معاون سازمان هواپیمایی: انحصاری در تاسیس شرکت هواپیمایی نداریم

به گزارش مجله فان پی سی، خبرگزاری خبرنگاران- معاون سازمان هواپیمایی گفت: هیچ انحصاری در تاسیس شرکت هواپیمایی تازه نداریم و سرمایه گذاران متقاضی تاسیس خطوط هواپیمایی می توانند درخواست خود را به سازمان ارسال نمایند.

معاون سازمان هواپیمایی: انحصاری در تاسیس شرکت هواپیمایی نداریم

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، ابوالقاسم جلالی در مورد امکان ایجاد شرکت های هواپیمایی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری الزاماتی برای تاسیس ایرلاین های نو دارد و هریک از سرمایه گذاران که تمایل به سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل هوایی دارند می توانند با رعایت این الزامات درخواست مجوز تاسیس نمایند.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری در تشریح شرایط افراد متقاضی تاسیس مجوز هوایی گفت: بر اساس دستورالعمل سازمان باید مدیرعامل و دو سوم اعضای هیات مدیره شرکت متقاضی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و 5 سال سابقه مرتبط با صنعت هوانوردی باشند و اعضای هیات مدیره می توانند بجای 5 سال فعالیت در صنعت هوانوردی، 10 سال سابقه فعالیت در بخش صنعت داشته باشند.

وی اضافه نمود: این شرکت ها می توانند در صورت داشتن شرایط مورد نظر، مدارک خود را در سامانه مربوط در پایگاه اینترنتی سازمان هواپیمایی کشوری بارگزاری نمایند و پس از آنالیز مدارک در کمیته هوانوردی سازمان، پرونده تاسیس این شرکت به شورای عالی هواپیمایی کشوری ارجاع خواهد شد و این شورا نیز مجوز تاسیس شرکت را صادر خواهد نمود.

جلالی گفت: شرکت های متقاضی باید پس از اخذ مجوز تاسیس، موضوعاتی، چون کفایت اقتصادی را انجام دهند که بسته به نوع و محدوده فعالیت، مقدار کفایت اقتصادی فرق دارد و بعلاوه باید اساسنامه پیشنهادی خود را به سازمان هواپیمایی کشوری بدهند که برای ثبت، به سازمان ثبت شرکت ها ارجاع گردد.

وی اضافه نمود: پس از انجام مراحل ثبت شرکت ها باید موافقت اصولی اخذ گردد و پس از اخذ موافقت اصولی باید ظرف شش ماه برای اخذ مجوز بهره برداری اقدام نمایند و در این مدت اقدام به واردات هواپیما نموده و کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری باید استاندارد های هواپیما های شرکت را آنالیز نمایند تا مجوز پرواز این هواپیما ها هم صادر گردد.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری تعداد مورد احتیاج برای تاسیس هر ایرلاین را بسته به نوع مجوز دریافتی متفاوت دانست و گفت: اگر شرکتی متقاضی مجوز بهره برداری Full AOC (مجوز بهره برداری کامل بار، پست و مسافر) باشد باید 5 هواپیما در اختیار داشته باشد که سه هواپیما باید ملکی باشد و دو هواپیمای دیگر را می تواند بصورت استیجاری تهیه کند.

بر اساس شیوه نامه 3140 تاسیس شرکت های هواپیمایی که در پایگاه اینترنتی سازمان هواپیمایی کشوری وجود دارد مقدار ارزش ویژه مجوز برای بهره برداری بصورت منطقه ای باید حداقل 690 میلیارد ریال، برای ایرتاکسی 230 میلیارد ریال، بار هوایی 1140 میلیارد ریال، چارتری داخلی 2300، چارتری بین المللی 4000، برنامه ای داخلی 4000، برنامه ای بین المللی 4570، هلی کوپتری 1370 و مجوز کامل (Full AOC) هشت هزار میلیارد ریال است.

بعلاوه بر اساس این شیوه نامه ویرایش اسفند 1399، برای درخواست پروانه بهره برداری بار هوایی باید اسناد حداقل 2 هواپیما که یکی از آن ها ملکی باشد ضمیمه درخواست باشد که این مقدار برای پروانه حمل مسافر، بار و پست داخلی و بین المللی 4 هواپیما که دو هواپیمای ملکی جزو آن باشد است.

برای تاسیس ایرتاکسی هم باید حداقل دو هواپیما که یکی ملکی باشد و برای تاسیس شرکت هلیکوپتری 3 هلیکوپتر ملکی الزامی است، اما برای تاسیس شرکت منطقه ای، 3 هواپیمای استیجاری به شرط تملیک مورد احتیاج است.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی https://aviation.cao.ir/ مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1080

به "معاون سازمان هواپیمایی: انحصاری در تاسیس شرکت هواپیمایی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون سازمان هواپیمایی: انحصاری در تاسیس شرکت هواپیمایی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید