(ویدئو) شایعه قاچاق و صادرات اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا از کجا آغاز شد؟

به گزارش مجله فان پی سی، در هفته های اخیر چند باری شایعاتی پیرامون قاچاق اعضای بدن جانباختگان کرونا در شبکه های اجتماعی و رسانه های خارج از کشور منتشر شد. حتی کار به جایی رسید تعدادی از شایعه پردازان در تبریز دستگیر شدند، حالا ویدویی تازه منتشر شده و ادعایی مشابه مطرح می نماید.

(ویدئو) شایعه قاچاق و صادرات اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا از کجا آغاز شد؟

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته فیلمی باعنوان خیانت جمهوری اسلامی به بیماران کرونایی منتشر شد. این فیلم راهروی مکانی شبیه به بیمارستان پر از جنازه را نشان می دهد و فردی ادعا می نماید در ایران به اسم کرونا مردم را می کشند و اعضای بدنشان را به کشورهای غربی و عربی قاچاق می نمایند.

اما اصل ماجرا این است که این فیلم چند روز پیش در شبکه های اجتماعی خارجی منتشر شده و مراجعه به فیلم اصلی نشان می دهد ویدئویی که در ایران دست به دست می شود، صداگذاری شده و اصلا مربوط به ایران نیست.

ویدئو جعلی منتشر شده درباره قاچاق اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا

شایعه در تبریز

بحث فروش اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا از اوایل پاییز در فضای مجازی مطرح بود. شایعاتی پیرامون این اتفاق در تبریز به گوش می رسید تا این که محبوب علیلو دادستان تبریز دستور بازداشت منتشر نمایندگان محتوای تجارت اعضای بدن، پشت پرده بیماری مرموز کرونا در تبریز را صادر کرد.

او آبان ماه در این باره گفت: با افرادی که با نشر مطالب کذب که باعث تشویش اذهان عمومی شوند، تعارف نداریم و برابر با عنوان جرم کیفری، تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

علیلو با اشاره به اینکه در بخشی از این مطلب غیر واقع به یک پفراینده در یکی از شعب دادسرای شهرستان تبریز استناد شده بود، این موضوع را تکذیب کرد و گفت: در سطح حوزه های قضاییه استان چنین پفراینده ای تشکیل نشده است.

سرهنگ محمودی رئیس پلیس فتای استان اذربایجان شرقی نیز گفت: تا به امروز 3 نفر در ارتباط با این پفراینده دستگیر شده اند و پفراینده فرایند قانونی خود را طی می نماید و شاید دست های زیادی در تهیه و انتشار این محتوا رو شود.

در همان مقطع دکتر حسینی مسوول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در واکنش به این خبر گفت: محتوا به اندازه ای غیر علمی و غیر کارشناسی بود که، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، لزومی به ارائه تکذیبیه نمی بیند.

واکنش وزارت بهداشت

در همین رابطه آبان ماه رئیس مرکز پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مطالبی که در سایت های ضد انقلاب درباره خرید و فروش و تجارت اعضای بدن بیماران کرونا مطرح شده، به هیچ وجه صحت ندارد.

مهدی شادنوش اضافه نمود: وزارت بهداشت به دقت شایعاتی که در زمینه تجارت و خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی منتشر می شود را رصد می نماید، حراست وزارت بهداشت نیز به دقت این شایعات و افرادی را که با بازنشر این مطالب به گسترش آن دامن می زنند، زیر نظر دارد.

او گفت: آنالیز های صورت گرفته نشان می دهد که این مطالب کذب از خارج از کشور فرستاده شده و هدف این شایعه سازان ایجاد التهاب، تشویش اذهان عمومی و ایجاد نارضایتی در جامعه است.

رئیس مرکز پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت اضافه نمود: هر گونه پیوند عضو در ایران در شبکه قانونی و تعریف شده رسمی در بیمارستان ها امکانپذیر است و خارج از آن اساسا انجام هیچ عمل پیوند عضوی امکانپذیر و عملیاتی نیست.

شادنوش ادامه داد: بعضی ها از آرامش ایجاد شده در کشور در حوزه پیوند عضو رضایت ندارد و به پخش و انتشار این شایعات اقدام می نمایند، از طرفی هم، چون موضوع ترحم انگیزی است بدخواهانی تمایل دارند از این طریق عواطف مردم را تحریک و ایجاد نارضایتی نمایند.

چندی پیش شایعه ای در فضای مجازی مبنی بر تجارت اعضای بدن بیماران کرونا در تبریز منتشر شد که با دستور دادستان عمومی و انقلاب تبریز، این شایعه پراکنان دستگیر شدند.

چرا ادعای قاچاق اعضای بدن بیماران کرونا درست نیست؟

در همین حال دکتر کتایون نجفی زاده مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به بعضی اظهارنظرهای غیرکارشناسی درباره اهدای عضو و قاچاق آن گفت: پیوند اعضا از افراد مرگ مغزی، پدیده ای است که بستگی بسیار بسیار زیادی به باور، اعتماد و اعتقاد مردم دارد. باید توجه کرد که مرگ مغزی که یک درصد مرگ ها را به خود اختصاص می دهد، فرآیندی است که طی آن قلب یک فرد فوت شده، برای چند روز به واسطه دستگاه ها و داروها، قبل از اینکه سموم مغز سلول های دیگر بدنش را از کار بیندازد، تپش دارد و در این چند روز اعضای بدن فرد مرگ مغزی فاسد نمی شوند.

او با بیان اینکه سیستم اهدای عضو ایران نسبت به سایر کشورها بسیار سفت و سخت تر است، اظهار کرد: به طوری که اگر تایید مرگ مغزی در کشورهای غربی از سوی یک متخصص و حداکثر دو متخصص انجام می شود، اما در ایران توسط چهار متخصص انجام می شود. یک نفر متخصص مغز و اعصاب، یک نفر متخصص جراحی مغز و اعصاب یک نفر متخصص داخلی و یک نفر متخصص بیهوشی. بعد از اینکه این چهار نفر مرگ مغزی را تایید کردند، یک متخصص پزشک قانونی هم باید کار این چهار نفر را تایید نموده و چک کند که هیچ کار غیرقانونی وجود نداشته باشد.

او اضافه نمود: در بعضی کشورهای غربی خود پزشک بیمار می تواند مرگ مغزی را تایید کند، اما در ایران پزشک خود بیمار اجازه این کار را ندارد، بلکه باید تیمی که صلاحیت و دانش شان در خصوص تشخیص مرگ مغزی از سوی وزارت بهداشت تایید شده و حکم شان از سوی وزیر بهداشت ابلاغ شده است، این موضوع را تایید نمایند. در هر دستگاه اجرایی و اداری احکام هر فرد از سوی رده بالاتر خود صادر و ابلاغ می شود، اما اهدای عضو در کشور آنقدر حائز اهمیت است که حکم پزشکان تاییدنماینده مرگ مغزی را شخص وزیر بهداشت صادر می نماید. بنابراین تایید مرگ مغزی که مهمترین بخش اهدای عضو است و اطمینان از این است که فرد دیگر برنمی شود، در ایران بسیار سفت و سخت است.

نجفی زاده در ادامه صحبت هایش با انتقاد و اشاره به اظهار نظر اشتباه و غیر کارشناسی فردی در تبریز مبنی بر برداشت اعضای بیماران کرونایی برای اهدای عضو، گفت: این فرد آنقدر اطلاعات و سواد ندارد که تحقیق کند و متوجه شود که در حال حاضر معضل پیوند عضو در جهان و کشور ما، کاهش این عمل است. زیرا اگر حتی نسبت به وجود کرونا در گیرنده یا اهدانماینده شک نمایند، دیگر نمی توانند پیوند را انجام دهند. زیرا ایمنی بدن گیرنده عضو بسیار پایین است و حتی اگر یک ویروس کرونا در بدن گیرنده وارد شده باشد، او را از بین می برد.

او اضافه نمود: کدام عقل سلیمی می گوید که اعضای بیمار کرونایی را برای بیمار احتیاجمند پیوند بردارند. این اظهارات فقط حرف یک فرد بیمار است. زیرا به عاقبت کار خودش فکر نمی نماید. فکر نمی نماید که این حرف چه تبعاتی دارد و فکر نمی نماید که اگر اعتماد جامعه به اهدای عضو از بین برود، چه اتفاقی می افتد.

انتظار برای پیوند عضو و ادعاها پوچ

در حالیکه پخش شایعات پیرامون پیوند عضو بیماران مبتلا به کرونا برای کسب درآمد، یک معضل است، معضل مهمتر آنجاست که برخلاف ادعاهای اینچنین احتیاج به پیوند عضو در کشور بسیار زیادی است و متخصصان و فعالان این حوزه از شرایط موجود شکایت دارند.

چند روز پیش دکتر مهدوی - فوق تخصص قلب بچه ها و مسئول بخش پیوند قلب اطفال بیمارستان قلب شهید رجایی در گفت و گویی از کرونا به عنوان یک معضل اصلی پیوند اشاره نموده بود.

مهدوی گفت: در حال حاضر یکی از مشکلاتی که در حوزه اهدای عضو و پیوند با آن مواجهیم، کروناست؛ چرا که به دلیل عدم رعایت مردم، عدم سیاست گذاری درست و عدم کنترل کرونا، بسیاری از بیماران را در لیست انتظار از دست می دهیم. لود بالای کرونا باعث شده که تمامی مراکزی که به عنوان مراکز اهدای قلب هستند، به کرونا آلوده شوند و امکان پیوند با هزار گرفتاری وجود داشته باشد.

او اضافه نمود: مساله دیگری که اخیرا مشکل ساز شده است، اظهارنظرهای غیرمسئولانه و غیر کارشناسانه ای است که حتی گاهی می بینیم بعضی مسئولان مطرح می نمایند یا یکسری برنامه های تلویزیونی بدون انجام کارشناسی درباره اهدای عضو ساخته می شوند. این ها باعث می شود که تمام زحمات انجمن اهدای عضو و تمام افرادی که در این زمینه دخلی هستند، از بین رود.

مهدوی با اشاره به شرایط بچه ها در انتظار پیوند قلب در بیمارستان شهید رجایی، ادامه داد: اخیرا دو کودک احتیاجمند پیوند را از دست دادیم که هر دو آنها دو ماه و نیم در آی سی یو بستری بودند و هیچ ارگان پیوندی مناسبی برایشان پیدا نشد. اگر همین الان به بخش پیوند اطفال بیمارستان رجایی سر بزنید، می بینید که سه کودک سه ماه است که منتظر پیوند هستند. فکر کنید که نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر روحی روان این بچه ها نابود می شوند. خواهش می کنم افرادی که در این حوزه کارشناس نیستند، در تریبون ها این اظهرات را مطرح ننمایند تا هر چه را رشته کردیم، پنبه نمایند. وقتی یک فردی ادعا می نماید که اعضا به فروش می فرایند، اصلا این فرد هیچ آشنایی با فرایند اهدای عضو ندارد و از الفبای اهدای عضو اطلاعی ندارد و به اشتباه آغاز به صحبت می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 512

به "(ویدئو) شایعه قاچاق و صادرات اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا از کجا آغاز شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدئو) شایعه قاچاق و صادرات اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا از کجا آغاز شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید