دسترسی معامله گران متخلف در بورس بسته می شود

به گزارش مجله فان پی سی، تهران (پانا) - مدیر امور اعضاء بورس با اشاره به تخلف های اجرا شده در بازارسرمایه و موارد تنبیهی آن گفت با انجام تخلفات کدهای سهامدارانی که مستقیم و بوسیله درگاه های آنلاین اقدام به معامله می کنند، حدود 10 روز کاری و نیز برای معامله گران فعال در کارگزاری ها حداقل پنج روز بسته می شود.

دسترسی معامله گران متخلف در بورس بسته می شود

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه ایران، علی بهشتی پیرامون بسته شدن کدها و اعمال محدودیت برای کدهای سهام داری و معامله گرانی که در بورس اقدام به سفارش چینی و انجام دستورهای نامتعارف می کنند، گفت: بیشترین موارد تخلف از جانب معامله گران آنلاین و شرکت های کارگزاری مربوط به درخواست های زیر 500 هزار تومان است، در حالیکه از قبل غیرقانونی بودن این موضع توسط مقام ناظر اعلام شده بود.

وی اضافه کرد: انجام این تخلف کدهای سهامدارانی که مستقیم و بوسیله درگاه های آنلاین اقدام به معامله می کنند، حدود 10 روز کاری و نیز برای معامله گران فعال در کارگزاری ها حداقل پنج روز بسته می شود؛ البته با توجه به نوع تخلف این تعداد روزها ممکن است بیشتر هم بشود.

بهشتی، ضمن یادآوری دیگر تخلفات موجود در این حوزه گفت: برخی معامله گران، سفارش هایی را انجام می دهند و در زمان هایی تعیین به حذف آنها می پردازند، این مورد نیز از تخلفاتی محسوب می شود که به موجب آن دسترسی معامله گران توسط نهاد ناظر محدود می شود. اردرهای نامتعارف و نیز رِنج کشیدن (حرکت دادن قیمت یک سهم به سمت قیمت های بالاتر یا پایین تر از قیمت فعلی سهم در تابلوی معاملاتی) از دیگر تخلفات در این حوزه است که مانند موارد بالا به بسته شدن دسترسی معاملاتی فرد مذکور می انجامد.

مدیر امور اعضاء بورس توجه به دو نکته را برای رشد این بازار ضروری دانست و اضافه کرد: نخستین نکته به سرمایه گذاران و تصمیماتی که در بازارسرمایه می گیرند بستگی دارد، در نظر داشته باشید به طور قطع داشتن نگاه بلندمدت (حدااقل یک سال به بالا) و نیز تشکیل سبد متنوعی از صنایع مختلف به کسب سود در این بازار کمک زیادی می کند. همچنین افزایش آگاهی و دانش در خصوص بازارسرمایه و حضور در دوره های آموزشی از منابع موثق از دیگر موارد لازم برای حضور مستقیم در بازار سرمایه است.

وی در ادامه خطاب به علاقمندان سرمایه گذاری در بازار سرمایه تاکید کرد: چنانچه فرصت لازم برای افزایش آگاهی در این زمینه ندارند به طور حتم از روش های غیرمستقیم برای سرمایه گذاری مانند صندوق ها و شرکت های سبدگردان در این بازار بهره مند شوند.

تخلف در بورس یکی از معضلاتی است که سهام داران را همواره نگران می کند، مزیت اصلی سرمایه گذاری در بورس شفافیت است که گاهی این شفافیت با دستکاری معاملات مخدوش می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 636

به "دسترسی معامله گران متخلف در بورس بسته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی معامله گران متخلف در بورس بسته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید