عقب نشینی اروپا؟

به گزارش مجله فان پی سی، روز گذشته نشست غیررسمی وزرای خارجه عضو برجام (ایران، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، اتحادیه اروپا و آلمان) برگزار گردید. درباره اتفاقات این نشست جزییات زیادی منتشر نشده است، با این حال بعضی رسانه های غربی می گویند اروپا از طرح پیش شرط بر سر احیای برجام صرف نظر نموده است.

عقب نشینی اروپا؟

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در نشست روز گذشته بیانیه ای 5 بندی صادر شد و وزرای خارجه تاکید نمودند که توافق هسته ای را حفط نمایند.

در بیانیه صادر شده آمده است: آنها تداوم ضرورت اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف­ ها و پرداختن به چالش ­های کنونی اجرای [برجام]، از جمله در زمینه عدم­ اشاعه هسته­ ای و تعهدات برطرف تحریمی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

وزرای خارجه برجام بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید نمودند. آنها تاکید نمودند که قطعنامه 2231 همچنان کاملا لازم الاجرا است.

این بیانیه نشان می دهد که وزای خارجه دورنمای بازگشت ایالات متحده به برجام را مدنظر قرار دارند.

پس از برگزاری این نشست دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس در توییتی توسعه برنامه هسته ای ایران را مانع پیشرفت در ارتباط با برجام دانست.

همچنین هایکو ماس از ایران خواست به برجام پایبند باشد و آخرین فرصت برای نجات برجام را از دست ندهد.

اما محمد جواد ظریف پس از این نشست در توئیتی نوشت که در این نشست تاکید نموده است :این آخرین فرصت برای سه کشور اروپایی/اتحادیه اروپا است که برجام را نجات دهند. داده های مربوط به حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا بین 2014 تا 2019 ثابت می نماید که تروئیکای اروپا/اتحادیه اروپا تعهدات برجامی شان را نقض کردند.

ظریف در پیامی دیگر با اشاره به بعضی اظهارات از سوی کشورهای غربی در مورد لزوم مذاکره بر سر چارچوب های زمانی برجام گفت: تقویم زمانی برجام از این توافق جدایی پذیر نیست. مذاکره مجدد منتفی است.

او اضافه نمود: بعد از آنکه آمریکا/تروئیکای اروپا به وظایفشان عمل نمایند، ایران به سرعت تدابیر اصلاحی اتخاذ شده در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا را به عقب برخواهد برگرداند.

درباره اینکه این نشست چه نتیجه ای در بر داشته به می توان گفت فرایند مذاکرات را تسریع می بخشد و مواضع دو طرف در این نشست و نشست کارشناسان در هفته گذشته روشنتر شده است.

اما نکته مهم این است که ایران هر گونه مذاکره تازه ای را رد نموده است و بعید است از این موضع هم عقب نشینی کند.

عقب نشینی اروپا

به همین دلیل روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: طرف های اروپایی برجام توافق نموده اند که در راستای آنچه تسهیل احیای برجام خوانده شده است، از شروط قبلی خود مبنی بر اضافه شدن بندهای جدید به برجام و تغییر زمان بندی برجام (مشخصاً در مورد بندهای موسوم به بندهای غروب) موقتاً صرف نظر نمایند.

بر اساس گزارش گاردین، وزرای خارجه تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) توافق نموده اند که پیش شرط تازه ای بر سر راه احیای توافق هسته ای ایران قرار ندهند، چرا که معتقدند تهران و واشنگتن باید قادر باشند بدون اینکه در برهه کنونی صحبتی از تقویت یا تمدید برجام مطرح شود، اجرای کامل تعهدات خود ذیل برجام را از سر گیرند.

به نوشته روزنامه گاردین، انگلیس باور دارد که تا زمان شکل گیری پیشرفت قابل توجه از سوی آمریکا و ایران برای پایبندی به توافق، مساله تعمیم توافق نباید مطرح شود. دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس گفت مهم است که ایران به سمت کاهش تعهدات خود در توافق حرکت نکند.

براساس این گزارش یک دیپلمات ارشد اروپایی در مورد نشست مجازی وزرای خارجه کشورهای عضو برجام که وزرای خارجه تروئیکای اروپایی به همراه وزرای خارجه روسیه، چین و ایران در آن حضور داشتند، به گاردین گفت: همه کسانی که در نشست حاضر بودند، درباره ضرورت حفظ توافق و اقناع ایالات متحده برای بازگشت به توافق بدون هیچ پیش شرطی و بدون اینکه صحبتی از اضافه کردن بندهای بیشتر به توافق مطرح باشد، توافق داشتند.

او اضافه نمود: اگر ما می خواهیم که ایران به اجرای کامل تعهداتش بازشود، آن گاه باید مزایای مالی که قولش را [به ایران] داده بودیم، محقق کنیم. امروز تجارت میان کشورهای اروپایی و ایران کمتر از دوران قبل از توافق [برجام] است.

گاردین تاکید نمود: عدم درخواست اروپا از ایران برای پذیرش اصول یک توافق جدید در این مرحله شاید احیای نسبتا سریع توافق هسته ای را آسانتر کند.

پیشتر کشورهای اروپایی به ویژه آلمان خواهان آن شده بودند که مذاکرات تازه ای در برجام شروع شود و موارد جدیدی به توافق اضافه شود. اروپا در ماه های اخیر بر سر مسائل حقوق بشر، بحث موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران حساسیت بیشتری نشان داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 570

به "عقب نشینی اروپا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی اروپا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید