ضرورت اصلاح قانون اجرای سیاست های اصل 44

به گزارش مجله فان پی سی، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در توافقات اولیه واگذاری ها، باید بلند مدت مدیریت شود. اگر به دوردست توجه نشود؛ جامعه و خود دولت با مشکل روبرو خواهد شد.

ضرورت اصلاح قانون اجرای سیاست های اصل 44

به گزارش خبرنگاران، حسین قربانزاده در برنامه تیتر امشب افزود: در توافق واگذاری ها باید به آینده بنگاه اقتصادی توجه کنیم و نحوه واگذاری، بهره وری و ... باید آسیب شناسی شود.

حسین قربانزاده گفت: با نگاه به آینده شکل واگذاری ها متفاوت و مدیریت شده خواهد بود.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: نباید به خصوصی سازی به شکل جزیره ای نگاه کنیم؛ خصوصی سازی با دیگر مسائل اقتصادی زنجیروار متصل است.

قربانزاده گفت: خصوصی سازی یک غایت آرمانی نیست؛ بلکه هدفی برای کیفیت حکمرانی دولت است.

وی با اشاره به پیروز نشدن برخی واگذاری ها از جمله هپکو افزود: واگذاری ها به مقدماتی نیاز دارد اگر آن ها مد نظر نباشد بنگاه اقتصادی با سر به زمین می خورد.

رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: قیمت شرکت با قیمت زمین فرق دارد؛ ارزیابی و قیمت گذاری ها باید خوب سنجش شود و در افق ملی و بالاتر دیده شود.

قربانزاده گفت: پیش نویس اصلاحیه قانون اجرای سیاست های اصل44 تقدیم کمیسیون اقتصادی دولت شده که امیدوارم به سرعت بررسی و در اختیار مجلس گذاشته شود.

کاستن چالش های واگذاری ها

احمد کابلی زاده مسئول تدوین اصلاحیه قانون اجرای سیاست های اصل 44 هم گفت: برای کاستن چالش های واگذاری ها، بحث اصلاح ساختار، متنوع سازی واگذاری ها، نظارت بر شرکت های مشمول واگذاری و ساماندهی سیستم دادرسی پیش بینی شده است.

مسئول تدوین اصلاحیه قانون اجرای سیاست های اصل 44 درباره فرایند واگذاری ها گفت: در بیست سال گذشته بیش از دوهزار و نوزده بنگاه مشمول واگذاری شناسایی شده است.

وی افزود: سازمان خصوصی سازی با هزینه زیاد نیروهای شرکتی را بازخرید کرده است، اما دیده شده که شرکت واگذار شده بیشتر از ظرفیت خود نیروی انسانی جذب کرده است.

احمد کابلی زاده گفت: در برخی موارد، چون شرکت دولتی است بعد از واگذاری اموال و دارای آن شرکت مسائلی را در پی داشته و پرونده های در این رابطه تشکیل شده است.

مسئول تدوین اصلاحیه قانون اجرای سیاست های اصل 44 گفت: مسئولیت واگذاری ها با سازمان خصوصی سازی است این در حالی است که سازمان خصوصی سازی در همه زمینه ها تخصص ندارد.

وی افزود: برای برطرف این مسائل سازمان خصوصی سازی می تواند از دیگر دستگاه های مرتبط یا خود بازار استفاده کند.

به کار گرفتن تجربه دانشگاهی در اصلاح پیش نویس خصوصی سازی

طهماسب مظاهری کارشناس مسائل اقتصادی هم گفت: ایرادهای قانونی و روشی باید برطرف شود تا واگذاری ها نتایج خوبی داشته باشند.

وی با بیان اینکه هر کار اصلاحی باید آسیب شناسی شود، افزود: درگذشته به خصوصی سازی به عنوان کسب درآمد نگاه می شده، اما نباید اینگونه باشد.

طهماسب مظاهری گفت: یکی از اهداف خصوصی سازی، اداره شرکت به شکل اقتصادی است این در حالی است که بیشتر شرکت ها بار نیروی انسانی بیشتری دارند و در اولین حرکت صاحب شرکت، نیروی انسانی بیشتری بیکار می شوند.

وی افزود: اگر پیش نویس اصلاحیه خصوصی سازی در میان اساتید دانشگاهی منتشر بشه، تجربه دانشگاهی به برطرف مسائل کمک خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1110

به "ضرورت اصلاح قانون اجرای سیاست های اصل 44" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت اصلاح قانون اجرای سیاست های اصل 44"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید