خبرنگاران سهم ورزش همدان از المپیک؛ فعلا هیچ

به گزارش مجله فان پی سی، همدان- خبرنگاران- ورزش استان همدان همچنان در حسرت سهمیه المپیک است در حالیکه ورزشکاران کشورمان برای حضور در بازی های المپیک 2020 توکیو تا به امروز صاحب 60 سهمیه شده اند.

خبرنگاران سهم ورزش همدان از المپیک؛ فعلا هیچ

به گزارش خبرنگاران؛ بیش از 2 ماه دیگر تا شروع بازی های المپیک 2020 توکیو زمان باقی مانده و تا به امروز اعزام کاروان ایران با 60 ورزشکار به این رویداد بزرگ مسجل شده است.

با این وجود ورزش استان همدان همچنان پیروز به کسب سهمیه المپیک نشده و فرصت مهم حضور در این رویداد جهانی را از دست داده است.

ورزش استان همدان پیروز به کسب سهمیه المپیک نشده و فرصت مهم حضور در این رویداد جهانی را از دست داده است.

براساس آمار، همدان نسبت به دوره های گذشته المپیک ضعیف ترین عملکرد را به لحاظ کسب سهمیه به ثبت رسانده است.

ترکیب کاروان المپیکی همدان در بازی های المپیک 2016 ریو را مه لقا جام بزرگ در تیراندازی، آرمین تشکری در والیبال و حمیدرضا زورآوند در پیاده روی تشکیل دادند.

در المپیک 2012 لندن نیز علاوه بر مه لقا جام بزرگ، آرزو حکیمی در قایقرانی و صادق گودرزی در کشتی پرچمداران ورزش همدان در این رویداد مهم بودند.

همچنین در المپیک 2008 پکن نیز میثم مصطفی جوکار و سعید ابراهیمی در رشته کشتی 2 سهمیه ورزش همدان بودند ضمن اینکه همدانی ها در المپیک 2004 آتن مسعود مصطفی جوکار در رشته کشتی را به عنوان سهمیه خود داشتند.

البته در المپیک 2000 سیدنی نیز منیژه کاظمی در رشته تیراندازی عضو افتخاری کاروان ورزش کشورمان بود.

حالا پس از چندین دوره حضور مستمر نمایندگان همدان در بازی های المپیک، کابوس وداع تلخ از کسب سهمیه المپیک توکیو همچنان پابرجا است.

مدال هایی که به تاریخ پیوست

شروع مدال آوری ورزشکاران همدانی در المپیک به سال 2004 و در بازی های آتن یونان باز می شود که مسعود مصطفی جوکار توانست به نشان نقره دست یابد و نخستین مدال المپیکی این استان را به دست آورد.

در المپیک 2008 پکن با وجود اینکه شانس برای مدال آوری میثم مصطفی جوکار و سعید ابراهیمی بالا بود، این پیروزیت حاصل نشد تا دست همدانی ها از مدال در این مسابقات خالی بماند و در المپیک 2012 لندن صادق گورزی دیگر کشتی گیر استان همدان توانست مدال نقره را کسب کند و مه لقا جام بزرگ در تیراندازی چهارم شد.

آرزو حکیمی نیز تنها با 17 سال سن به عنوان جوان ترین ورزشکار کشورمان در المپیک لندن نام گرفت اما مدالی کسب نکرد.

پرونده رقابت نمایندگان همدان در بازی های المپیک 2016 ریو برزیل نیز با ناکامی در کسب مدال بسته شد.

مه لقا جام بزرگ تیرانداز همدانی نیز برای دومین دوره پیاپی در المپیک حضور داشت و همانند المپیک لندن از رسیدن به مدال بازماند و حمیدرضا زورآوند نیز برای نخستین بار در پیکارهای المپیک حضور یافت و از نگاه کارشناسان عملکرد مطلوبی داشت.

استان همدان در المپیک 2004 آتن صاحب یک نشان نقره توسط مسعود مصطفی جوکار در رشته کشتی آزاد شد، در المپیک 2008 پکن با وجود برخورداری از دو سهمیه در رشته کشتی، مقامی کسب نکرد، در المپیک 2012 لندن در

سه رشته قایقرانی، تیراندازی و کشتی دارای سه نماینده بود که در نهایت صادق گودرزی مدال نقره این رقابت ها را به دست آورد.

در واقع ویترین المپیکی همدان از سال 2004 تا به امروز 2 نشان نقره در ورزش کشتی بود که هم اکنون نیز در این رشته شانسی برای المپیک وجود ندارد و مدال های کسب شده در این ورزش هم به تاریخ پیوست.

شانس ضعیف در کسب سهمیه المپیک

با ناکام ماندن ورزشکاران ملی پوش همدانی در رشته های قایقرانی و تنیس روی میز برای رسیدن به سهمیه المپیک، شانس همدان برای حضور در رویداد توکیو بسیار ضعیف است.

هم اکنون بهنام آرین در اردوی تیم ملی دوچرخه سواری حضور دارد و امید همگان بر این است که او شاید بتواند ناکامی ورزش استان برای رسیدن به المپیک توکیو را به حداقل برساند.

هم اکنون بهنام آرین در اردوی تیم ملی دوچرخه سواری حضور دارد و امید همگان بر این است که او شاید بتواند ناکامی ورزش استان برای رسیدن به المپیک توکیو را به حداقل برساند.

از آنجا که راستا رقابت ورزشکاران دوچرخه سواری حضور یافته در المپیک توکیو سربالایی است، بهنام آرین این شانس را دارد که به توکیو برسد.

این ورزشکار نهاوندی در راستاهای سربالایی تخصص دارد اما حالا در اردوی تیم ملی در حال رقابت با سه ملی پوش دیگر است.

شنیده ها حاکیست که حمیدرضا زورآوند نیز در تلاش برای حضور در یکی از میادین بین المللی برای کسب سهمیه المپیک است.

با این حال این تصمیم هنوز رنگ واقعیت نگرفته و شرایط او نیز مشخص نیست.

ورزش استان همدان باید به دنبال معجزه بازگشایی راستای برای رسیدن به المپیک توکیو باشد اما اینکه در چه رشته و با کدام قهرمان ورزشی باشد، فعلا در حد رویا است.

المپیک 2020 توکیو قرار است از اول تا 17 مرداد سال 1400 برگزار شود.

این سهمیه ها در 13 رشته دوومیدانی، بسکتبال، تیراندازی، کشتی آزاد و فرنگی، دوچرخه سواری، تیروکمان، تکواندو، والیبال، کاراته، شمشیربازی، تنیس روی میز و بوکس برای ایران به ثمر نشسته است.

در مجموع 70 سهمیه برای کاروان ایران در توکیو پیش بینی شده است. همچنین در صورت محقق شدن 70 سهمیه، رکورد ایران در بازی های المپیک 2016 ریو تغییر خواهد کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 828

به "خبرنگاران سهم ورزش همدان از المپیک؛ فعلا هیچ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سهم ورزش همدان از المپیک؛ فعلا هیچ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید