خستگی مفرط، احتمال حمله قلبی را در مردان افزایش می دهد

به گزارش مجله فان پی سی، پژوهشگران روسی در آنالیز جدیدی دریافته اند که خستگی مفرط می تواند امکان حمله قلبی را در مردان افزایش دهد.

خستگی مفرط، احتمال حمله قلبی را در مردان افزایش می دهد

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، آنالیز جدید پژوهشگران روس نشان می دهد مردانی که خستگی زیادی را تجربه می نمایند، بیشتر در معرض حمله قلبی قرار می گیرند. خطر حمله قلبی مرتبط با خستگی، به ویژه در مردانی که هرگز ازدواج نکرده اند و یا از همسر خود جدا شده اند، بیشتر است.

دکتر دمیتری پانوف از پژوهشگران این پروژه گفت: خستگی مفرط، احساس بی روحی و افزایش تحریک پذیری را به همراه دارد. به نظر می رسد که این پاسخی نسبت به مسائل حل نشدنی زندگی است؛ به ویژه هنگامی که افراد نمی توانند با عوامل استرس زا، سازگاری بلندمدت داشته باشند.

پژوهشگران در این پروژه، رابطه میان فرسودگی و خطر حمله قلبی را در مردان بدون سابقه بیماری قلبی-عروقی مورد آنالیز قرار دادند. شرکت نمایندگان براساس سطح خستگی، در سه دسته بدون خستگی، متوسط یا بالا طبقه بندی شدند و به مدت 14 سال مورد آنالیز قرار گرفتند.

نتایج این پژوهش نشان داد که به طور کلی، 67 درصد مردان به خستگی مفرط مبتلا هستند که 15 درصد آنها در سطح بالا و 52 درصد در سطح متوسط قرار دارند. 33 درصد نیز تحت تاثیر خستگی قرار نگرفته بودند. تقریبا سه چهارم مردان مبتلا به فشار خون بالا، از خستگی مفرط رنج می بردند که 58 درصد آنها در سطح بالا و 16 درصد در سطح متوسط قرار داشتند.

پژوهشگران در همه مردان، ارتباط میان خستگی مفرط و خطر حمله قلبی را تجزیه و تحلیل کردند. مردانی که میزان خستگی آنها، متوسط یا بالا بود، طی پنج سال، 2.7 برابر، طی 10 سال، 2.25 برابر و طی 14 سال، 2.1 برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی قرار داشتند.

آنالیز ها نشان داد که خطر حمله قلبی در مردانی که هرگز ازدواج نکرده اند و یا از همسر خود جدا شده اند، نسبت به مردان متاهل بیشتر است.

همچنین خطر حمله قلبی در مردان دارای تحصیلات ابتدایی در مقایسه با مردانی که مدرک دانشگاهی داشتند، 2.2 برابر بیشتر بود. مردان میانسال در مقایسه با مردان جوان بیشتر در معرض خطر قرار داشتند.

دکتر پانوف در خصوص تاثیر شرایط تاهل در رابطه با فرسودگی و حمله قلبی گفت: تنها زندگی کردن، حمایت اجتماعی کمتری را نشان می دهد. این موضوع، یک عامل خطر جداگانه برای بروز سکته قلبی و مغزی به شمار می رود.

وی اضافه نمود: یافته های این پژوهش، الگویی را نشان می دهند که رابطه میان آسیب اجتماعی را با خستگی حیاتی به نمایش می گذارد. هنگام ارزیابی خطر، رابطه خستگی با عوامل تهدیدنماینده موثر در بیماری های قلبی-عروقی باید در نظر گرفته شوند.

پانوف ادامه داد: کوشش برای رفاه و کاهش استرس در خانه و محل کار می تواند به کاهش خستگی مفرط یاری کند. مشارکت در گروه های اجتماعی نیز یکی از راه های افزایش حمایت اجتماعی و آسیب پذیری کمتر در برابر فشارهای روانی است. این کارها به همراه سبک سالم زندگی می توانند برای سلامت قلب مفید باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 707

به "خستگی مفرط، احتمال حمله قلبی را در مردان افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خستگی مفرط، احتمال حمله قلبی را در مردان افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید