دستاوردهای پژوهشگران در مقابله با کرونا، از انجام تست های اولیه انسانی تا ظرفیت فراوری 30 دستگاه تنفس مصنوعی در روز

به گزارش مجله فان پی سی، رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر دستاوردهای پژوهشگران ایرانی در مقابله با ویروس کرونا، از انجام تست های اولیه انسانی مقابله با این بیماری تا ظرفیت فراوری بیش از 30 دستگاه تنفس مصنوعی در روز توسط شرکت های دانش بنیان اطلاع داد.

دستاوردهای پژوهشگران در مقابله با کرونا، از انجام تست های اولیه انسانی تا ظرفیت فراوری 30 دستگاه تنفس مصنوعی در روز

اسماعیل قادری فر رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله فان پی سی درباره فعالیت شرکت های دانش بنیان در روبروه با شیوع کرونا، گفت: در حوزه مقابله با ویروس کرونا که به یک ابرچالش جهانی تبدیل شده، تمام جهان درگیر مسائل مبتلابه آن هستند. خوشبختانه جامعه فناوری کشور همپا با جهادگران عرصه سلامت از روزهای نخست درگیری با کرونا کوشش های جدی و اثرگذاری را آغاز کردند.

وی اضافه کرد: در مقابله با ویروس کرونا وزارت بهداشت و حوزه سلامت کشور سکاندار هستند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه فناوری های جوابگو به معضل اساسی این روزهای جهان سه گام و سه برنامه را در حوزه های پیشگیری، تشخیص و درمان هدف گذاری نموده است.

قادری فر درباره گام اول که پیشگیری است، گفت: در این حوزه فراوری انواع شوینده ها یا مواد ضدعفونی نماینده ، فراوری انواع ماسک ها و ملزوماتی که برای پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری را دنبال می کنیم وظیفه ای بوده که شرکت های دانش بنیان به خوبی برعهده گرفته اند.

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی ادامه داد: در حال حاضر 3-2 شرکت دانش بنیان ایرانی با فناوری های کاملاً بومی و عملیاتی فراوری ماسک N95 را با حداکثر ظرفیت 150 هزار عدد و شاید در هفته آینده به ظرفیت فراوری 400 هزار ماسک N95 در کشور برسیم و با افزایش توان ماشین سازی این شرکت ها در این حوزه کوشش می کنیم.

وی اضافه کرد: در کارگروه فناوری مقابله با کرونا که در معاونت علمی و فناوری و در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی شکل گرفته حتی در ایام تعطیل و سال نو عزیزان پای کار بودند و بلافاصله پیشنهاداتی که از شرکت های دانش بنیان یا حتی ایده های اولیه ایی که به ذهن فناوران می رسید را دریافت و مورد ارزیابی قرار می دادند که در حوزه پیشگیری بتوانیم تجهیزات مورد احتیاج را داشته باشیم.

قادری فر گفت: شاید مردم در یک هفته اول با مسائل و کمبودهایی در فراوری مواد ضدعفونی نماینده، فراوری انواع ماسک، دستکش و مواردی که مورد احتیاج برای پیشگیری است روبرو بودند ولی در حال حاضر به مرحله اشباع رسیده ایم و سریعاً برای مردم عزیز و کادر درمانی که جهادگران عرصه سلامت هستند و شبانه روزی کوشش می نمایند و جان شان را به خطر می اندازند دسترسی برای این مواد اولیه مهیا شده است.

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری به گام دوم که مربوط به بخش تشخیص است و شرکت های دانش بنیان را درگیر نموده اشاره نمود و گفت: برای تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا یکی از احتیاجهای کشور کیت های تشخیص بوده که روزهای اول مجبور بودیم از چین وارد کنیم ولی بلافاصله کارگروه مربوطه علمی در معاونت علمی با فراخوانی که داد حدود 30 تا 40 شرکت دانش بنیان اعلام آمادگی کردند و از این میان دو شرکت دانش بنیان با توجه به استانداردهایی که وجود داشت شرایط لازم را احراز کردند و فراوری کیت تشخیص کرونا توسط شرکت های دانش بنیان به صورت ایران ساخت عرضه می گردد و ظرفیت فراوری کیت تشخیص بیش از 100 هزار کیت در روز است.

وی در ادامه گفت: کیت های تشخیصی ابزاری نیست که به صورت عادی و رایج در دسترس همه مردم باشد و بخواهند استفاده نمایند مگر آنهایی که به تشخیص درمانگران عرصه سلامت و پزشکان. در آزمایشگاه های منتخبی که وزارت بهداشت در نظر گرفته این کیت ها به وفور مورد استفاده قرار می گیرند؛ بنابراین در حوزه کیت ها هیچ مسئله ای نداریم بلکه توانسته ایم با توانمندی شرکت های دانش بنیان ایرانی کیت ها را فراوری کنیم و جامعه فناوران سلامت مورد استفاده قرار دهند.

محدودیتی در فراوری دوربین های حرارتی نداریم

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری گفت: سال جاری شاهد کاهش چشمگیر سطح مراجعات و سفرهای مردم بودیم با این وجود برای حوزه تشخیص احتیاجمند دوربین های حرارتی در فرودگاه ها، ایستگاه های مترو و اماکن پرتردد بودیم که بتوانیم از این دوربین ها که در کمترین زمان ممکن می توانند تشخص را انجام دهند، استفاده کنیم. دوربین های حرارتی بومی هم ساخت ایران شدند و هفته گذشته توسط یک شرکت دانش بنیان پیروز شدیم با تسلط به دانش فنی دوربین های حرارتی که یکی از فناوری های پیشرفته و پیچیده در جهان است در یکی از گرمخانه های وابسته به تهران که روزانه 8 هزار نفر را میزبانی می نماید نصب کنیم. این دوربین ها براساس استانداردهای روز جهان طراحی و فراوری شده اند و تا هفته آینده امکان بیشتری را بسته به تقاضا، مجهز به دوربین های حرارتی پیشرفته شرکت های ایرانی خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: شاید یکی از دلایلی که این روزها آمارها دقیق تر شده ابزارهای مورد احتیاج برای شناسایی بیماران است که فراهم شده و جهادگران عرصه سلامت و وزارت بهداشت سریع تر و نزدیک تر می توانند بیماران بالقوه را شناسایی، قرنطینه و در سیر مراحل درمان قرار دهند و امیدوارم بتوانیم با پویش در خانه بمانید بزودی شاهد قطع زنجیره این بیماری باشیم و به سمت جهت سلامت گام برداریم.

قادری فر به گام سوم که بحث درمان است اشاره نمود و گفت: در حوزه درمان، شرکت های دانش بنیان ایرانی در بخش دارو و واکسن مورد احتیاج همپا با محققان و فناوران برجسته بین المللی در حال کوشش هستند. البته دسترسی به واکسن یا داروی این بیماری نوظهور و نوپدید طبیعتاً حدود 3 تا 5 ماه زمان احتیاج دارد و آنچه امروز حائز اهمیت است این است که فناوران و نخبگان ایرانی در حوزه های مختلف پزشکی و ژنتیکی به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند تا به منشاء و روش های درمانی و پیش گیری در واکسیناسیون این بیماری دست پیدا نمایند.

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ادامه داد: براساس برنامه ریزی های بسیار دقیق، هوشمندانه و هدفمندی که معاونت علمی با همکاری نزدیک وزارت بهداشت در سازمان غذا و دارو برقرار شده، فناوران در حوزه واکسن و دارو در حال کوشش و پژوهش هستند تا با توفیقاتی که نایل شده با عزم جهادی بتوانیم به هدف مورد نظر برسیم. در بحث واکسن و دارو باید کارآزمایی حیوانی لازم انجام گردد و بعد روی جامعه هدف انسانی تست و مجوزهای لازم از کمیته اخلاق پزشکی دریافت گردد و با اخذ و اطمینان 100درصدی استانداردهای لازم از سازمان غذا و دارو اگر به محصول نهایی رسیدیم آن را به وسیله رسانه ها اطلاع رسانی خواهیم کرد تا بتوانیم در این زمینه گام جدی در حوزه درمان برداریم.

وی ادامه داد: جهادگران عرصه سلامت در حال حاضر با داروهای ایرانی مشغول درمان بیمارانی هستند که در ICU و بیمارستان ها دوران نقاهت را می گذرانند و فناوران و بخش داروسازی سلامت همچنان با صلابت و اقتدار با وجود برقراری شدیدترین تحریم هایی که علیه ملت ایران وضع شده، کار درمان برای بیماران را بدون وقفه انجام می دهند و ان شاءالله بتوانیم داروهای خاص حوزه بیماری کرونا را هم فراوری کنیم.

ظرفیت فراوری بیش از 30 دستگاه تنفس مصنوعی در روز

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری از فراوری دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) توسط 3-2 شرکت دانش بنیان نیز اطلاع داد و گفت: بیماران کرونایی که در بخش icu بستری می شوند دچار عارضه تنفسی هستند که استفاده از دستگاه ونتیلاتور تنفس را برای این بیماران به صورت کامل انجام می دهد.

وی گفت: این دستگاه به نحوی طراحی شده که هوای قابل تنفس با درصد اکسیژن بیشتر را به داخل ریه پمپاژ و دی اکسید کربن را از داخل ریه خارج می نماید و خوشبختانه ظرفیت فراوری این دستگاه به بیش از 30 عدد در روز رسیده است.

انجام تست های اولیه انسانی برای درمان بیماران کرونایی توسط پلاسمای افراد بهبود یافته

قادری فر درباره انجام تست های اولیه برای درمان بیماران کرونایی توسط پلاسمای افراد بهبود یافته نیز گفت: خوشبختانه طی چند روز گذشته مراحل اولیه کارآزمایی بالینی برای بیماران حوزه انسانی تست شده که یکی از روش های نوینی است که در جهان با ابتکار دانشمندان و جوانان ایرانی به کار می رود؛ فناوری هایی که در لبه دانش و مرز دانش هستند.

رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند در کنار این نغمت و آسیب هایی که ناشی از بیماری وجود دارد در حال یک رزمایش عظیم ملی و مردمی برای مقابله بیولوژیک با یک پدیده نوظهور در جهان هستیم، امیدوارم با همت اندیشمندان و شرکت های دانش بنیان بتوانیم از این مرحله سخت عبور کنیم .

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 95

به "دستاوردهای پژوهشگران در مقابله با کرونا، از انجام تست های اولیه انسانی تا ظرفیت فراوری 30 دستگاه تنفس مصنوعی در روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای پژوهشگران در مقابله با کرونا، از انجام تست های اولیه انسانی تا ظرفیت فراوری 30 دستگاه تنفس مصنوعی در روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید