شناسایی یک میلیون و 150 هزار خانه خالی در کشور

به گزارش مجله فان پی سی، معاون مسکن و ساختمان با اعلام اینکه یک میلیون و 150 هزار خانه خالی در کشور شناسایی شد از معرفی مشخصات مالکان این واحدها به سازمان امور مالیاتی اطلاع داد.

شناسایی یک میلیون و 150 هزار خانه خالی در کشور

محمود محمودزاده در مورد تازه ترین آمار از شناسایی خانه های خالی، بیان کرد: تا به امروز یک میلیون و 150 هزار خانه خالی در کشور شناسایی شده و در کارتابل سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است.

لازم به ذکر است، بهمن ماه سال 98 سامانه جامع املاک و اسکان با کوشش های وزارت راه و شهرسازی راه اندازی و ایجاد شد. راه اندازی این سامانه فرصتی را برای سازمان امور مالیاتی به وجود آورد تا بتواند با تکمیل و استفاده از داده های موجود در سامانه نسبت به اخذ مالیات از خانه های خالی اقدام کند.

مطابق قانون اخذ مالیات از خانه های خالی، هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های مندرج در این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه می گردد.

همچنین واحدهای نوساز پس از 12 ماه و در طرح های انبوه سازی پس از 18 ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات مذکور می شوند.

مطابق این قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از اتمام مهلت های مذکور، اخطار لازم را به مالک واحد مسکونی یا به کدپستی محل آن ارسال کند.

همچنین ضرایب مالیاتی فوق برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله افرادی که دارای بیش از پنج خانه خالی در هر سال مالیاتی باشند، نسبت به کل واحدها دو برابر ضرایب مذکور درصد ماده اعمال می گردد.

مطابق این قانون، مالکان واحدهای مسکونی تمام مناطق کشور اعم از شهری و روستایی موظف هستند اطلاعات املاک خود را با معین نوع بهره برداری، حداکثر دو ماه پس از انتشار دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات که توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می گردد، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نمایند.

همچنین مالیات مورد اشاره تا زمانی که تعداد واحد مسکونی موجود در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت به 25/1 برابر تعداد خانوارهای ساکن در این شهرها برسد، قابل اجرا است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی پیش تر نیز هدف از اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی را راکد نماندن سرمایه و جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن برشمرد و تاکید نمود: اخذ مالیات از خانه های خالی یکی از راهکارهای دولت برای جلوگیری از سرمایه ای شدن مسکن به عنوان کالای مصرفی است. با مجموعه ای از راهکارها کوشش می گردد تا عرضه مسکن به متقاضیان واقعی، سهل گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 627

به "شناسایی یک میلیون و 150 هزار خانه خالی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی یک میلیون و 150 هزار خانه خالی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید