جزئیات پرداخت یاری ودیعه مسکن به مستاجران

به گزارش مجله فان پی سی، قائم مقام بانک مرکزی جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (یاری ودیعه مسکن) را اظهار داشت.

جزئیات پرداخت یاری ودیعه مسکن به مستاجران

جهت دریافت خدمات طراحی الاچیق ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، اکبر کمیجانی ضمن اشاره به چرایی اخذ این تصمیم گفت: با توجه به گرانی های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم های ظالمانه، موضوع اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات از محل بخشی از منابع اقتصادی اختصاص یافته به ستاد ملی مقابله با کرونا در این ستاد مطرح شد.

وی با اشاره به سقف تسهیلات یادشده مطرح نمود: براساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلان شهر ها و 150 میلیون ریال در سایر شهر ها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه گردد) یا با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36 ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف یاری به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا گردد.

قائم مقام این بانک درخصوص نحوه ثبت نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به منظور دریافت تسهیلات یاری ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت یاری هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه وشهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت 10 صبح روز شنبه (چهارم مرداد ماه) با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 به وسیله تلفن همراه شخصی خود تا ساعت 24 روز پنجشنبه (9 مردادماه) نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نموده اند.

وی در ادامه اضافه کرد: پس از آنالیز اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان بندی اعلام شده از سوی وزارت راه وشهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام نمایند. آن گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک مرکزی و بانک ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانک های عامل ابلاغ می گردد.

طبق اعلام بانک مرکزی، کمیجانی درخصوص سقف های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار کرد: تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلان شهر ها (شهر های بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف یاری به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا می گردد.

این مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات 13 درصد است و با سررسید یکساله پرداخت می گردد. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات توسط مستاجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (سرانجام سال) تسویه می گردد. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یاد شده به صورت 36 ماهه، به نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند نیز با نرخ سود 12 درصد امکان پذیر است.

کمیجانی در پاسخ به این سوال که اعطای تسهیلات یاری ودیعه مسکن در قالب کدام یک از عقود اسلامی امکان پذیر است، گفت: از آنجا که تسهیلات یاد شده غالباً به مستأجرانی که از اقشار احتیاجمند و دهک های پایین اقتصادی بوده و در نتیجه شیوع ویروس کرونا و افزایش سطح عمومی قیمت ها به دلیل تحریم های ظالمانه اخیر آسیب دیده اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با این دیدگاه که این اقشار برای تامین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف بعضی از احتیاج های زندگی خود شده اند، به دنبال راهکاری در مورد پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه های پرداختی از سوی این اقشار بابت تامین مسکن خود فراهم گردد.

وی در سرانجام اضافه کرد: در جلسه هشتم مرداد 1399 شورای فقهی بانک مرکزی تشکیل شد و باتوجه به اعلام شبهه فقهی از سوی تعدادی از مراجع بزرگوار و پس از مشورت با سایر صاحبنظران، موضوع این تسهیلات از عنوان ودیعه مسکن خارج و مصوب شد که بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی بتوانند به مستأجرانی که براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی دچار مسائل اقتصادی برای تامین مخارج خود از جمله هزینه مسکن شده اند، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات اعطا نمایند؛ لذا تسهیلات یاد شده، پس از پالایش اطلاعات و شناسایی اقشار هدف توسط وزارت راه و شهرسازی، از سوی بانک های عامل و در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات و براساس دستورالعمل اجرایی که متعاقباً اعلام می گردد، پرداخت خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 224

به "جزئیات پرداخت یاری ودیعه مسکن به مستاجران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرداخت یاری ودیعه مسکن به مستاجران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید