هواشناسی هشدار داد؛ خیزش گرد و خاک در 13 استان

به گزارش مجله فان پی سی، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق ، وزش باد شدید موقت ، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ در 13 استان هشدار داد.

هواشناسی هشدار داد؛ خیزش گرد و خاک در 13 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت ، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ امروز (4 اردیبهشت ماه) برای استان های خراسان شمالی، شمال سمنان، تهران، البرز، قزوین، غرب زنجان، اصفهان، مرکزی، همدان، یزد، فارس و کرمان، فردا (5 اردیبهشت ماه) برای استان های تهران، البرز، سمنان، قزوین، اصفهان، یزد، فارس، کرمان، خراسان شمالی و جنوب سیستان و بلوچستان و دوشنبه (6 اردیبهشت ماه) برای استان های تهران، البرز، شمال سمنان، اصفهان، یزد، فارس و کرمان پیش بینی می گردد.

در این شرایط جوی احتمال جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، صاعقه و برق گرفتگی، احتمال وقوع تگرگ و احتمال شکستن درختان فرسوده وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در تردد و اسکان در کنار رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و چرای دام ها در مراتع مرتفع و مسیل ها به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب و تحکیم سازه های موقت توصیه می نماید.

سازمان هواشناسی در هشدار زرد رنگ دیگری ضمن پیش بینی وقوع رگبار باران با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و احتمال تگرگ امروز (4 اردیبهشت ماه) در نیمه غربی کرمان، نیمه غربی یزد، نیمه شرقی اصفهان، دامنه البرز، در قزوین، البرز، تهران، سمنان و خراسان شمالی و فردا (5 اردیبهشت ماه) در نیمه شمالی کرمان، یزد و شمال سمنان آورده است: خسارت به محصولات کشاورزی از اثرات حاکمیت این شرایط جوی است و در استان البرز خودداری از آبیاری مزارع و عدم مبارزه با عوامل خسارت زای مزارع کلزا، در استان قزوین خودداری از مبارزه با سن غلات تا آرام شدن شرایط جوی، در استان سمنان عدم آبیاری مزارع غلات و نصب قیم در باغات انگور به دلیل وقوع باد و در استان یزد خودداری از مبارزه با سن گندم تا آرام شدن شرایط جوی و دوری از ارتفاعات و مسیل ها هنگام کوچ عشایر به مناطق ییلاقی توصیه می گردد.

سازمان هواشناسی توصیه می نماید که در استان خراسان شمالی خودداری از تغذیه فروت ست درختان و سم پاشی تا مساعد شدن شرایط جوی، عدم محلول پاشی روی شاخه های درختان و پایش سفیدک و کرم خوشه خوار بعد از وقوع رگبار، در استان اصفهان عدم تلقیح مصنوعی درختان پسته تا آرام شدن شرایط جوی، عدم سم پاشی و عدم محلول پاشی مزارع و باغات علیه آفات و بیماری های گیاهی درختان سیب، آلو و مزارع گندم و جو و در استان کرمان برداشت گل محمدی بعد از مساعد شدن شرایط جوی، عدم مبارزه با زنجره خرما و سنک پسته، عدم آبپاشی و استفاده از مواد شوینده جهت مبارزه با پسیل در درختان پسته و عدم محلول پاشی باغات در دستور کار قرار بگیرد.

خودداری دامداران و عشایر از چرای دام در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها، حفاظت از نهال های تازه کشت شده به علت وزش باد، استحکام سازه های باغی در برابر وزش باد، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام باد و رگبار، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل وزش باد و محافظت از گلخانه ها در برابر باد شدید توصیه های کلی سازمان هواشناسی در این شرایط جوی است.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 803

به "هواشناسی هشدار داد؛ خیزش گرد و خاک در 13 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی هشدار داد؛ خیزش گرد و خاک در 13 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید