در اجرای طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد باخت و تهران برطرف تحریم ها از امروز (یکشنبه) را یک پیروزی برای خود می داند.

بازتاب خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران در الجزیره

شبکه خبری الجزیره در گزارشی درباره انتها تحریم تسلیحاتی ایران و عدم همراهی اروپا و کشورهایی مانند روسیه و چین با طرح تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، نوشت که واشنگتن در اجرای طرح این طرح بازنده شد و جمهوری اسلامی آن را یک پیروزی برای خود می داند.

شبکه قطری اضافه نمود : تحریم تسلیحاتی ایران روز یکشنبه در حالی برداشته می گردد که ایران آن را یک پیروزی برای خود می داند و از سوی دیگر، آمریکا مدعی است که ایران یک ماه یا دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده با این کشور به توافق می رسد.

در ادامه گزارش آمده است: به دنبال انتها طرح تمدید تسلیحاتی ایران در تاریخ 18 اکتبر 2020 (27 مهر ماه 1399)، سازمان ملل تا انتها ماه جاری میلادی، لغو تحریم و ممنوعیت ایران از خرید سلاح های پیشرفته و جنگنده را به شکل تدریجی شروع خواهد نمود و بر اساس آن، تهران می تواند سلاح خرید و فروش بکند.

الجزیره در ادامه تاکید نمود : آمریکا ماه گذشته میلادی در اجرای طرح تمدید تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل با شکست روبرو شد و این طرح با اکثریت قاطع کشورهای عضو شورا از جمله روسیه و چین رد شد.

این در حالی است که رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا و بعد از شکست در شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی شده که ایران تنها یک یا دو ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا در برابر تحریم های مالی آمریکا مقاومت می نماید و نمی تواند تا چهار سال دیگر آن را تحمل کند.

اوبراین در نشستی مجازی موسسه آسپین (Aspen) گفت: ایران ترجیح می دهد که با دولتی غیر از دولت ترامپ به توافق برسد، اما با پیروزی ترامپ در انتخابات ایران قادر به تحمل فشار مالی ناشی از تحریم های آمریکا در چهار سال آینده نخواهد بود و به همین دلیل ایرانی ها به پای میز مذاکره خواهند آمد.

در ادامه گزارش تاکید شده که اکثریت اعضای شورای امنیت (13 عضو از 15 عضو) معتقدند آمریکا حق استفاده از مکانیزم ماشه به منظور بازگشت اتوماتیک تحریم های سازمان ملل از ایران را ندارد، چراکه واشنگتن در ماه مه سال 2018 به صورت یک جانبه و رسمی از توافق برجام خارج و تحریک های مالی یک جانبه علیه ایران وضع کرد.

به دنبال ناکامی کوشش آمریکا برای بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران به وسیله شورای امنیت، دولت ترامپ تصمیم به استفاده از مکانیزم ماشه گرفته تا تحریم های سازمان ملل علیه ایران را به بهانه نقض برجام از سوی تهران بازگرداند تا بدین وسلیه از خرید و فروش سلاح علیه ایران از ماه جاری میلادی جلوگیری کند.

خاتمه به رغم تقلای فراوان دولتمردان کاخ سفید، موعد انتها تحریم تسلیحاتی ایران، امروز، 27 مهرماه (18 اکتبر) بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت فرا رسید؛ روزی که فارغ از دستاورد حقوقی آن برای ایران، از منظر سیاسی و در واپسین روزهای انتخاباتی آمریکا، می توان آن را ضربه کاری اقتدار ایران و برجام بر پیکر سیاست تحریمی کاخ سفید و فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ملت و جمهوری اسلامی ایران دانست.

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد بامداد امروز یکشنبه رسما از لغو محدودیت تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه 2231 اطلاع داد و گفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک عضو مسئول جامعه بین المللی با دیگر کشورها تجارت مشروع از جمله در حوزه تجارت اسلحه انجام می دهد.

دولت جمهوری اسلامی ایران نیز ساعاتی پیش با انتشار بیانیه ای رسمی در مورد انتها محدودیت های تسلیحاتی ایران تاکید نمود که بر اساس یکی از نوآوری­ های برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت ­های تسلیحاتی و ممنوعیت­ های مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه­­ جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 438

به "بازتاب خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران در الجزیره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران در الجزیره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید