طلا؛ یک تراژدی تمام عیار از شهبازی

به گزارش مجله فان پی سی، خبرنگاران: پس از اکران فیلم خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا، در قالب سینمای آنلاین که به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینما های کشور جهت تازه ای را در نمایش فیلم های سینمایی ایران ایجاد نموده است، طلا به کارگردانی پرویز شهبازی، دومین فیلمی است که از تاریخ 10 اردیبهشت 1399، این جهت جدید را ادامه می دهد.

طلا؛ یک تراژدی تمام عیار از شهبازی

جدیدترین اثر پرویز شهبازی درامی اجتماعی است به تهیه نمایندگی مشترک رامبد جوان و محمد شایسته. بلیط های این فیلم که در سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر توانست نامزدی دو سیمرغ بلورین را از آن خود کند، در سینمای آنلاین به وسیله دو پلتفرم پخش آنلاین فیلیمو و نماوا و سایر پلتفرم ها انجام می گیرد و کاربران می توانند در یک بازه زمانی شش ساعته فیلم خریداری شده را تماشا نمایند.

پرویز شهبازی، کارگردانی که با فیلم نفس عمیق خود را به عنوان کارگردانی کاربلد معرفی کرد و از همان فیلم تا امروز دغدغه های متفاوتش درباره جوانان را به تصویر کشیده است. طلا تلفیقی از دو مدل فیلم سازی شهبازی پس از فیلم های اولیه اش است. یک مدل که با نفس عمیق آن را شروع کرد و مدل دیگر که با دربند ادامه داد.

مسعود فراستی، منتقد سینما، درباره هفتمین اثر پرویز شهبازی گفت: طلا بهترین کار پرویز شهبازی است و حرکت دوربین نرم است و جز معدود فیلم های نزدیک به ماست. در مسئله فیلم نامه بعضی حفره ها وارد است، ولی می شود با وجود این حفره ها، بازیگران حس شوند. فیلم لحن دارد. به شدت ساده نشان می دهد. یک سری اضافه کاری ها را کنار زده است و در لابه لای جدی بودن، شوخی های ریز دارد.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به نقد هایی دیگر در رابطه با این فیلم.

عوامل فیلم

  • نویسنده و کارگردان: پرویز شهبازی
  • تهیه نمایندگان: رامبد جوان، محمد شایسته
  • بازیگران: نگار جواهریان، هومن سیدی، طناز طباطبایی، هدی زین العابدین، مهرداد صدیقیان، احترام برومند

خلاصه داستان

روایت چند جوانی است که قصد راه اندازی رستورانی دارند. در ایـن میان پدر یکی از آن ها فوت نموده و مبلغ قابل توجهی پول نیز مفقود می شود.

شانس هیچ وقت در خانه بدشانس را نمی زند

صوفیا نصرالهی در وب سایت دیجی کالا درباره طلا نوشت: فیلم طلا بازگشت پرویز شهبازی بعد از مالاریا به سینمایی است که از او انتظار داریم. یک درام پرکشش که به شیوه شهبازی آرام آرام روایت می شود و زیر پوست تماشاگر می رود. از همان سکانس های ابتدایی تنش را در فیلم می شود حس کرد. یک گریز کوتاه به زندگی هر کدام از کاراکتر ها که فکر می کنیم در همه طول فیلم همراه هم خواهند بود، اما شبیه دربند شهبازی از میان آن ها قهرمانش را انتخاب می نماید و فیلم را با او به سرانجام می رسانیم.

شخصیت ها به تدریج شکل می گیرند و شبیه فیلمنامه های دقیق شهبازی اطلاعات درباره هر کدام در فرایند فیلم به مخاطب داده می شود. منصور این بار کاراکتر بدبیار دنیای است که شهبازی ترسیم اش می نماید. شخصیتی که تا آن نقطه نهایی فیلم کامل با او نمی توانیم همراه بشویم. منصور ضربه را در همان سکانس آخر به مخاطب می زند.

در اجرا هم طلا فیلم تر و تمیزی از کار درآمده. استاندارد است. مثل عیار 14 یا دربند از لحاظ بصری شگفت انگیز نیست، اما چند تا سکانس خیلی خوب دارد از جمله سکانس رفتن به پناهگاه یا سکانس سرانجامی جنگل که قدرت کارگردانی پرویز شهبازی را بار دیگر به رخ می کشند. نکته ویژه بقیه سکانس ها فقط تمپوی فیلم است. ضرباهنگی که در ساده ترین اتفاقات فیلم هم باعث می شود هیجان در دل تماشاگر نفوذ کند. با شناختی که از قدرت شهبازی در کارگردانی دارم به نظرم طلا پتانسیلش را داشت که از لحاظ اجرا فیلم جسورانه تری باشد.

اما مشکل فیلم از انتخاب بازیگرانش می آید. بازی هومن سیدی در نقش منصور خوب است. مهرداد صدیقیان و طناز طباطبایی و حتی نگار جواهریان هم استاندارد هستند، اما فیلمی یک جور روحیه آشوب و عصیان کم دارد که در متن قصه وجود دارد، اما در فضای فیلم درنیامده است و به نظرم بخش بزرگی از این ماجرا به حضور این بازیگران حرفه ای برمی شود.

طلا، اما تا سرانجام ریتم و هیجانش را حفظ می نماید. اشارات کوچک روی چیز هایی مثل کوله پشتی که بعد تصویر دراماتیکی پیدا می نماید جزو استعداد های ویژه پرویز شهبازی است. شخصیت هایی که تا سرانجام کامل کنش هایشان را درک نمی کنیم، اما با آن ها همراه می شویم باز هم جزو نکاتی است که پرویز شهبازی جزو معدود فیلمسازانی است که می تواند به تصویر بکشد. داستانک های مربوط به همه کاراکتر ها را مثل دربند خیلی مینی مال و گذرا مطرح می نماید. هر فیلم دیگری بود احتمالا خیلی بیشتر روی ماجرای حاملگی دریا مانور می داد یا برای حل مشکل پول لیلا زمان بیشتری صرف می شد. شهبازی، اما همه این ها را شبیه سنگ بنای اولیه می چیند تا به طلا برسد. طلایی که آینده اش مهم است. آینده ای مبهم که قرار است آن سوی مرز ها رقم بخورد. جایی که شاید تقدیر یک خانواده بدبخت جور دیگری عمل بکند.

فرایند فیلم از شادی به اندوه، از محبت به تردید و خشم و درنهایت همدردی و دلسوزی خیلی خوب تاثیرش را می گذارد.

این نگاه تقدیرگرای شهبازی را در خصوص قهرمانش دوست دارم. همان نگاهی که به کاراکتر های نفس عمیق، عیار 14، دربند و حتی مالاریا داشت. تقدیر این آدم ها تباهی است. اینجا البته دو روزنه امید شهبازی برایمان باقی گذاشته است: طلا و کودکی که قرار است متولد شود.

طلا؛ یک تراژدی تمام عیار

محمدحسین قلی پور در وب سایت فیلمویز در نقد طلا نوشت: برای پرویز شهبازی فیلمسازی بعد از مالاریا کار سختی نیست. مالاریا آن قدر بد بود که هر فیلمی بعد از آن ساخته می شد قدمی رو به جلو بود. شهبازی که بهتر از هر کسی به سطح کیفی فیلمش اشراف داشت در برابر نقدها و زمان نامناسب اکرانش هیچ واکنشی نشان نداد و به نظر می رسید دوست داشت مالاریا هیچ وقت رنگ پرده را به خود نبیند؛ که این گونه نشد. هرچند او با ساخت آثاری، چون نفس عمیق و دربند از فیلمسازان محبوب منتقدین بود، اما واکنش ها به مالاریا نشان داد کسی عهد اخوت با او نبسته و قرار نیست هرچه و با هر کیفیتی روانه جشنواره ها کند همه دست به سینه بایستند و به ستایشش بپردازند.

فیلم طلا آخرین ساخته پرویز شهبازی مانند سایر فیلم هایش نقد اجتماعی را دستمایه خود قرار داده است و در کوشش است نمایی کلی از شرایط این روز های کشور ارائه نماید. ناهنجاری های اجتماعی و جوانان سرخورده که قربانی سوء مدیریت در کشور هستند، مانند فیلم های قبلی کارگردان پای ثابت اثر است. طلا در پیرنگ و موضوع ادامه دهنده فیلم های قبلی فیلمساز است که گویی اپیزودی دیگر به آن افزوده شده است.

کارگردانی مهمترین مزیت فیلم است. بی شک فیلم طلا از نمونه هاى قابل قبول کارگردانی شهبازی است که هر آنچه از چنین جایگاهی مورد انتظار است در اختیار دارد. بازی ها به یمن تجربه شهبازى و گروه بازیگرى از حداقل ها برخوردار است. هر چند نابزیگران از گروه اصلى پیشتر هستند. دنیا داستان به درستی شکل گرفته و باعث شده است بیننده در فضای فیلم نفس بکشد. دکوپاژ و میزانسن هم کاملا در اختیار روایت داستان هستند و کارگردان برای خودنمایی دست به اقدامات متحیرالعقول نزده است.

با وجود پیچیدگى هاى قابل قبول فیلمنامه و کارگردانى استاندارد، اما شخصیت پردازى کم رمق باعث شده طلا توان همراه کردن بیننده براى القاى مضامین نهفته در دل خرده روایات را نداشته باشد. بیننده نمى تواند باور کند فردى برخاسته از جامعه کارگرى با مختصات ارائه شده از دخترى از طبقه مرفه دلربایى کند و هر بلایى در توان دارد بر سر او بیاورد و در سرانجام همچنان براى دختر معشوقه اى کامل باشد. به نظر مى رسد برخى رفتارهاى شخصیت ها براى پیشبرد داستان به آن ها الصاق شده است. به این معضل فیلم بیفزایید سردرگمى فیلم میان نماد گرایى و روایت رئالیستى اثر تا نتیجه بگیرید چرا طلا از آثار خوب کارنامه شهبازى محسوب نمى شود.

با توجه به نقاط قوت ذکر شده فیلم این توانایی را دارد که لایه های مضمونی خود را القا و از معنای سطحی داستان عبور کند. از این نقطه به بعد طلا با ناخودآگاه بیننده طرف است. حال باید دید شهبازی چه مظروفی برای این ظرف در نظر گرفته است؟

طلا هر چند از معیشت مردم شروع می نماید، اما به مرور سایر حوزه های اجتماعی و فرهنگی را به میدان نقد خود از جامعه می آورد و به هر چه هست و نیست می تازد. به مردم، به ادارات، به مسئولین و هرچه که می تواند به آن نقد کند؛ و برای هر کدام هم خرده روایات و گره هایی به عنوان فکت داستانی خلق می نماید. بار غم و اضطراب هر کدام از این خرده روایات آن قدر زیاد است که هر کدام می تواند یک فیلم را به پیش ببرد. این حجم از ترسیم و تصویر ناسپیدی ها در یک بازه زمانی اجحاف است بر حق بیننده ای که خود را کاملا در اختیار فیلم قرار داده است. بسامد رویدادهاى غمبار در فیلم آن قدر بالاست که محتمل است در اکران عمومی افرادِ دچار به ضعف اعصاب سالن سینما را ترک گویند. حداقل کمکی که می توان به این هموطنان کرد در نظر دریافت ریت سنی دو سویه برای اکران عمومی فیلم است.

در میان تمام خرده روایات تنها روایت فرزند دریاست که با کلیت جهت فیلم در تقابل است. وقتی همه چیز به بریدن از تعلق ها و جلای وطن معطوف است انتظار می رود این خرده روایت هم همسو با کلیت فیلم پیش برود. یعنی سیر تکاملی او برعکس چیزی باشد که در فیلم نشان داده شده است. اما دریا به عنوان قهرمان اصلی داستان که تصمیم نهایی را اتخاذ می نماید و مسئولیت آن را بر عهده می گیرد می بایست از رضایت دادن به نگهداشتن فرزند در ابتدای فیلم به سقط او برسد. نه بالعکس. مگر این که فیلمساز قصد شیطنت در مضمونی پنهانی داشته باشد - که دارد- که از فاش تر بیان کردن آن معذوریم.

به طور کلی فیلم طلا یک تراژدی تمام عیار است دقیقا طبق تعریف که عبارت است از شکست محتوم انسان است دربرابر اراده خدایان. با این تفاوت که در این فیلم خدایانش به جامعه و شرایط اجتماعی تبدیل شده است. توجه به ویژگی های تراژدی در سرانجام بندی هم رعایت شده است. البته این نوع سرانجام بندی که با مرگ شخصیت ها به عنوان مهلک ترین اتفاق در نظر گرفته می شود- در ادبیات فیلم- در آثار شهبازی مسبوق به سابقه است.

این نوع نگاه به مرگ و انتخاب نهایی دریا راهی جز نگاه نمادگرایانه برای سرانجام بندی پیش پایمان نمی گذارد. نمادی که مهمترینِ آن طلا دختر برادر منصور است که به دلایل ژنتیکی امکان از بین رفتن ستون فقراتش وجود دارد و خانواده اش از سر فقر امکان معالجه او را ندارند. از هر زاویه به موضوع بنگریم طلا مام وطنی است که در حال از بین ر فتن است و والدینش بی کمترین توجهی جهت خود را می فرایند. طلا ارزشمند است و زیبا. با شکوه است و مظلوم. اما از نگاه فیلم برای حفظ او چاره ای جز مهاجرت از جهنمی که شهبازی از وطن ترسیم نموده وجود ندارد.

با وجود نقاط قوت ذکر شده طلا فاقد مولفه هایى است که بتواند خود را به عنوان اثرى ماندگار در سینماى ایران معرفى کند. تاکید و اصرار بیش از حد کارگردان به ارائه نقطه نظرات اعتراضى اش جهت فیلم را تحت تاثیر قرار داده است و همه چیز را فداى شعارى نموده که قرار است به بیننده منتقل شود. از آن جا که نگارنده با مضمون نهایی فیلم با کارگردان به طور کامل همسو نیست، به پاس احترام به شعور خواننده و رعایت جانب انصاف این نوشته فاقد نتیجه گیری سرانجامی است.

مهمترین مزیت فیلم نمایش ناسپیدی هایی است که با فرمی خوب و کامل ارائه می شود و حداقل در عوض آن هجمه عصبی، زیبایی های بصری و داستانی را به او هدیه می دهد.

سقوط دهه شصتی ها

شایان کرمی در وب سایت ویجیاتو طلا را این گونه نقد کرد: طلا داستان فردی میانسال به نام منصور (هومن سیدی) را بازگو می نماید که میخواهد با سایر دوست های خود یعنی رضا (مهرداد صدیقیان)، لیلا (طناز طباطبایی) و در نهایت دریا (نگار جواهریان)، رستورانی را تاسیس نمایند تا از شرایط اقتصادی بدی که در آن هستند نجات پیدا نمایند. البته اوضاع آن طور که انتظارش را داریم پیش نمی رود و آن ها برای تامین پول مورد احتیاج برای شروع کسب وکار خود به مشکل می خورند تا داستان اصلی طلا شروع شود.

پرویز شهبازی که طی ابتدای دهه جاری به خاطر فیلم هایی مانند دربند و مالاریا بین هواداران سینمای ایران خود را به عنوان کارگردانی صاحب سبک معرفی نموده بود، حالا در طلا سعی نموده تا داستان سقوط اخلاقی گروهی از جوانان را بیان کند که به خاطر پول مجبور می شوند قانون های زندگی خود را سانسور نمایند.

مهم ترین نکته مثبت در خصوص طلا در خصوص گروهی است که شهبازی به آن شکل داده. ما با گروهی از جوانان سی واندی ساله طرف هستیم که همگی به بن بست های بزرگی در زندگی خود رسیده اند؛ به نوعی طلا دهه شصتی هایی را نشان می دهد که نتوانسته اند از جوانی خود استفاده نمایند و حال در آستانه ورود به میان سالی هم با مسائل جدی تری روبرو شده اند.

البته وجود عنصر پول و تفاوت ثروتی که این شخصیت ها دارند، باعث شده که سطح مسائلی که کاراکتر ها بسته به شرایط اقتصادی آن ها، متفاوت باشد. جالبی کار اینجاست که بیشترین درگیری برای دو نفر از این گروه پیش می آید که از همه پولدارتر و از همه فقیرتر هستند و همین تضاد هایی که در داستان شهبازی خواسته آن ها را در طلا به تصویر بکشد، بیشتر و نمایان تر نموده است.

منصور که در میانسالی هنوز درگیر پیدا کردن درآمد ثابتی است، با مشکل بیکاری و طلاق برادر خود هم روبرو بوده و ضمناً، دیگر برای تامین هزینه درمان برادرزاده خود با مسئله ای جدی روبرو می شود. از سوی دیگر با کاراکتر دریا هم طرف هستیم که دغدغه اقتصادی کمتری در زندگی خود دارد، نگران شغلش نیست و در نتیجه مهم ترین موضوع در زندگی او، منصور به عنوان معشوقه اش محسوب می شود.

منبع: برترین ها
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 263

به "طلا؛ یک تراژدی تمام عیار از شهبازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلا؛ یک تراژدی تمام عیار از شهبازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید