تور ارزان یونان: کشتی یونانی کیش و ماجرای عجیب آن

به گزارش مجله فان پی سی، جنوب ایران همواره محلی برای تجارت با کشورهای دیگر بوده است. کشتی های خارجی قرنها در خلیج فارس و تنگه هرمز در حرکت بوده اند و هر کدام داستان های خود را در جزایر و بنادر ایران دارند. جزیره کیش نیز به واسطه موقعیتش، یک مرکز تجارت دریایی بوده است. از بین کشتی های بسیاری که در کیش تردد داشته اند یک نام ماندگار شده است: کشتی یونانی جزیره کیش

تور ارزان یونان: کشتی یونانی کیش و ماجرای عجیب آن

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

کشتی یونانی نماد جزیره کیش

کشتی یونانی نماد جزیره کیش است. نمادی که در مقابل تاریخ کهنسال جزیره عمر چندانی ندارد اما معروفیت آن جهانی است. بیش از نیم قرن حضور کشتی در کیش، آن را به خاطره جزیره تبدیل نموده است. تماشا این کشتی درهم شکسته با پس زمینه غروب آفتاب ساحلی، چشم نواز است. در کنارجاذبه های جزیره کیش از سواحل شگفت مرجانی تا شهر زیرزمینی کاریز، همه گردشگران کنجکاوند تا باقیمانده کشتی را از نزدیک ببینند. عکس گرفتن با کشتی یونانی کیش مورد علاقه مسافران جزیره است.

عکس کشتی یونانی نماد جزیره کیش

داستان کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی لقب یک کشتی باری است که در طول حیات 23 ساله خود سراسر جهان را درنوردید. داستان کشتی یونانی کیش در نوع خود منحصربفرد است. نام و خدمه کشتی یونانی مرتب تغییر کرد و مالکیت آن جابجا شد تا برای همواره در خلیج فارس زمین گیر گردد.

این کشتی سال 1943 به وسیله کشتی سازی انگلیسی ویلیام همیلتون و کمپانی پورت گلاسکو در اسکاتلند ساخته و به نام امپایر ترومپت نامگذاری شد. کشتی تحت مالکیت وزارت حمل و نقل جنگ انگلیس در تاریخ 9 مارس همان سال به دریا وارد شد. شرکت کشتی بخار لاریناگا دو سال مسئولیت این کشتی را بر عهده داشت. بعد از آن کشتی در اختیار شرکت تی اند جی هریسون نهاده شد.

طی سه سال بعد دولت آفریقای جنوبی، کشتی را اجاره کرد. شرکت کشتی بخار شرانت در سال 1946 با خریداری کشتی، نام نچرالیست را انتخاب کرد. نچرالیست دوباره به مالک قبلی آن یعنی تی اند جی هریسون واگذر شد.

شرکت ایرانی لوید در سال 1959 نام کوروش پارسی را بر روی کشتی نهاد و به مدت 6 سال تحت مدیریت شرکت اشورث نهاده شد. این کشتی در سال 1965 به خطوط کشتیرانی ایران در خرمشهر تعلق گرفت. در نهایت سال 1966 کشتی به وسیله دو یونانی خریداری شد و نام کولا اف را برای آن برگزیدند.

عکس قدیمی کشتی یونانی

نامگذاری کشتی یونانی

چون آخرین مالکان کشتی اهل یونان بودند، لقب کشتی یونانی تا به امروز روی آن به جای مانده است. جالب اینکه نامگذاری کشتی یونانی، تداعی آخرین سفر این کشتی به سمت یونان نیز هست.

انتها کشتی یونانی

داستان جزیره کیش کشتی یونانی هم در نوع خود جالب است. وقتی کشتی یونانی در آبهای کم عمق سواحل جنوب غربی کیش گیر افتاد، یک قایق یدک کش هلندی با نام اورینوکو به مدت 80 روز کوشش کرد تا کشتی را بیرون بکشد ولی به نتیجه نرسید. بر اساس اطلاعات شرکت بیمه لویدز لندن، کشتی کاملا از دست رفت و طبق گفته مردم محلی، مالکان کشتی آن را آتش زده و رها کردند تا بتوانند از بیمه خسارت بگیرند. انتها کشتی یونانی با به گل نشستن در 25 جولای 1966، برای همواره در کیش ابدی شد. تا 50 سال قبل کشتی یونانی سالم بود اما امروزه بخش های زیادی از کشتی آسیب دیده است و احتمال ریزش آن وجود دارد.

مالکین کشتی یونانی

این کشتی از نوع باری (Cargo Vessel) است که بزرگترین نوع کشتی های باربری محسوب می شوند. کشتی یونانی نام های مختلفی داشته است مانند نچرالیست 1946، کوروش پارسی 1959، همدان 1965. مالکین کشتی یونانی نیز مرتب در حال تغییر بوده است:

وزارت حمل و نقل جنگ انگلیس. مالکیت از سال 1943 تا 1946

شرکت کارنت استمشیپ، لیورپول. مالکیت از سال 1946 تا 1959

شرکت ایرانی لویدز، لندن. مالکیت از سال 1959 تا 1965

خط کشترانی ایران، خرمشهر. مالکیت از سال 1965 تا 1966

فرانگولیس و کلیافاس، یونان. مالکیت سال 1966

علت توقف کشتی یونانی

علت توقف کشتی یونانی در سواحل جزیره کیش روشن نیست. به باور مردم محلی هوای مه آلود و عدم وجود فانوس دریایی در ساحل جزیره باعث برخورد کشتی با ساحل ماسه ای شده است.

توقف ابدی کشتی یونانی

جاذبه گردشگری کشتی یونانی

در جهان نمونه هایی شبیه کشتی یونانی وجود دارد که در اثر حادثه ای در ساحل، دیگر به دریا بازنگشتند. بعضی از آنها امروزه مانند جاذبه گردشگری کشتی یونانی معروفیت جهانی پیدا نموده اند:

  1. کشتی اس اس، آمریکا
  2. کشتی دیمیتریوس، یونان
  3. کشتی ام وی اونجلیا، رومانی
  4. کشتی اس اس ماهنو، استرالیا
  5. کشتی ام وی پاناگیوتیس، یونان
  6. کشتی کورنتین، مثلث برمودا

کشتی اس اس آمریکا

کشتی یونانی در سینما

قصه های کیش به صورت اپیزودیک به وسیله کارگردانان معروف ایران ساخته شد. ناصر تقوایی در سال 1377 یکی از اپیزودها را به نام کشتی یونانی کارگردانی کرد که داستان آن در این کشتی اتفاق می افتد. با ساخت این فیلم کشتی یونانی در سینما ثبت شد.

آدرس کشتی یونانی جزیره کیش

پیدا کردن آدرس کشتی یونانی جزیره کیش راحت است. این کشتی نزدیک روستای باغو در غرب جزیره کیش نهاده شده است. روستای باغو از آبادی های قدیمی جزیره است که با بافت اصیل و تاریخی، برای گردشگری جذابیت بالایی دارد. پس ابتدا بلیط هواپیما تهران کیش را خریده و سفر خود را آغاز کنید. شما می توانید همزمان از کشتی یونانی بازدید کنید و سری به تنها روستای باقیمانده از دوران کهن کیش بزنید. با خودرو می توانید مستقیم به این ساحل زیبا برسید. بعلاوه می توانید با تورهای جزیره کیش یا تورهای ساحلی از کشتی یونانی تماشا کنید.

قیمت بلیط کشتی یونانی کیش

تماشا کشتی یونانی از نزدیک برای گردشگران هیجان انگیز است. برترین راه برای تماشا فضای داخلی کشتی زیبای یونانی، غواصی در این محدوده است. قیمت بلیط کشتی یونانی کیش رایگان است. هزینه شما بابت غواصی به وسیله کلوپ های غواصی کیش یا تورهای ساحلی خواهد بود. تورهای محلی با قایق شما را تا نزدیکی کشتی همراهی می نمایند.

امکانات گردشگری کشتی یونانی

یکی از برترین امکانات گردشگری کشتی یونانی، غواصی و پاراسل است. شما می توانید با مراجعه به کلوپهای غواصی و تفریحی جزیره، یک تجربه خاص بسازید. بعلاوه پارک ساحلی غروب، در فاصله نزدیکی از کشتی یونانی کیش قرار گرفته است. این پارک برای گردشگران و مسافران امکانات مختلفی از رستوران و کافه تا کرایه دوچرخه در اختیار شما می گذارد.

غواصی در کشتی یونانی

کشتی یونانی شکست

به خاطر تاثیر آب شور دریا بخشی از بدنه کشتی یونانی از میان رفته است. احتمال فرو ریختن کشتی به خاطر این فرسایش دور از فکر نیست. در شرایط نامطلوب آب و هوایی و عدم نگهداری، چند سال پیش کشتی یونانی شکست.

آسیب کشتی یونانی

امیدواریم از ماجرای کشتی یونانی در خلیج فارس لذت برده باشید. برای سفر به کیش می توانید تور کیش را نیز مدنظر داشته باشید. این تورها با پکیج های مختلف خدمات بسیار خوبی را ارائه می دهند.

سوالات متداول

کشتی یونانی کجاست؟

کشتی یونانی جزیره کیش در سواحل غربی این جزیره و در نزدیکی روستای باغو قرار گرفته است.

قیمت بلیط کشتی یونانی جزیره کیش چقدر است؟

شما بابت تماشا کشتی یونانی مبلغی نمی پردازید اما برای رسیدن به کشتی با تورهای ساحلی یا غواضی و سایر امکانات باید مبلغی بپردازید.

کشتی یونانی جزیره کیش سالم است؟

متاسفانه طی 50 سال گذشته بخشهای زیادی از کشتی آسیب دیده است و احتمال ریزش کشتی وجود دارد.

نام کشتی یونانی کیش از کجا آمده است؟

آخرین مالکین کشتی، دو نفر یونانی به نام فرانگولیس و کلیافاس بودند. به همین علت نام کشتی یونانی روی آن ماند.

امکانات گردشگری کشتی یونانی چیست؟

پارک ساحلی غروب در نزدیکی کشتی یونانی نهاده شده است و امکاناتی نظیر رستوران، کافه و کرایه دوچرخه دارد. تفریحات آبی مانند غواصی و قایق سواری از دیگر امکانات جزیره کیش برای لذت بردن از کشتی یونانی است

منبع: تریپ
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1283

به "تور ارزان یونان: کشتی یونانی کیش و ماجرای عجیب آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان یونان: کشتی یونانی کیش و ماجرای عجیب آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید