با این تکنیک، همه چیز را به یاد بیاورید

به گزارش مجله فان پی سی، بسیاری از ما از قدرت پایین حافظه مان شکایت می کنیم و برای مثال نمی توانیم لیست خرید، تاریخ تولد اعضای خانواده یا دوستانمان یا حتی اطلاعات مهم برای امتحان ها را به یاد بیاوریم. خبر خوب این است که می توان با تکنیک درست، حافظه را تقویت کرد و تقریبا همه چیز را به یاد آورد.

با این تکنیک، همه چیز را به یاد بیاورید

به گزارش خبرنگاران، بسیاری از ما از قدرت پایین حافظه مان شکایت می کنیم و برای مثال نمی توانیم لیست خرید، تاریخ تولد اعضای خانواده یا دوستانمان یا حتی اطلاعات مهم برای امتحان ها را به یاد بیاوریم. خبر خوب این است که می توان با تکنیک درست، حافظه را تقویت کرد و تقریبا همه چیز را به یاد آورد.

در ایالات متحده آمریکا سالانه مسابقه حافظه برگزار می گردد و همانطور که می توان حدس زد، افراد برای حضور در آن باید آمادگی کامل داشته باشند. یکی از افراد مطرح در این زمینه، نلسون دلیس نام دارد که در حقیقت قهرمان 4 دوره مسابقه حافظه آمریکا و استاد عظیم حافظه است.

حفظ کردن 10 هزار رقم عدد پی و لیست های حاوی صدها نام پس از یکبار شنیدن آن ها، بخشی از شاهکارهای دلیس محسوب می شوند.

به گفته این قهرمان حافظه، هر فردی می تواند با کمی کوشش و زمان گذاشتن، حافظه اش را بهبود دهد. در ادامه نگاهی به تکنیک 5 مرحله ای او برای تقویت حافظه داریم.

1. با تصاویر قوی کار را آغاز کنید

اولین قدم باید ساده باشد. برای مثال می توانید ابتدا به سراغ عجایب هفتگانه بروید. دلیس پیشنهاد می نماید که هرکدام از این عجایب را به تصویری تبدیل کنید که می توانید به راحتی به یاد بیاورید. چنین کاری برای بعضی از آن ها ساده است، مثلا برای دیوار عظیم چین یک دیوار را تصور کنید یا برای پترا، به سراغ عکسی از حیوان خانگی تان بروید.

یکی از روانشناسان کالج دانشگاهی لندن و نویسنده حوزه حافظه به نام جولیا شاو، چنین اقدامی را کارآمد می داند:

استفاده از تصاویر ذهنی مشابه چنین کاری، فوق العاده موثر است. کاری که شما می خواهید انجام دهید، ایجاد خاطرات عظیم و چند حسی است.

شما می خواهید به سراغ تصاویر ذهنی بروید که تقریبا قابل حس کردن، بو کردن و دیدن هستند تا اینکه تا جای ممکن واقعی تر شوند. به گفته شاو، علمی پشت این موضوع وجود دارد:

تصاویر عجیب یا ناخوشایند و احساسی، در ذهن باقی می مانند. پژوهشگران زمانی که مغز را مشاهده کردند، به این موضوع پی بردند که آمیگدال، بخشی از مغز که برای پردازش احساس مهم است، سایر بخش های مغز را به ذخیره خاطرات تشویق می نماید.

به همین دلیل، احساسات شدید احتمالا موجب ماندگاری بعضی خاطرات می شوند.

2. این تصاویر را در یک مکان قرار دهید

قدم بعدی، قرارگیری این تصاویر ذهنی قوی در محیطی است که با آن آشنایی بالایی دارید. درباره عجایب هفتگانه، دلیس هرکدام از آن ها را در خانه قرار داده که با دیوار ورودی آغاز می گردد. به گفته دلیس، هرچه این مکان ها عجیب تر باشند، بهتر نتیجه می گیرید.

قصر حافظه

تکنیک برقراری ارتباط میان تصاویر و مکان ها، به نام قصر حافظه (Memory Palace) شناخته می گردد و برای یادآوری ترتیب المان های خاص، کارایی بالایی دارد. به گفته شاو، قصر حافظه روی حافظه شما از یک مکان واقعی شکل می گیرد:

یک قصر حافظه از حافظه موجود از یک مکان واقعی استفاده می نماید. این مکانی است که می شناسید و معمولا خانه یا محل دیگری خواهد بود که آشنایی کاملی با آن دارید.

اگر بخواهید چیزی مانند عجایب هفتگانه را به یاد بیاورید، قصر حافظه مربوط به آن کوچک خواهد بود، اما اگر هدف شما حفظ 10 هزار رقم عدد پی باشد، قصر حافظه شما ابعادی نزدیک به یک شهر خواهد داشت. دلیس 10 هزار رقم را به 2000 بخش 5 رقمی تبدیل کرد و هرکدام از آن ها را در 10 محله مختلف قرار داد.

به گفته شاو، تصویربرداری عصبی از افزایش فعالیت بخشی از مغز در هنگام استفاده از قصر حافظه خبر می دهد:

پژوهش تصویربرداری عصبی نشان می دهد که در هنگام یادگیری خاطرات با استفاده از قصر حافظه، فعالیت بخش Occipito-Parietal مغز افزایش پیدا می نماید. این موضوع به معنای آن است که چنین تکنیکی، موجب دخالت قسمت های بیشتری از مغز که معمولا به حواس دیگر اختصاص داده شده اند، خواهد شد.

3. توجه کنید

به یاد آوردن عجایب هفتگانه نباید کار دشواری باشد، اما زمانی که بخواهید 10 هزار رقم عدد پی را حفظ کنید، احتیاج به انگیزه بیشتری دارید. به همین علت، دلیس از یک مانترا استفاده نموده:

به خودم این مانترا را می گویم: من می خواهم آن را حفظ کنم، من می خواهم آن را حفظ کنم. این یک مانترا ساده است، اما منجر به تنظیم توجه می گردد و روی وظیفه ام تمرکز می کنم. همچنین به من یاری می نماید که بهتر آن ها را به یاد بیاورم.

4. آن ها را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید

در هنگام روبرو با مواردی مانند تعداد بالای ارقام عدد پی یا ترتیب کارت ها، تقسیم آن ها سودمند خواهد بود. دلیس هر 5 رقم عدد پی را به یک تصویر تبدیل نموده تا آن ها را راحت تر به یاد بیاورد:

کلمات ساده هستند. شما یک کلمه را می بینید و بطور معمول یک تصویر در ذهنتان تداعی می گردد. اما برای مواردی مانند اعداد یا کارت ها و حتی نام ها، کار دشوارتر است. با این حال، آن ها هم سیستم هایی دارند که توسعه داده ایم و یاد گرفته ایم، بنابراین زمانی که یک نام، شماره یا کارت را می بینیم، یک تصویر برای آن داریم.

برای دلیس اولین پنج رقم بعد از اعشار عدد پی، از طریق سم نیل با لباس مرد آهنی تداعی می گردد. این قهرمان حافظه برای ارقام بعدی هم چنین رویکردی دارد و برای مثال برای دومین پنج رقم، دوستش را با لباس امپراتور در فیلم گلادیاتور تصور می نماید.

5. کارتان را با مرور تمام کنید

پس از اینکه برای موارد مختلف یک تصویر درنظر گرفتید و آن را در قصر حافظه قرار دادید، باید از قرارگیری آن ها در حافظه تان مطمئن شوید. شاو به این موضوع اشاره دارد که بیشتر خاطرات به حافظه بلندمدت منتقل نمی شوند:

بیشتر خاطرات هرگز به حافظه بلندمدت راه پیدا نمی نمایند. به همین علت، تکرار اطلاعات بسیار مهم است تا حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت تبدیل گردد.

متاسفانه چنین کاری ساده نیست و احتیاج به تکرار دارد و باید سخت تمرین کنید. دلیس برای اینکه قهرمان حافظه گردد، هر روز روی حافظه اش کار نموده:

برای اینکه قهرمان حافظه شوم، مجبور بودم هر روز تمرین کنم. من خیلی سخت تمرین کردم و به یک کاری غریزی برای من تبدیل شد. اینکار تنها با تمرین امکان پذیر است.

با مراحل بالا می توانید حافظه تان را تقویت کنید و پس از مدتی، همه چیز را به یاد بیاورید.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 702

به "با این تکنیک، همه چیز را به یاد بیاورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این تکنیک، همه چیز را به یاد بیاورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید