اعلام آمادگی سازمان نظام پزشکی برای تهیه واکسن کرونا

به گزارش مجله فان پی سی، تهران (پانا) - مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی اعلام نمود که این سازمان آمادگی تهیه واکسن کرونا از منابع بین المللی را در صورت تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد و این اقدام به واسطه مردم نهاد بودن این سازمان و ارتباط با سازمان جهانی بهداشت امکانپذیر است.

اعلام آمادگی سازمان نظام پزشکی برای تهیه واکسن کرونا

به گزارش ایرنا، حسین کرمانپور درباره نامه اخیر سازمان نظام پزشکی به وزارت بهداشت مبنی بر اعلام آمادگی این سازمان برای تهیه واکسن کرونا از منابع خارجی با توجه به شرایط تحریم بیان نمود: بر اساس قانون سازمان نظام پزشکی، این سازمان در کنار نظام سلامت قرار گرفته است. در دوران کرونا، جامعه پزشکی و داروسازان و دندان پزشکان و فیزیوتراپیست ها در کنار هم برای حمایت از مردم فعالیت می نمایند.

وی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی یک سازمان مردم نهاد محسوب می گردد و در نتیجه سازمان های بین المللی می توانند یاری های زیادی انجام بدهند. هرچند بعضی می گویند واکسن و دارو تحریم نیست، اما هنگام نقل و انتقال اقتصادی دچار مشکل هستیم. وقتی قرار باشد نظام بانکی برای نقل و انتقال پول اقدامی انجام بدهد، بانک های بین المللی به علت تحریم ایران، ریسک نمی نمایند.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: در زمینه واکسن کرونا، بحث سلامت همه مردم وجود دارد. سازمان دنیای بهداشت نیز می داند که اگر کشوری در پروتکل واکسیناسیون قرار نگیرد، چرخه انتقال ویروس متوقف نخواهد شد.

وی اضافه نمود: تفاوت کشور ما این است که به علت تحریم، بانک های بین المللی برای نقل و انتقال پول ریسک نمی نمایند، اما سایر کشورها این نقل و انتقال پول را انجام داده اند.

کرمانپور اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی نامه ای برای وزارت بهداشت نوشت که ماموریت تهیه واکسن کرونا از منابع خارجی به سازمان نظام پزشکی واگذار گردد. سازمان نظام پزشکی از سر خیرخواهی به دنبال این اقدام است و نگاه انسان محور اهمیت دارد. با توجه به آشنایی سازمان دنیای بهداشت و همکاری های قبلی با سازمان نظام پزشکی، می توان نقل و انتقال پول برای تهیه واکسن کرونا را انجام داد.

وی بیان نمود: شرکت های خصوصی به واسطه یک سازمان مردم نهاد می توانند تهیه و انتقال واکسن کرونا به کشور را انجام بدهند.

مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: مجموعه کوواکس، واکسن را به مجموعه یا شرکت خصوصی نمی فروشد و باید یک نهاد حاکمیتی یا سازمان مردم نهاد این اقدام را انجام بدهد. این نگرانی دنیای وجود دارد که واکسن های کرونا وارد بازار آزاد نگردد و احیانا به دست مردم نرسد.

کرمانپور اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی از واردات واکسن کرونا به دنبال منافع اقتصادی نیست، بلکه بزرگترین انتفاع سازمان نظام پزشکی، نجات جان جامعه پزشکی و سلامت مردم است. این سازمان مردم نهاد است و این تعریف در دنیا وجود دارد.

محمدرضا ظفرقندی رییس کل سازمان نظام پزشکی روز 30 آذر 1399 در نامه ای به سعید نمکی وزیر بهداشت نوشت: همان گونه که استحضار دارید طولانی شدن اپیدمی بیماری کووید19 در دنیا و کشورمان ایران، صدمات جبران ناپذیری را به حوزه سلامت و معیشت مردم وارد ساخته است. طبیعتاً رهایی از این بیماری و آثار مخرب آن جزو خواسته های عموم و مسئولان کشور است.

وی اضافه نمود: ضمن ارج نهادن بر کوشش های دانشمندان عزیز کشورمان برای فراوری واکسن کرونا، عنصر زمان برای مقابله با این بیماری بسیار مهم و سرنوشت ساز است و با توجه به فراوری و آغاز استفاده از واکسن در کشورهای مختلف به نظر می رسد، ضروری است همه کوشش ها بر خرید هر چه سریع تر واکسن و آغاز واکسیناسیون مردم عزیز کشورمان در یک بازه زمانی مشخص متمرکز گردد.

ظفرندی ادامه داد: سازمان نظام پزشکی به عنوان نهاد مرجع صنفی بر اساس بند ت ماده 3 قانون سازمان نظام پزشکی برای تهیه و ارائه خدمات واکسیناسیون به مردم و کادر درمان اعلام آمادگی می نماید. همچنین این سازمان برای پیگیری ویژه تهیه واکسن، کمیته ای را مشخص نموده تا با هماهنگی وزارت بهداشت و دولت و در راستای فعال کردن دیپلماسی عمومی، اقدام عاجل در این زمینه انجام گردد. دستور مساعد جناب عالی در خصوص این همکاری و تسریع در زمینه تهیه واکسن موجب امتنان است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 569

به "اعلام آمادگی سازمان نظام پزشکی برای تهیه واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی سازمان نظام پزشکی برای تهیه واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید