تبدیل 10 زورخانه در تهران به قهوه خانه!

به گزارش مجله فان پی سی، رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با بیان اینکه فقط در تهران10 زورخانه بسته شده و به قهوه خانه و رستوران سنتی تبدیل شده اند، گفت: فرهنگ پهلوانی واقعا کمرنگ شده و باید حمایت همه جانبه صورت گیرد.

تبدیل 10 زورخانه در تهران به قهوه خانه!

به گزارش ایسنا، نشست خبری مهرعلی باران چشمه رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی برگزار گردید.

وی در پاسخ به این سوال که با وجود گذشت 20 ماه از سرپرستی وی در فدراسیون ورزش های زورخانه ای، چرا شرایط وی مشخص تکلیف نمی گردد، اظهار کرد: ورزشی که 900 سال قدمت دارد آیا باید در کشور ما در چنین شرایطی باشد که 220 شهر ما در کشور زورخانه نداشته باشد؟ با توجه به جایگاه ملی و آیینی که این ورزش در کشور ما دارد، شرایط جالبی ندارد.

وی اضافه کرد: دی ماه 99 که آمدم 800 میلیون بودجه دادند که چهل و ششمین فدراسیون بودیم. در سال 1400 وزرات ورزش و دولت یاری کردند و بودجه ما به 5 یا 6 میلیارد تومان رسید. یک ورزشی مثل ووشو که سال 1367 به کشور ما آمده در سایتشان 10 برابر ما مخاطب دارد چرا که به آن توجه شده، اما ورزش ملی و آیینی ما چنین شرایطی دارد و فقط 21 هزار مخاطب رسمی داریم. حال ورزش زورخانه ای خوب نیست و ضروری است که بیشتر به آن توجه گردد. ما می خواهیم به جای رتبه 46 در میان فدراسیون ها به لحاظ بودجه جزو 5 فدراسیون نخست قرار بگیریم. خداوکیلی حق این ورزش بیشتر از این هاست و باید به جایگاه شایسته اش برسد.

رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای اعلام نمود: حدود 443 شهرستان و 1132 شهر داریم. در مجموع 930 زورخانه داریم. در شهری مثل کاشان 30 زورخانه داریم، اما در استان مازندران اصلا زورخانه نداریم. در این مدت به خیلی از استان ها رفتم و با امامان آدینه جلسه داشتم، شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از وظایفش ترویج ورزش های زورخانه ای در کشور است و احیای این ورزش احتیاج به همت همگانی دارد. فرهنگ پهلوانی که سال ها سینه به سینه منتقل شده واقعا کمرنگ شده و باید یک حمایت همه جانبه بگردد. بخش های مختلف مثل وزارت ارشاد، شهرداری ها و... باید یاری نمایند تا شرایط این رشته متحول گردد.

باران چشمه اضافه کرد: در همین تهران 10 زورخانه بسته شده و به قهوه خانه و رستوران سنتی تبدیل شده اند. شهرداری ها باید تدبیری اتخاذ نمایند تا زورخانه های قدیمی به آثار ملی تبدیل گردد. در رشت زورخانه ای داریم که بیش از صد سال قدمت دارد و قصد دارند آن را تغییر کاربری بدهند. باید این ها ثبت ملی شوند تا نتوانند آن را تغییر کاربری بدهند. یا در بازار تبریز یک زورخانه قدیمی که ملک شخصی بود را 2 سال پیش با مجوز شهرداری به قهوه خانه تبدیل کردند. شهرداری ها به داد زورخانه های قدیمی برسند و این رشته ملی و آیینی ما را احیا نمایند.

وی با اشاره به همکاری خوب با وزارت آموزش و پرورش گفت: قرار شد مربیان ما در مدارس آموزش های ورزش زورخانه ای را انجام دهند و این کار در قم آغاز شده است. کمیسیون تلفیق 18 میلیارد برای ما تخصیص داد که تقریبا دو هفته قبل 5 میلیارد به ما دادند که تشکر می کنم، اما اگر می خواهیم این رشته را در سراسر کشور ترویج دهیم و به مدارس و دانشگاه ها ببریم با 4 یا 5 میلیارد تومان کار انجام نمی گردد. احتیاج است دولت به صورت جدی حمایت کند تا نونهالان و نوجوانان وارد این رشته شوند. الان افراد بالای 40 سال جزو 60 درصد آمار ورزشکاران ما هستند که باید زمینه حضور ورزشکاران نونهال و نوجوان برای حضور در این رشته را فراهم کنیم.

باران چشمه، با بیان اینکه کشتی پهلوانی ما هنوز احیا نشده است، گفت: هفته گذشته دکتر رشید لمیر رییس انجمن کشتی پهلوانی شد و با توجه به سابقه خوب او امیدواریم در این رشته تحول ایجاد گردد. ما در چند استان هنوز مربی و داور کشتی پهلوانی نداریم و اگر می خواهیم در حوزه قهرمانی هم پیشرفت کنیم باید مربی، داور، مرشد و ورزشکار این رشته را پرورش دهیم. مرشدان، هنرمندان این رشته هستند و در صددیم مرشدان و ورزشکاران ما بیمه تکمیلی شوند و بعلاوه تسهیلاتی را برای ورزشکاران و قهرمانان این رشته ایجاد کنیم.

وی اعلام نمود: مرکز علمی کاربردی ورزش زورخانه ای در 6 رشته کارشناسی و 4 رشته کاردانی در حال فعالیت است و حدود 300 دانشجو دارد که حدود نیمی از آن ها بانوان هستند و هیچ مانعی هم برای تحصیل بانوان در ورزش زورخانه ای نیست.

باران چشمه در پاسخ به این سوال که با توجه به ممنوعیت فعالیت بانوان در این رشته، بانوان پس از فارغ التحصیلی در ورزش زورخانه ای چه کار می نمایند، گفت: هنوز ترم اول را پشت سر می گذارند و فعلا برنامه ای برای این موضوع تدوین نشده است.

وی درباره دلیل عدم تغییر محسن مهرعلیزاده به عنوان رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای، گفت:این را باید از خود او بپرسید.

ملکی دبیر فدراسیون ورزش های زورخانه ای نیز گفت: به راحتی فرصت حضور این رشته در بازی های کشور های اسلامی از دست رفت و حتی یک نامه هم از سوی مسئولان ورزش به شورای المپیک آسیا در اینباره ارسال نشد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1296

به "تبدیل 10 زورخانه در تهران به قهوه خانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل 10 زورخانه در تهران به قهوه خانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید