نکاتی برای هدف گذاری درست

به گزارش مجله فان پی سی، روش های زیادی برای خودسازی وجود دارد؛ اما مشخص اهداف خاص برای رشد شخصی می تواند موفقیت را تضمین کند. هنگامی که موانع زندگی را پشت سر می گذارید، داشتن هدفی که بتواند شما را به جلو پیش ببرد، در هدف گذاری دوباره به شما یاری می نماید.

نکاتی برای هدف گذاری درست

به گزارش خبرنگاران، هدف گذاری به شما انگیزه و پاسخی می دهد تا در برنامه های خود متمرکز شوید و به جلو پیش بروید. معین اهداف گاه می تواند مانند یک کار دلهره آور باشد، به همین علت ایجاد یک نقشه راه به عنوان یک راهنما در این مسیر مفید است.

تئوری هدف گذاری

مانند بسیاری از تئوری های روان شناسی تئوری معین هدف نیز با ایده هایی از دکتر ادوین ال لاک آغاز شد و در مقاله خود به نظریه پردازی درباره تئوری انگیزه کار و هدف ها پرداخت. این مقاله لزوم وجود اهداف روشن و تعیین را شرح می دهد که با بازخورد و پیشرفت منظم به چالش کشیده می شوند.

لاک به همراه دکتر گری لاتام پنج اصل معین هدف مؤثر را ارائه داده اند. این اصول که شامل تعیین بودن اهداف، چالش، تعهد، بازخورد و پیچیدگی کار است، مؤلفه های لازم هنگام هدف گذاری، حرکت برای دست یابی و رسیدن به یک هدف تعیین هستند. بعلاوه براساس تحقیقاتی که استاد روان شناسی دکتر گیل متیز انجام داده است، ارتباط بین نوشتن اهداف و موفقیت های شما و نگه داشتن آن ها در فکر را نشان می دهد.

شما چقدر انگیزه دارید؟

اگر قبل از تماشا نتیجه هدفی را معین نموده و یا از آن دست کشیده اید، خیلی خوب می دانید که برای ایجاد تغییر بیش تر از همه به اراده بالا احتیاج دارید. تنظیم و رسیدن به اهداف به انگیزه، برنامه ریزی و راه هایی برای پیمایش در چالش های احتمالی آن احتیاج دارد.

طبق گزارش روان شناسی آمریکا (APA) تحقیقات نشان می دهند که سه عامل برای دست یابی به اهداف وجود دارند:

انگیزه برای تغییر

تمایل به نظارت بر رفتار

قدرت برای تحقق بخشیدن به آن

هر سه مورد در هدف گذاری هوش مندانه جایگاهی دارند.

اهداف تعیین

وقتی هدف خود را تعیین می کنید، خود را برای رسیدن به موفقیت آماده می کنید. در نظر بگیرید که چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، کدام یک و چرا را در خصوص هدف خود تعیین کنید.

قابل پیش بینی

برای اطمینان از پیشروی از چه معیار هایی استفاده خواهید کرد؟ چگونه متوجه می شوید که شما فرد موفقی هستید؟ چگونه می دانید که احتیاج به تغییر دارید؟ داشتن هدفی که می توانید آن را پیش بینی کنید، به شما یاری می نماید تا در مسیر خود باشید و در تاریخ های تعیین به هدف خود برسید.

قابل دست یابی

آیا هدفی دارید که دست یافتنی است؟ درحالی که نمی خواهید همه چیز آسان باشد؛ بعلاوه می دانید که معین اهداف نباید دست نیافتنی باشند.

واقع بینانه و مرتبط

این امر همراه با دست یابی است. آیا هدف شما به زندگی شخصی تان مرتبط است و با توجه به شرایط فعلی می توانید واقعاً به آن برسید؟ این ممکن است هدفی باشد که قبلاً معین نموده و به آن نرسیده اید؛ زیرا در آن موقع واقع بینانه نبود و اکنون با به وجود آمدن شرایط مختلف این هدف واقع بینانه باشد.

زمان بندی درست

یک هدف واقع بینانه باید در یک بازه زمانی درست پایه گذاری می گردد و باید ملموس باشد. هدف گذاری هوشمند برای دست یابی به موفقیت بسیار مهم است. این اهداف غالباً شما را به مطرح کردن پرسش هایی مانند چه و چگونگی اهداف تان محدود می نمایند. برای مؤثر بودن و دست یابی به اهداف خود باید از خودتان بپرسید چرا و باید بدانید آنچه انگیزه شما را تحریک می نماید، چیست.

معین اهداف

هر فردی می تواند اهداف خود را در هر بخش از زندگی خود معین کند. بعضی از اهداف معمول بین عموم افراد شامل سبک زندگی سالم، شغلی عالی، عایدی خوب و تحصیلات است. این مقولات وسیع تر مقدمه اهداف کوچک تری هستند که باید سالانه، ماهانه و روزانه روی آن ها کار کنید.

اگرچه بعضی از اهداف شما ممکن است در این دسته قرار بگیرند، مهم است بدانید که اهداف خودسازی نیز شامل مواردی مانند یادگیری نقاشی، یادگیری گلف و یادگیری مهارت نو است. لازم نیست خود را به بدیهی ترین قسمت های زندگی محدود کنید.

مدتی وقت بگذارید تا در خصوص علاقه های شخصی خود فکر کنید. بهتر است در خصوص چیز هایی که به شما انگیزه می دهند، فکر کنید. دوباره بیندیشید و سعی کنید کاری را انجام بدهید که همواره می خواستید انجام بدهید؛ اما ترس از ناشناخته ها یا ترس از ناکامی شما را از مواجهه با خطرات احتمالی باز می دارد. ایده هایی که از این فعالیت های طوفان مغزی به دست می آورید، مانند سرنخ هایی است که می توانند به شما یاری نمایند تمرکز خود را محدود و اهداف خاص تری را معین کنید.

از خود بپرسید چرا

قدم بعدی که باید بردارید، این است که از خود بپرسید چرا این هدف برای تان مهم است. برای مثال اگر می خواهید مدرک دانشگاهی بگیرید، معین اهداف کوچک تر که حول محور چرا است، به شما یاری می نماید تا سریع تر به آن دست یابید. برای تعریف علتتان این سه سؤال را از خود بپرسید:

چرا گرفتن مدرک دانشگاهی برای من مهم است؟

به چه علت این مسئله مهم است؟

چرا من درباره این تصمیمم قاطع هستم؟

هنگامی که شما یک ایده بهتر از چرا را به دست آوردید، وقت آن است که یک ارزیابی کامل از خود انجام بدهید. با مراجعه به مثال دانشگاهی اگر معین نموده اید که مدرک خود را بگیرید، پس قبل از اعمال استراتژی (هدف گذاری هوش مندانه) SMART برای دست یابی به اهداف کوچک تر و قابل دست یابی تر، بهتر است به سؤالات زیر پاسخ بدهید تا تعیین گردد که آیا واقعاً آماده انجام این تعهد هستیم؟

آیا شما از نظر عاطفی آمادگی تعهد به کاری را دارید که از نظر جسمی و یا از نظر عاطفی خسته نماینده است؟

آیا آماده هستید که با خودتان صادق باشید، هم اکنون کجا ایستاده اید و می خواهید به کجا بروید؟

زمان دارید؟ آیا می توانید به چیزهایی که دست یابی به هدف تان را به تعویق می اندازد، نه بگویید؟

اکنون که دو فعالیت مختلف را انجام داده اید تا دلایل خود را روشن کنید، احتمالا انگیزه ایجاد تغییر را دارید. در این صورت آماده هستید تا با روند معین هدف پیش بروید.

نکات و راه چاره های رسیدن به اهداف

برنامه ریزی و کوشش در جهت رسیدن به یک هدف به بیش از یک تکه کاغذ و مداد احتیاج دارد. مهارت های خاصی نیز وجود دارند که برای رسیدن به هدف باید فرا بگیرید. مهم ترین کار برنامه ریزی است. شما باید بتوانید مراحل رسیدن به هدف خود را برنامه ریزی کنید. هنگامی که این برنامه در حال اجراست، این تعهد و تمرکز یاری می نماید تا به سمت نتیجه مورد نظر خود سوق پیدا کنید. البته در جایی وسط کار حتما یک مسئله انگیزشی و انعطاف پذیری نهفته است. در اینجا چند نکته و راه کار دیگر برای یاری به شما در دست یابی به اهداف خود آورده شده است.

هدف گذاری با مثبت اندیشی

هنگام معین هدف سعی کنید از بیان خواسته خود به روشی منفی جلوگیری کنید. برای مثال بگویید: من آنقدر شکایت نمی کنم و با اصرار بر مثبت اندیشی بیشتر کار خود را انجام بدهید. برای مثال بگویید: من فردا باید سه کار مثبت انجام بدهم و قبل از این که به رختخواب بروید، آن ها را بنویسید.

روی فرآیند تمرکز کنید، نه نتیجه!

این یکی از دشوارترین قسمت های معین و دست یابی به اهداف است. تفکر درباره نتیجه همان هدف است؛ اما این مراحلی است که برای رسیدن به آن هدف باید طی کنید. بیایید بگوییم نتیجه مورد نظر شما از دست دادن 20 کیلوگرم است. این هدف است؛ اما طی فرایند برای رسیدن به این هدف می فهمید ایدا آل برای شما این است که 15 کیلوگرم از دست بدهید. آیا شما در دست یابی به این هدف شکست خوردید؟ در صورتی که شما به قدرت فرآیند اعتقاد داشته باشید، پاسخ خیر است.

با خود قرارداد ببندید

هنگامی که شما آماده رفتن باشید، خواه در مرحله آماده سازی یا اقدام برای دست یابی به موفقیت با خود قرارداد ببندید.

افکار قدیمی را پاک کنید تا فضای نوی را ایجاد کنید

این ایده خوبی است که در خصوص آنچه تا به امروز به دست آورده اید، تأمل کنید و خود را ببخشید و برای آنچه اتفاق نیفتاده است، پشیمان شوید. در حالی که روی پاک سازی افکار درهم و برهمی از فکرتان کار می کنید، بد نیست این کار را درباره خانه و محل کار خود هم انجام بدهید.

آنچه را که می خواهید تجسم کنید

تجسم و تمرین های فکری زیاد شبکه های عصبی را تحریک می نمایند که اهداف مغز را به بدن متصل می نمایند؛ بنابراین قبل از آغاز به برنامه ریزی برای اهداف خود مدتی به افکارتان تمیرین درست بدهید. این به شما یاری می نماید تا اهداف خود را به صورت هدف مند و واقعی تصور کنید.

یک برنامه خاص تهیه کنید

اهداف خود و مراحل لازم برای تحقق آن ها را ذکر کنید؛ سپس این موارد را با قدم های واقع بینانه در مراحل قابل دست یابی کوچک قرار بدهید. این کار ساده تر است که قبل از آغاز هر هفته وقت خود را کنار بگذارید تا چیز های خاصی را که می خواهید در هفته بعد انجام بدهید، بنویسید. همگی این کار ها شما را به هدف نزدیک می نمایند.

آن را قابل مشاهده نگه دارید

این ایده خوبی است که برای اهداف خود بازه زمانی تعیینی را قرار بدهید که معمولا می توانید نتیجه اش را ببینید. تماشا اهداف و مراحلی که باید انجام بدهید، باعث می گردد شما انگیزه لازم برای ادامه کار را داشته باشید.

به خودتان پاداش دهید

همان طور که برای رسیدن به هدف خود قدم هایی بر می دارید، مطمئن شوید که در طول راه به خود پاداش می دهید.

مرور و ارزیابی مجدد اهداف

قبل از این که مشغول معین اهداف خود باشید و قبل از رسیدن به آن ها چندین بار برای آنالیز و ارزیابی مجدد اهداف خود برنامه ریزی کنید، به خصوص اگر آن ها اهداف بلندمدت شما باشند.

می توانید این موارد را به صورت هفتگی، دو هفته ای، ماهانه یا دو ماهه تنظیم کنید. این بستگی به معیار هایی دارد که معین نموده اید و این که چه مدت را برای تحقق هدف خود معین نموده اید.

صرف نظر از این که چندبار برای انجام این آنالیز بنشینید، مهم ترین مسئله این است که ارزیابی کنید آیا اهداف شما ـ و مراحلی که پیش می روید- هنوز هم مرتبط و واقع بینانه هستند.

این معین تاریخ اهداف بعلاوه به شما این فرصت را می دهد تا پیشرفت خود را کنترل کنید. در این صورت احتمال بیشتری برای موفقیت وجود دارد. ناگفته نماند که جلسات آنالیز این فرصت را به شما می دهند تا برنامه ریزی را انجام بدهید و موفقیت هایی را که به دست آورده اید، جشن بگیرید. هر دو در این فرایند بسیار مهم هستند.

منبع: verywellmind

منبع: فرارو
انتشار: 6 فروردین 1402 بروزرسانی: 6 فروردین 1402 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1395

به "نکاتی برای هدف گذاری درست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای هدف گذاری درست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید