یافته جدید محققان رویان و دانشگاه درسدن آلمان، کروکتین زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می نماید

به گزارش مجله فان پی سی، محققان پژوهشگاه رویان با همکاری محققان دانشگاه درسدن آلمان، با آنالیز کروکتین یکی از مواد زعفران اثبات کردند که آنتی اکسیدان طبیعی اثر استرس اکسیداتیو بر سلول شبکیه را کم نموده و پیشرفت بیماری تحلیل لکه زرد را کاهش داده یا متوقف می نماید.

یافته جدید محققان رویان و دانشگاه درسدن آلمان، کروکتین زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می نماید

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، تحلیل رفتن لکه زرد (ماکولا) بر اثر کهولت سن، یکی از علل اختلال بینایی در جمعیت مسن است که روش های درمانی محدودی برای آن وجود دارد. یکی از علل مهم بروز این بیماری استرس اکسیداتیو است که با صدمه زدن به اپی تلیوم رنگدانه دار شبکیه منجر به بروز اختلال در گیرنده های نور می گردد.

پدیده کریمی، علی قیصری، لیلا ستاریان، ماریوس ادر و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه درسدن آلمان، با هدف آنالیز کروکتین، یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده زعفران، بر مدل آزمایشگاهی تحلیل لکه زرد، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن مدل بیماری با القای استرس اکسیداتیو بر رده سلولی ARPE19 ساخته شد، سپس اثر کروکتین بر این سلول ها با روش های آزمایشگاهی مورد آنالیز نهاده شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی International Journal of Molecular Sciences به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از کروکتین پیش از القای استرس اکسیداتیو اثر آن بر سلول ها را کاهش داده، از سلول ها در برابر عوارضی مانند تخلیه انرژی (ATP) بین سلولی، متراکم شدن هسته، تخریب اتصالات بین سلولی و اسکلت سلول ها، محافظت می کند. کروکتین کاهش اثر استرس اکسیداتیو را با حفاظت از جهت های حیاتی سلول، مانند جهت فراوری انرژی انجام می دهد.

کروکتین زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می نماید

به طور کلی نتایج این پژوهش نشان می دهد، استفاده از آنتی اکسیدان های طبیعی مانند کروکتین می تواند اثر استرس اکسیداتیو بر سلول های شبکیه را کاهش دهد پیشرفت بیماری تحلیل لکه زرد را کاهش دهد و یا متوقف کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 240

به "یافته جدید محققان رویان و دانشگاه درسدن آلمان، کروکتین زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته جدید محققان رویان و دانشگاه درسدن آلمان، کروکتین زعفران بیماری لکه زرد چشم را متوقف می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید