شورا های صنفی علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند خبرنگاران

به گزارش مجله فان پی سی، دبیران کل شورا های صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان در نامه ای خطاب به رئیس دانشگاه های علوم پزشکی منطقه 4 آموزشی کشور، خواهان رایزنی با وزارت بهداشت برای لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری اسفندماه شدند.

شورا های صنفی علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند خبرنگاران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، دبیران کل شورا های صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان در نامه ای خطاب به فرهاد ابوال نژادیان، رئیس دانشگاه های علوم پزشکی منطقه 4 آموزشی کشور، خواستار لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری اسفندماه شدند و نوشتند: خواهشمندیم با دقت نظر و توجه ویژه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور، نسبت به رایزنی با وزارت بهداشت در مورد لغو و یا تعویق این آزمون ها اقدام کنید.

در این نامه آمده است:

نظر به شروع و شدت یافتن موج چهارم ویروس کرونا در سطح کشور که موجب ایجاد شرایط قرمز در استان خوزستان گشت و همچنین شیوع موتاسیون جدید انگلیسی ویروس (با سرعت ابتلا و کشندگی بالاتر) در سطح کشور، بنا به گفته دکتر نمکی وزارت محترم بهداشت و با توجه به آگاهی میدانی جنابعالی و رؤسای دانشگاه های مستقر در منطقه از وخامت شرایط کرونایی، شورا های صنفی منطقه 4 کشوری به نمایندگی از دانشجویان به دلایل زیر خواستار لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری اسفندماه (با آمار قبولی بالای 95 درصد) شامل پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی و جامع داروسازی هستند:

1- اساسا دور اندیشی بشر بر پایه محاسبه موازنه سود و زیان هر کار صورت می پذیرد و در این مورد، در یک کفه ترازو جان دانشجویان و خانواده هایشان و به طور کلی سلامت ایران عزیز قرار گرفته است و در کفه دیگر، آزمونی که با تجربه های گذشته برگزار شدن یا نشدن آن، تاثیر بسزایی در فرایند پرورش دانشجو ندارد.

2- با توجه به اینکه این آزمون در همه شهر های کشور برگزار نمی شود، تردد بین شهری در جهت رفت و برگشت، احتمال انتقال این بیماری در زمان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، سرانجامه های مسافربری و... که در آن ها تراکم به شدت بالاست را بیشتر می نماید. این موضوع باعث افزایش شیوع بیماری بین افرادی می شود که در جهت و در محل اتراق و آزمون با هم مواجهه نزدیک دارند؛ بنابراین به خطر افتادن سلامت دانشجویان و از طرفی تقویت موج جدید همه گیری ویروس را به دنبال خواهد داشت.

3- عدم وجود خوابگاه های مناسب که در آن ها تراکم به حد غیرمجاز می رسد و یا مراجعه به منزل اقوام و... زمینه دیگری برای افزایش شیوع این بیماری و ضربه به نظام سلامت، دانشجویان و البته همه مردم خواهد بود.

4- تجمع دانشجویان جهت شرکت در آزمون، حین و قبل و بعد از آن، مخصوصا در شهر های پرجمعیت مانند اهواز، خرم آباد، تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و... عاملی مهم در تشکیل کانون های کرونا خواهد بود. همین مسئله بعد از بازگشت دانشجویان شهر های اطراف به محل زندگیشان به اوج گیری موج بعدی منجر خواهد شد.

5- بعضی آزمون ها مانند کنکور و آزمون دستیاری به دلیل نبود روش جایگزین مناسب برای پذیرش دانشجو و همچنین ایجاد وقفه در تحصیل آنها، آزمون های ضروری به شمار می فرایند و لغو یا تعویق آن ها ممکن است به آسانی مقدور نباشد. این در حالی است که آزمونی مانند علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی و پره انترنی و جامع داروسازی از این چنین ضرورتی برخوردار نیستند و با توجه به تجارت کسب شده در چند ترم قبل، لغو آن باعث ایجاد وقفه در تحصیل دانشجویان نمی شود و همچنین خللی در فرایند آموزشی و تربیتی دانشجو ایجاد نمی نماید.

لذا با توجه به امکان استفاده از روش های جایگزین مانند در نظر دریافت معدل دانشجو در شرایط کنونی و با شدت دریافت سیر صعودی بیماری کرونا و افزایش تعداد مبتلایان و همچنین افزایش قدرت سرایت و کشندگی ویروس جهش یافته، لغو یا تعویق آزمون های غیر ضروری مانند علوم پایه و پره انترنی به جهت حفاظت از جان دانشجویان و خصوصا خانواده آن ها ضرورت می یابد.

6- مسئله دیگر حضور کارآموزان پزشکی در آزمون پیش کارورزی 99 است. پاندمی کرونا، کارآموزی حضوری دانشجویان در بیمارستان ها را به شدت تحت تاثیر قرار داد و باعث شد دوره کارآموزی دانشجویان پزشکی ورودی 94 پیش از آزمون پیش کارورزی به اتمام نرسد و با توجه به اینکه طبق ماده 16 آئین نامه آموزش پزشکی، امتحان پیش کارورزی باید در سرانجام دوره کارآموزی برگزار شود و نه در میانه آن، متاسفانه سال جاری این مهم محقق نمی شود.

لذا داوطلبان از دوره مطالعاتی یکسان و کافی محروم شده اند و این مسئله خلاف عدالت آموزشی است. در نهایت در این آزمون اغلب پذیرفته شده و به عنوان کارورز در بیمارستان ها حضور خواهند داشت، اما می توان با معیارهایی، چون اعمال سوابق تحصیلی از تجمع این عزیزان در این شرایط سخت جلوگیری کرد.

لذا از جنابعالی، رؤسا و معاونین آموزشی محترم منطقه 4 کشوری خواهشمندیم با دقت نظر و توجه ویژه به این شرایط، نسبت به رایزنی با وزارت بهداشت در مورد لغو و یا تعویق این آزمون ها اقدام فرمایید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 684

به "شورا های صنفی علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورا های صنفی علوم پزشکی اهواز، آبادان، دزفول و لرستان خواهان لغو یا تعویق آزمون های غیر ضرور شدند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید