آموزش تعویض کلید و پریز در خانه

به گزارش مجله فان پی سی، کلید و پریزهای برق در تمام نقاط منزل وجود دارند و امروزه با توجه به افزایش تعداد وسایل برقی کاربرد زیادی دارند و میتوان گفت جزو قطعات حیاتی برای منزل به حساب می آیند. بعد از گذشت چند سال از ساخت منزل ممکن است بخواهید منزل خود را بازسازی کنید و یا اینکه به مرور زمان کلیدها و پریزهای برق منزل خراب شده باشند.

آموزش تعویض کلید و پریز در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

گام اول: اطمینان از قطع برق کلید و پریز مربوطه

به گزارش خبرنگاران به نقل از استادکار ،برای اینکه تعویض کلید و پریز با ایمنی کامل انجام گردد ابتدا باید برق آن قسمت قطع شده باشد، سراغ جعبه فیوز بروید و فیوز مربوط به آن قسمت از خانه را قطع کنید، اگر نمیدانید کدام یک فیوز مربوط هستند میتوانید هر کدام از آنها را قطع نموده و با فازمتر پریز را چک کنید و از قطع بودن برق مطمئن شوید، اما اگر مشکل نور ندارید و میتوانید کل فضا را ببینید فیوز اصلی را قطع کنید و با خیال راحت به کارتان برسید.

در نهایت باز هم یکبار پریز را چک کنید تا مطمئن شوید هیچ خطری شما را تهدید نمیکند و میتوانید کارتان را شروع کنید.

گام دوم: باز کردن روکش کلید یا پریز از روی دیوار

برای اینکه بتوانید سیم ها را ببینید و کل مغزی پریز یا کلید را تعویض کنید ابتدا باید روکش روی پریز را باز کنید. در مدل های قدیمی روی همان روکش یک یا دو پیچ تعبیه شده که با باز کردن آنها میتوانید روکش را جدا کنید، اما در بعضی مدل های جدید پریز برق باید ابتدا با یک پیچ گوشتی دو سو، روکش پلاستیکی اول را جدا کنید و بعد به پیچ های اصلی پریز برسید.

مراقب باشید پیچ ها را به آرامی باز کنید چون اتصال پیچ به دیوار خیلی سطحی است و با خراب کردن آن احتمالا دردسر استفاده دوباره از دلر برای سوراخ کردن دیوار را خواهید داشت.

گام سوم: باز کردن مغزی پریز/کلید از دیوار و جداکردن سیم ها

بعد از اینکه روکش را جدا کردید باید مغزی پریز یا کلیدی که میخواهید آن را تعویض کنید هم باز گردد، بلافاصله بعد از اینکه آن را از داخل دیوار در آوردید با استفاده از موبایل یک یا چند عکس بگیرید تا چینش سیم ها را ببینید و سیم ها را به پریز بعدی اشتباه وصل نکنید. برای پریز هایی که دو پریز به یک مغزی وصل شده اند چون با چهار سیم سر و کار دارید احتمال اشتباهی سیم فاز به نول وجود دارد و باید با دقت آن را انجام دهید.

گام چهارم: بستن سیم های پریز/کلید جدید

اول سعی کنید از روی عکس معین کنید که کدام سیم به کدام قسمت پریز قبلی وصل شده است، اما اگر به هر دلیلی عکسی نداشتید یا نتوانستید تشخیص دهید میتوانید از این دستورالعمل بهره ببرید. سیم هایی با رنگ روشن مثل سفید به قسمتی باید وصل شوند که اسلات آن طولانی تر است و سیم های تیره رنگ مثل سیاه باید به قسمتی وصل شوند که اسلات کوتاه تری دارد و معمولا پیچ های طلایی رنگ دارند. برای بستن پریز فرقی نمیکند از کدام سیم همرنگ بهره ببرید، برای مثل اگر دو سیم سفید داشتید از هرکدام میتوان استفاده کرد.

گام پنجم: بستن کلید/پریز جدید روی دیوار

ابتدا باید مغزی پریز را با پیچ های خودش به قسمتی که روی دیوار تعبیه شده وصل کنید و سپس روکش آن را روی مغزی قرار دهید. اما پیچ های روکش را نبندید تا پریز جدید تست گردد.

گام ششم: تست پریز/کلید جدید

ابتدا فیوز را وصل کنید، اگر وسیله تعویضی شما یک کلید بود لامپ را از سر پیچ جدا کنید و با فازمتر سرپیچ را چک کنید تا برق وصل شده باشد. اگر وسیله ای که تعویض نموده اید یک پریز بود با فازمتر داخل پریز را چک کنید و اگر فقط یکی از دو شاخه پریز برق داشت کار به درستی صورت گرفته است. در غیر این صورت باید تمام مراحل را چک کنید تا سیمی که اشتباه متصل شده اصلاح گردد.

گام آخر: بستن روکش کلید/پریز جدید

پس از اینکه از صحت انجام کار اطمینان حاصل کردید روکش را روی پریز قرار داده و با دقت پیچ های آن را ببنید. برای اینکه مطمئن شوید کار به درستی صورت گرفته میتوانید یک وسیله کم مصرف و ترجیحا کم ارزش به برق متصل کنید تا برای بار آخر هم تست گردد و در نهایت میتوانید از پریز بهره ببرید.

اگر منزل و پریز به سیستم ارت متصل بودند باید چگونه این کار را انجام دهم؟

اغلب پریزهایی که به ارت متصل هستند دکمه ست و ریست را روی خود دارند و با رنگ های قرمز و مشکی تعبیه شده اند، به طور معمول سیم هایی که وظیفه ارتینگ را بر عهده دارند نیز از همین رنگ ها تهیه شده اند، فقط کافیست حین بستن سیم ها این دو سیم را نیز به درستی متصل کنید. توجه کنید در صورتی که سیم ها وصل نشوند و یا اتصال آنها مشکل داشته باشد ارتینگ در آن پریز کار نخواهد کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 388

به "آموزش تعویض کلید و پریز در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تعویض کلید و پریز در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید