نسبت تعدادچک های برگشتی به کل چک های صادره تک رقمی شد

به گزارش مجله فان پی سی، آمار نشان می دهد که با وجود اجرای ناقص قانون جدید چک، نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های صادره در سال 99 برای اولین بار در چند سال اخیر تک رقمی شده است.

نسبت تعدادچک های برگشتی به کل چک های صادره تک رقمی شد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از مهر، قاعده گذاری غلط قانون صدور چک مصوب سال 1355 موجب شده بود تا در چند سال گذشته میزان چک های برگشتی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند. در نتیجه برای کاهش میزان چک های برگشتی در سال 1397 قانون صدور چک توسط نمایندگان مجلس اصلاح شد.

بر این اساس قانون اصلاح قانون صدور چک که در رسانه ها به قانون جدید چک شناخته می گردد در دستور کار دستگاه های مختلف نهاده شد و در نخستین گام از اجرای آن، جهت پیگیری وصول وجه چک برگشتی به گونه ای بهینه شد که گیرندگان چک با اطمینان بیشتری نسبت به دریافت چک اقدام نمایند.

تا پیش از تصویب و اجرای قانون جدید چک دو جهت پیگیری حقوقی و اجرای ثبت در پیش روی دارندگان چک برگشتی مدت دار بود که هر یک از این روش ها به دلیل معایبی که داشت نمی توانست موجب احقاق حقوق دارندگان چک گردد. برای مثال در جهت حقوقی، دارندگان چک برگشتی برای وصول مطالبه وجه چک جهتی زمان بر و پرهزینه پیش روی خود داشتند و می بایست برای مراجعه به دادگاه حقوقی 3.5 درصد ارزش چک را به عنوان هزینه دادرسی می پرداختند و بعد یک تا دو سال منتظر می ماندند تا نوبت دادگاه فرا برسد.

علاوه بر این جهت اجرای ثبت هم مسائل خاص خودش را داشت و در صورتی که صادرنماینده چک نسبت به وصول مطالبه وجه چک اقدام نمی کرد، خود دارندگان چک های برگشتی می بایست نسبت به معرفی اموال فرد بدهکار اقدام می کردند.

قانون جدید چک و بهینه کردن جهت پیگیری مطالبات چک برگشتی

در این شرایط قانون جدید چک جهتی بهینه شده برای پیگیری وجه چک برگشتی به وجود آورد که در آن امکان صدور اجراییه دادگاه بدون رسیدگی محتوایی در محاکم قضائی فراهم شد تا دارندگان چک های برگشتی مجبور نباشند برای وصول مطالبات از جهت حقوقی یک تا دو سال منتظر بمانند.

در حال حاضر دارندگان چک می توانند با مراجعه به بانک عامل نسبت به نقد کردن چک در دست خود اقدام نمایند و اگر در حساب به اندازه کافی وجه نبود از متصدی بانک درخواست نمایند تا شناسه عدم پرداخت را برای آن ها ثبت کند تا با استفاده از آن بتوانند به دفاتر خدمات قضائی مراجعه نموده و در خواست صدور اجراییه نمایند.

علاوه بر این در قانون جدید چک در نظر گرفته شده است که در صورت پاس نشدن چک به میزان کسری مبلغ چک، وجه در حساب های مختلف صادرنماینده چک مسدود گردد تا پس از صدور اجراییه، امکان وصول مطالبات وجه چک برگشتی در کمترین زمان فراهم گردد که البته این موضوع با وجود سرانجام مهلت قانون هنوز توسط بانک مرکزی اجرایی نشده است

تک رقمی شدن نسبت چک های برگشتی، نتیجه اجرای بخشی از قانون جدید چک

قانون جدید چک با وجود اجرای ناقص آن تا به امروز نتایج مثبتی را بر جای گذاشته است و بهینه کردن جهت پیگیری مطالبات وجه چک، موجب کاهش تعداد و ارزش چک های برگشتی در سال های پس از اجرای قانون شده است.

آنالیز داده های بانک مرکزی که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد که در سال 99 نسبت تعداد و ارزش چک های برگشتی به کل چک های صادره به ترتیب 9.8 و 11.3 بوده است در حالی که در سال 96 به عنوان سال قبل از تصویب و اجرای قانون جدید چک، نسبت تعداد و ارزش چک های برگشتی به کل چک های صادره به ترتیب 15 و 23 درصد بوده است.

بر اساس این آمار، تعداد چک های برگشتی نسبت به کل چک های صادره برای اولین بار در چند سال اخیر در سال 99 تک رقمی شده و به عدد 9.8 رسیده است که این موضوع حکایت از نقش مؤثر اجرای قانون جدید چک بر کاهش چک های برگشتی دارد.

قانون جدید چک، اعتماد را به چک برگرداند

قانون جدید چک علاوه بر کاهش میزان چک های برگشتی آثار مثبت اجتماعی و قضائی دیگری نیز با خود به همراه داشته است. در این زمینه جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نقش قانون جدید چک بر کاهش زندانیان چک های برگشتی گفت: قانون جدید چک می تواند جلو سو استفاده هایی همچون کلاهبرداری و پول شویی که با استفاده از چک انجام می شد را بگیرد.

وی ادامه داد: سو استفاده هایی که به دلیل نواقص چک های قدیمی انجام می شد باعث بروز مسائل فراوانی برای مردم می شد اما در قانون جدید با بسته شدن راه های مختلف سو استفاده همچون جعل یا سرقت چک، خیال مردم نسبت به این موضوع راحت شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره الزامی شدن ثبت چک های جدید در سامانه صیاد خاطر نشان کرد: قانون جدید چک با استفاده از سامانه های الکترونیکی بستر مشاهده نوع چک، سابقه و پشتوانه مالی صادرنماینده چک را برای دریافت نماینده چک فراهم نموده است. علاوه بر این به دلیل هوشمند شدن فرآیند صدور دسته چک و کنترل آن توسط بانک مرکزی، اعتماد را به معامله با چک برگرداند که این موضوع به تسهیل در فعالیت های مالی یاری خواهد نمود.

افزایش اعتبار چک با اجرای کامل قانون

اجرای بخشی از قانون جدید چک تا به امروز نتایج درخشانی به همراه داشته است و توانسته است نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های صادره را تک رقمی کند. با این وجود هنوز بخش های مهمی از قانون جدید چک به صورت کامل اجرایی نشده است و شایسته است تا مسئولان بانک مرکزی برای اجرای این بخش ها اهتمام بیشتری به خرج دهند تا بیش از پیش میزان چک های برگشتی کاهش پیدا نموده و به تبع آن اعتبار چک افزایش پیدا کند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 808

به "نسبت تعدادچک های برگشتی به کل چک های صادره تک رقمی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسبت تعدادچک های برگشتی به کل چک های صادره تک رقمی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید