برگزاری جلسه کمیسیون اصل 90 با مسئولان نظام پزشکی

به گزارش مجله فان پی سی، سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی از برگزاری نشست این کمیسیون با حضور مسئولان سازمان نظام پزشکی اطلاع داد.

برگزاری جلسه کمیسیون اصل 90 با مسئولان نظام پزشکی

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی خضریان در تشریح نشست کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی در مورد شکوائیه سازمان نظام پزشکی نسبت به انحصار شهرداری تهران در مدیریت حمل و نقل پسماند های پزشکی و بیمارستانی، گفت: در این راستا جهت روشن شدن موضوع، جلسه ای با حضور مسئولان مربوطه در سازمان نظام پزشکی و شهرداری تهران برگزار شد و پس از تشریح مفاد قانون در حضور طرفین، معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت اصراری بر عادی سازی و مدیریت اجرایی پسماند های ویژه با عنایت به اینکه تکلیف قانونی در ماده 7 قانون مذکور پیرامون عادی سازی زباله های ویژه از جمله زباله های عفونی و پزشکی را بر عهده فراوریکننده آن گذاشته است از سوی شهرداری وجود ندارد و اقدام شهرداری و تصمیم شورای شهر در این خصوص به علت عدم اجرای قانون به وسیله پزشکان و مراکز درمانی و بیمارستانی است.

وی با اشاره به مصوبات این نشست، اظهار کرد: با عنایت به توافق طرفین بر اجرای صحیح قانون، ابتدا مقرر شد شیوه نامه نحوه جمع آوری حمل و عادی سازی پسماند های پزشکی به وسیله سازمان مدیریت پسماند شهرداری تدوین و پس از تصویب شورای سازمان مذکور، ظرف ده روز برای برگزاری مناقصه و طی فرآیند قانونی جهت انتخاب و عقد قرارداد سازمان نظام پزشکی با شرکت های ذی صلاح و واجد شرایط برای کمیسیون اصل نود و سازمان نظام پزشکی ارسال گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: بعلاوه این امکان برای سازمان نظام پزشکی فراهم است که پس از عقد قرارداد با شرکت ذی صلاح جهت عادی سازی، به عنوان متولی اجرای مفاد بند ج ماده 2 قانون مدیریت پسماند تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران اقدام نماید. تا پس از اجرای این موضوع، کلیه مجموعه های پزشکی که تحت پوشش خدمات شرکت های متولی پسماند ویژه غیر از شهرداری تهران قرار گرفتند از شمول پرداخت عوارض آبونمان و دیگر هزینه های دفع زباله های عفونی و بیمارستانی خارج شوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: با توجه به اظهارات نمایندگان شهرداری تهران مبنی بر عدم تمکین حدود 4 هزار مجموعه پزشکی از اجرای قانون، مقرر شد شهرداری تهران فهرست مجموعه های تحت پوشش را به سازمان نظام پزشکی ارائه کند تا تمهیدات لازم برای همکاری و اقدامات قانونی دیگر مجموعه های صدرالذکر با همکاری سازمان نظام پزشکی اتخاذ گردد و درصورت عدم تمکین این مجموعه ها به قانون، جرایم پیش بینی شده در این خصوص اجرا گردد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با توجه به اظهارات نمایندگان شهرداری در مورد اینکه هزینه تمام شده برای حمل، عادی سازی و دفع زباله های پزشکی و بیمارستانی بیش از مبالغ درنظر گرفته شده به عنوان عوارض آبونمان و ... است، به نظر می رسد مابه التفاوت عوارض دریافتی و هزینه خدمات به نوعی از محل سایر عایدی ها و اخذ عوارض از اقشار و صنوف مختلف تامین می گردد؛ لذا مقرر شد به جهت جلوگیری از تضییع حقوق عامه مردم، شهرداری تهران ظرف مدت یک ماه نسبت به آنالیز مجدد هزینه تمام شده خدمات در این زمینه اقدام و عوارض تازه را با در نظر گرفتن هزینه های واقعی پس از طی مراحل قانونی و اخذ مجوز های لازم از مراجع ذیربط مشخص گردد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اعلام کرد: نهایتا مقرر شد مراکزی که تحت عنوان مجموعه های پزشکی فعالیت دارند لیکن فراوری زباله عفونی و پسماند ویژه ندارند نیز طی فهرستی از سوی سازمان نظام پزشکی به شهرداری تهران اعلام و پس از تایید سازمان حفاظت محیط زیست، این مراکز از شمول پرداخت عوارض آبونمان خارج شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1260

به "برگزاری جلسه کمیسیون اصل 90 با مسئولان نظام پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری جلسه کمیسیون اصل 90 با مسئولان نظام پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید