چگونه در خانه ماسک پارچه ای بدوزیم؟

به گزارش مجله فان پی سی، دولت ها در سراسر جهان بر استفاده از ماسک در محیط های عمومی تاکید می نمایند. در ایران نیز، مدتی است که استفاده از ماسک به یک اجبار قانونی تبدیل شده است و ورود به ارگان ها و سازمان ها بدون پوشیدن ماسک ممکن نیست. در شرایطی که پوشیدن ماسک هم از نظر قانونی و هم از نظر پزشکی و حفظ سلامت، امری ناگذیر شده است، می توان ماسک های خانگی را جایگزین نمونه های بازاری کرد. با توجه به اینکه ماسک های جراحی و N95 یک بار مصرف هستند و قابلیت شست و شو و مصرف دوباره را ندارند، به نظر می رسد دوخت ماسک های پارچه ای می تواند انتخاب خوبی باشد چرا که خرید هر روز ماسک به تعداد افراد خانواده هزینه ماهانه سنگینی را همراه خواهد داشت که در شرایط بد مالی فعلی چندان ممکن نیست. دکتر مینو محرز، متخصص بیماری های عفونی و عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز چندی پیش بر استفاده از ماسک های پارچه ای تاکید نمود.

چگونه در خانه ماسک پارچه ای بدوزیم؟

وسایل مورد احتیاج:

پارچه نخی

کش

نخ و سوزن

1. برای دوخت هر ماسک می توانید از دو یا چهار لایه پارچه بهره ببرید. از پارچه های پنبه ای محکم و نخی مانند پارچه های لحاف بهره ببرید. از یک بشقاب پلوخوری به عنوان الگو بهره ببرید و یک دایره به قطر آن تهیه کنید. قطر دایره باید حدود 25 سانتی متر باشد. دایره را به شکل نیم دایره تا بزنید و از وسط دو نیم کنید. نیمه ها را نیز قرینه هم برش دهید.

2. هر دو نیمه را از قسمت گرد آن به هم بدوزید تا دو یک چهارم دایره دو لایه داشته باشید. حالا باید دور تا دور دو لایه دوخت زده را به جز چند سانتی متر از نتهای یکی از گوشه ها به هم بدوزید. دقت کنید که لبه های دوخت رفته لایه ها باید به سمت بیرون باشد که با برعکس کردن آن، لبه دوخت به داخل برود. اگر می خواهید ماسک شما چهار لایه باشد، باید دو کاپ آماده کنید.

در این زمینه بخوانید:

کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می نماید؟

کرونا با یک نفس در محیط آلوده منتقل می گردد؛ لطفا ماسک بزنید

3. بعد از آن که دوخت را انجام دادید، کاپ ماسک را از درزی که دوخت نزدید برگردانید و آن را به دقت اتو بکشید. دو گوشه کاپ را کمی تا بزنید و لبه آن را بدوزید به شکلی که بتوانید از وسط آن کش رد کنید.

4. می توانید از کش کوتاه برای پشت گوش استفاده کند یا اگر از جمله کسانی هستید که کش ها گوش شما را حسابی اذیت نموده اند، از کش بلند برای پشت سر بهره ببرید. قبل از بریدن کش، آب را به سر خود امتحان کنید که کوتاه یا بلند نگردد.

از این الگو نیز برای دوخت می توانید بهره ببرید:

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1059

به "چگونه در خانه ماسک پارچه ای بدوزیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در خانه ماسک پارچه ای بدوزیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید