دستگاه دیپلماسی به ماجرای ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق ورود کند

به گزارش مجله فان پی سی، رئیس اتاق اهواز گفت: آمار نشان می دهد که حجم مبادلات تجارت خارجی از مبادی خوزستان مانند دیگر استان های کشور کاهش یافته است و پیش بینی می شود که محدودیت های جدید نیز برای حضور تجار در مرز و جابه جایی کالاهای صادراتی، موانعی ایجاد خواهد کرد که منجر به کاهش مجدد حجم صادرات خوزستان خواهد شد.

دستگاه دیپلماسی به ماجرای ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق ورود کند

شهلا عموری در خصوص تأثیر محدودیت های کرونایی بر فعالیت های بازرگانی استان خوزستان، اظهار کرد: شرایط پیش آمده ناشی از شیوع کرونا در کشور و حتی جهان، زندگی مردم را در سطح وسیعی تحت تأثیر تغییرات زیادی قرار داده است؛ ازجمله این تأثیرات می توان به تفاوت های ایجادشده در الگوی مصرف مردم اشاره کرد مثلاً مصرف کالاهای بهداشتی نسبت به گذشته چندین برابر افزایش یافته است.

او اضافه نمود: قطعاً هرگونه محدودیت در جامعه پیرامونی، باعث مسائل متعددی در حوزه تجارت خارجی خواهد شد. این مسائل به شکل زنجیره ای، فعالیت های اقتصادی را به ویژه صادرات کالاهای تولیدی را تحت تأثیر قرار می دهند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: اعمال محدودیت ها، همان طور که در ماه های اخیر نشان داده، باعث کاهش تقاضا در بازارهای هدف شده است. بر این اساس باید به ایجاد زمینه های لازم از سوی مجموعه های مختلف اجرایی، برای تداوم تجارت خارجی توجه کرد.

عموری در خصوص شرایط بازرگانان خوزستانی باوجود اعمال محدودیت ها، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از بازرگانان ایرانی به واسطه فعالیت در مرزهای استان خوزستان با کشورهای مختلف به ویژه عراق در حال تجارت هستند اما همان طور که آمار نشان می دهد حجم مبادلات تجارت خارجی از مبادی خوزستان مانند دیگر استان های کشور کاهش یافته است و پیش بینی می شود که محدودیت های جدید نیز برای حضور تجار در مرز و جابه جایی کالاهای صادراتی، موانعی ایجاد خواهد کرد که منجر به کاهش مجدد حجم صادرات خوزستان خواهد شد.

او در ادامه با اشاره به ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی به عراق از مرزهای جنوبی اش شرح داد: ممنوعیت های عراق برای واردات محصولات کشاورزی از مرزهای جنوبی، در راستای حمایت از کشاورزان این کشور اجرا شده است؛ این موضوع باعث تغییراتی در گرایش فعالیت های تجار ایرانی فعال در مرزهای استان خوزستان شده است.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اضافه نمود: استان خوزستان از ظرفیت های متعدد و بسیار زیادی در حوزه کشاورزی برخوردار است و به این دلیل، بخش قابل توجهی از تجارت خارجی خوزستان را می توان متکی بر صادرات این گونه محصولات دانست. این موضوع نشان می دهد که باید وزارت خارجه کشورمان با کمک سفارت جمهوری اسلامی و رایزن های اقتصادی در عراق، شرایط صادرات مجدد محصولات کشاورزی ممنوع شده به این کشور را فراهم کند.

او یادآور شد: کشور عراق ظرفیت تولید بخش زیادی از محصولات کشاورزی ممنوع شده را ندارد؛ بنابراین این کشور همواره بازار مناسبی برای تولیدات ایرانی است. در این بین ضروری است اصلاح کشت محصولات کشاورزی در استان خوزستان به منظور ارتقای سطح کیفیت تولیدات در دستور کار دستگاه های اجرایی متولی به ویژه سازمان جهاد کشاورزی قرار گیرد. علاوه بر این، نیازسنجی کشور عراق به این کالاها باید با دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 510

به "دستگاه دیپلماسی به ماجرای ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق ورود کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه دیپلماسی به ماجرای ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به عراق ورود کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید