رحیمی: NOCها باید پیشنهادات جدی در خصوص زمان المپیک داشته باشند، مبارزه با کرونا اولویت دنیا است

به گزارش مجله فان پی سی، سرپرست کاروان کشورمان در المپیک 2016 ریو گفت: همه NOC ها باید پیشنهاداتی جدی برای IOC داشته باشند و بهترین پیشنهاد هم می تواند لغو کامل المپیک در این دوره باشد.

رحیمی: NOCها باید پیشنهادات جدی در خصوص زمان المپیک داشته باشند، مبارزه با کرونا اولویت دنیا است

اصغر رحیمی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی مجله فان پی سی، در خصوص تعویق یک ساله المپیک توکیو و برگزاری آن در سال 2021 گفت: در حال حاضر شرایط در دنیا به گونه ای است که مجامع بین المللی نا هماهنگ عمل می نمایند و هر کدام کار خودشان را انجام می دهند و به نظر نمی رسد IOC با سازمان بهداشت دنیای هماهنگ باشد. ظاهرا برای IOC انجام تقویم سالانه در اولویت است حتی این نهاد تا مدتی قبل بر برگزاری المپیک در موقع مقرر تاکید می کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: با این نوع سیاست گذاری که توسط IOC انجام گرفته، هزینه زیادی به NOC ها تحمیل می گردد. بسیاری از دستاوردهای علمی خبر می دهند که تا سال آینده واکسن ویروس کرونا فراوری نمی گردد. اینکه قرار است المپیک در سال 2021 انجام گردد باید در شرایطی باشد که ویروس کرونا در دنیا ریشه کن شده باشد اما شواهد و یافته ها نشان می دهد تا مدت ها شرایط شیوع کرونا در دنیا تغییر نخواهد کرد.

سرپرست کاروان کشورمان در المپیک 2016 ریو یادآور شد: برای اینکه کرونا در دنیا ریشه کن گردد ابتدا باید واکسن آن کشف، سپس آزمایش و وارد فاز فراوری و توزیع گردد که همین فرایند زمان بر است . برای برگزاری المپیک باید کرونا ریشه کن شده باشد این در حالی است که واکسن کرونا تا نهایی شدن فاصله زیادی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که کمیته های المپیک کشورها باید چه مواضعی در خصوص تصمیمات IOC داشته باشند، گفت: سال 1944 همزمان با جنگ دنیای دوم المپیک برگزار نشد در حال حاضر هم بیش از 200 کشور درگیر کرونا هستند و وخامت اوضاع کمتر از جنگ دنیای نیست. همه NOC ها باید پیشنهاداتی جدی برای کمیته بین المللی المپیک داشته باشند و بهترین پیشنهاد هم می تواند لغو کامل المپیک در این دوره باشد. ممکن است کرونا تا سال 2021 ادامه داشته باشد، سال 2022 هم بازی های قاره ای و جام دنیای و المپیک زمستانی برگزار می گردد و تعویق یک یا دو ساله المپیک راهکار مناسبی نیست.از طرفی چه تضمینی وجود دارد با هزینه های سنگین آماده سازی سال آینده المپیک برگزار گردد؟

رحیمی در پاسخ به این سوال که آیا تعویق المپیک را به نفع ورزش ایران می دانید، گفت: علی رغم اینکه بعضی معتقدند تعویق المپیک برای ایران بهتر است، من نظر دیگری دارم. حدود 50 درصد سهمیه های فعلی ایران در المپیک توکیو مربوط به دو رشته تیمی والیبال و بسکتبال است که شانس زیادی در کسب مدال ندارند و 50 درصد مابقی سهمیه ها در رشته های انفرادی است که تنها توسط بخشی از این سهمیه ها شانس مدال داریم که بیشتر آنها رشته های وزنی مانند کشتی، کاراته، تکواندو هستند. من به رشته تخصصی خودم یعنی تکواندو اشاره می کنم. با تعویق یک ساله المپیک میرهاشم حسینی و آرمین هادی پور در رشته تکواندو باید مدت زیادی سر وزن خود بمانند در حالی که آنها سن کمی دارند و در حال رشد هستند. اینکه مدت زیادی کشورها و ورزشکارنشان تحت فشار باشند اصلا خوب نیست.

وی در این باره اضافه کرد: بهترین موقعیت برای اینکه ورزشکاران ما آنگونه که مستحق هستند به مدالشان برسند این بود که المپیک در زمان مقرر برگزار گردد، عقب افتادن یک ساله به نفع کاروان نیست. باز تعویق برای مدت کوتاه شاید بهتر بود. مسئولین ورزش کشور امکانات و تسهیلات خوبی برای ورزشکاران تدارک دیده بودند که شرایط اینچنین شد.

رحیمی در انتها تاکید نمود: NOC ها باید موضع گیری منطقی نسبت به تصمیمات IOC داشته باشند. توماس باخ زمانی که با موضع گیری صریح بعضی از کشورها از جمله ایران روبرو شد، تصمیم بر تعویق المپیک گرفت. در حالی که تا روزهای اخیر تاکید به برگزاری در زمان مقرر می کردند در این شرایط هم یک تصمیم گیری درست از سوی کمیته المپیک کشورها در خصوص المپیک توکیو تاثیر خواهد داشت. یادمان باشد در حال حاضر المپیک اولویت هیچ کشوری در دنیا نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 102

به "رحیمی: NOCها باید پیشنهادات جدی در خصوص زمان المپیک داشته باشند، مبارزه با کرونا اولویت دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رحیمی: NOCها باید پیشنهادات جدی در خصوص زمان المپیک داشته باشند، مبارزه با کرونا اولویت دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید