برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی اوراسیا در تهران

به گزارش مجله فان پی سی، سرپرست دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی اوراسیا در تیرماه سال جاری در تهران خبرداد.

برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی اوراسیا در تهران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمدرضا کریم زاده از برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی اوراسیا در تاریخ 18 تا 22 تیر سال جاری در تهران خبر داد و گفت: مقامات پنج کشور عضو این اتحادیه شامل روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان به همراه هیات های تجاری در این رویداد حضور خواهند داشت.

سرپرست دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت جنبه های مختلف این رویداد برای کشورمان، گفت: با توجه به نگاه دولت به لزوم تنوع بخشی به بازار صادرات کشور و تلاش های وزارت متبوع و سازمان توسعه تجارت ایران برای بهره گیری از ظرفیت ایجاد شده اتحادیه اقتصادی اوراسیا در زودترین زمان ممکن بین ایران و اتحادیه یادشده موافقت نامه ای منعقد شد.

وی اضافه کرد: همچنین سازمان توسعه تجارت ایران در راستای ارتقای سطح موافقت نامه به سطح تجارت آزاد در حال رایزنی است و از سوی دیگر هم حضور فعال در توسعه تعامل با کشور های عضو اتحادیه در دستور کار قرار گرفته است که نمایشگاه پیش رو از جمله این برنامه ها قلمداد می شود.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا ادامه داد: با توجه به حساسیت این موضوع و به منظور ثمربخش بودن مجموعه تلاش ها و برنامه ها انتظار می رود فعالان اقتصادی کشورمان از فرصت های حاصل از برگزاری این رویداد حداکثر بهره را برده و با مشارکت در نشست های B2B پیش بینی شده در جهت شناخت توانمندی ها و انتقال ظرفیت های شرکت های ایرانی به طرف های عضو اتحادیه بکوشند.

کریم زاده با اشاره به برنامه های جانبی پیش بینی شده در این نمایشگاه گفت: بر اساس آخرین تبادل نظر با ستاد برگزاری نمایشگاه، نشست های جانبی متعددی بین ایران و کشور های عضو به صورت جداگانه و همزمان با این رویداد پیش بینی شده، همچنین اولین نشست روسای اتاق های بازرگانی ایران و کشور های عضو هم که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تدارک دیده شده و انتظار می رود این نشست ها منتج به همکاری های وسیع و آغاز فصل جدیدی برای حضور پر رنگ فعالان اقتصادی کشورمان در منطقه اوراسیا باشد.

وی در مورد حضور طرف های خارجی عضو اتحادیه در این نمایشگاه بیان داشت:علاوه بر مقامات دولتی کشور های عضو از جمله وزرا و معاونان وزرای برخی کشورها، رئیس شورای تجاری ایران و روسیه، عضو هیات رییسه اتحادیه اقتصادی اوراسیا، نمایندگان فروشگاه های زنجیره ای، هیات تجاری از ارمنستان، روسای نمایشگاه چرم و کفش و اتحادیه غلات روسیه و شرکت های تولیدی از کشور های بلاروس در زمینه خودرو های سنگین و شرکت ها و هیات تجاری قرقیزستان هم در این رویداد حضور می یابند.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا با اشاره به شرایط تجارت کشور های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا با دنیا و همچنین ایران، گفت: با توجه به تنوع اقتصادی، جمعیت و ظرفیت های اقتصادی هر یک از این کشور ها به ترتیب روسیه با 231 میلیارد دلار واردات در سال 2020 از بالاترین ظرفیت برخوردار است. در رده های بعدی هم می توان به قزاقستان با 38 میلیارد دلار، بلاروس با 29 میلیارد دلار و ارمنستان و قرقیزستان با 4.5 و 3.7 میلیارد دلار اشاره کرد.

کریم زاده اضافه کرد: در مجموع حجم فعلی واردات این کشور ها بالغ بر 306 میلیارد دلار است و حجم صادرات کشورمان به این کشور ها حدود یک میلیارد دلار برآورد می شود که نشان می دهد زمینه مناسبی برای توسعه بازار با توجه به ظرفیت های تجاری، تولیدی، فنی و مهندسی، کشاورزی و اقلیمی مناسب در ایران برای فعالان اقتصادی کشورمان فراهم است.

وی خاطرنشان ساخت: با توجه به ابلاغ وحدت رویه تجاری در بین کشور های عضو اتحادیه، به فعالان اقتصادی کشورمان توصیه می شود به منظور پیشگیری از مواجهه با مسائل ضمن آگاهی از این قوانین و رویه ها، کالا ها و خدمات خود با این قوانین تطبیق دهند تا حداکثر بهره مندی از تعامل با کشور های عضو اتحادیه را داشته باشند.

سرپرست دفتر اروپا و آمریکا همچنین از تلاش ها و همکاری دستیار وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه و سفرای ایران در کشور های عضو اتحادیه به خاطر همکاری گسترده در اطلاع رسانی، انجام مصاحبه ها و رایزنی با مقامات و نهاد های ذی ربط در کشور ها و کمک به حضور ایشان در این رویداد و همچنین مجری نمایشگاه و دست اندرکاران ستاد برگزاری نمایشگاه تقدیر کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 892

به "برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی اوراسیا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی اوراسیا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید