هیسترکتومی چیست؟

به گزارش مجله فان پی سی، هیسترکتومی عمل جراحی است که در آن رحم زن برداشته می گردد. هیسترکتومی یا رحم برداری ممکن است به دلایل متفاوتی انجام گردد: * فیبروئیدهای رحمی که باعث تغییر موقعیت رحم از مکان معمولش به درون مجرای واژن شده باشند.

هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی عمل جراحی است که در آن رحم زن برداشته می گردد. هیسترکتومی یا رحم برداری ممکن است به دلایل متفاوتی انجام گردد:

* فیبروئیدهای رحمی که باعث تغییر موقعیت رحم از مکان معمولش به درون مجرای واژن شده باشند.

* سرطان رحم، گردن رحم یا تخمدان ها.

* آندومتریوز.

* خونریزی غیرطبیعی واژنی.

* درد مزمن لگنی.

* آدنومیوز یا ضخیم شدن دیواره رحم.

رحم برداری معمولا تنها هنگامی انجام می گردد که همه روش ها درمانی دیگر امتحان شده باشد و به نتیجه ای نرسیده باشد.

انواع رحم برداری

بسته به علت رحم برداری، جراح ممکن است همه رحم یا بخشی از آن را بردارد. بیماران و پزشکان گاه اصطلاحات مربوط به این عمل را نحوی غیردقیق به کار می برند، بنابراین باید روشن گردد آیا در جریان عمل رحم برداری، گردن یا دهانه رحم و یا تخمدان ها هم برداشته می شوند یا نه.

* رحم برداری نیمه کامل یا فوق دهانه ای: در این نوع رحم برداری جراح تنها بخش بالایی رحم را بر می دارد و گردن یا دهانه رحم را به جای می گذارد.

* رحم برداری کامل: در این نوع رحم برداری کل رحم و دهانه رحم برداشته می گردد.

* رحم برداری رادیکال: جراح در این نوع رحم برداری همه رحم و بافت های طرفین رحم و دهانه رحم و بخش بالایی واژن را بر می دارد. رحم برداری رادیکال معمولا تنها هنگامی انجام می گردد که سرطان وجود داشته باشد.در رحم برداری رادیکال ممکن است تخمدان ها هم برداشته گردد - عملی که به آن اُفورکتومی یا تخمدان برداری می گویند- یا تخمدان ها باقی گذاشته گردد.

تکنیک های جراحی رحم برداری

رحم برداری ممکن است با تکنیک های متفاوتی انجام گردد.

رحم برداری از راه شکم یک عمل جراحی باز است. این نوع رحم برداری شایع ترین نوع این عمل است و 70 درصد موارد را شامل می گردد.

جراح برای انجام این عمل یک برش 12 تا 17 سانتی متری عمودی یا افقی روی شکم ایجاد می نماید. سپس جراح رحم را به وسیله این برش خارج می نماید.

پس از انجام این عمل زن بیش از سه روز در بیمارستان بستری می گردد. بعلاوه پس از بهبودی جوشگاه زخم قابل مشاهده ای در محل برش جراحی روی شکم باقی می ماند.

رحم برداری با کمترین تهاجم

امروزه روش های متعدد رحم برداری با کمترین تهاجم معمول شده است که در آنها از برش های کوچکتری استفاده می گردد:

* رحم برداری از راه واژن: جراح در این روش با برش دادن از درون واژن به رحم دسترسی پیدا می نماید و آن را خارج می نماید. برش جراحی در داخل بدن است، بنابراین جوشگاه زخم قابل مشاهده ای وجود نخواهد داشت.

* رحم برداری با لاپاراسکوپی: این جراحی با استفاده از لاپاراسکوپ، یک لوله باریک که دوربین نورانی بر سر آن قرار گرفته است، و ابزارهای جراحی به وسیله برش های کوچک بر روی شکم به درون بدن فرستاده می گردد، انجام می گردد. جراح با مشاهده تصویر درون بدن بر روی یک صفحه ویدئویی عمل جراحی را از خارج بدن انجام می دهد.

* رحم برداری با لاپاراسکوپی به یاری روبات: این عمل مشابه رحم برداری با لاپاراسکوپی است، به جز اینکه جراح در حین انجام عمل یک سیستم روباتی پیچیده دارای ابزارهای جراحی را از بیرون بدن راهنمایی می نماید. تکنولوژی پیشرفته به جراح امکان می دهد که جراح حرکات طبیعی مچ استفاده کند و جریان عمل را روی یک صفحه نمایش سه بعدی ببیند.

استفاده از روش هایی با کمترین تهاجم در مقایسه با رحم برداری باز از راه شکم دارای مزایایی است. این روش های کمتر تهاجمی درد و جوشگاه زخم کمتری ایجاد می نمایند و خطر عفونت در پی آنها کمتر است.

زنانی که با روش های کمتر تهاجمی رحم برداری می شوند، می توانند پس از 3 تا 4 هفه به زندگی عادی بازگردند، در حالیکه در رحم برداری یاز زمان نقاهت چهار تا شش هفته است. هزینه های عمل های کمتر تهاجمی هم از هزینه های عمل باز کمتر است. بعلاوه خطر فتق ها در محل برش جراحی در این روش ها کمتر است.

البته هر زنی نامزد مناسب انجام رحم برداری با روش های کمتر تهاجمی نیست. وجود جوشگاه های عمل های قبلی، چاقی و شرایط کلی سلامت فرد ممکن است در انتخاب یا عدم انتخاب این نوع عمل ها موثرند. در خصوص اینکه آیا رحم برداری با این شیوه ها برای شما مناسب است، باید با دکترتان مشورت کنید.

خطرات رحم برداری

رحم برداری کی عمل جراحی کم خطر است. اغلب زنانی که رحم برداری می شوند پس از جراحی دچار مشکل یا عارضه جدی نمی شوند. اما رحم برداری هم مانند هر عمل جراحی دیگر ممکن است در اقلیتی از زنان عوارضی در پی داشته باشد. از جمله این عوارض میتوان به این موارد اشاره نمود:

*بی اختیاری ادراری

* پرولاپس واژن (بیرون زدگی واژن از بدن)

* ایجاد فیستول (ارتباط غیرطبیعی میان واژن و مثانه)

* درد مزمن

سایر خطرات رحم برداری شامل عفونت در محل زخم ها و ایجاد لخته خون است که شایع نیستند. معمولا پس از رحم برداری توصیه می گردد تا شش هفته از آمیزش و برداشتن اشیای سنگین خودداری نمایند.

منبع:pezeshki.net

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :omid-a98

منبع: راسخون
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 988

به "هیسترکتومی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیسترکتومی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید