توپ گمشده گلف در ماه پیدا شد

به گزارش مجله فان پی سی، در پی گلف بازی کردن شپرد در ماه خلبان ادگار میشل (Edgar Mitchell) نیز وسیله نمونه برداری را مانند بازی پرتاب نیزه پرتاب کرد که دقیقا در دهانه ماه در محل قرارگیری توپ اول نهاده شد.

توپ گمشده گلف در ماه پیدا شد

توپ گلف گمشده آلن شپرد (Alan Shepard) در ماه که ادعا می کرد مایل ها جابه جا شده است در تصاویر تازه بازسازی شده دیده شد در حالی که فقط 40 یارد (35 متر) جابه جا شده بود.

در ششم فوریه 1971 فرمانده ماموریت آپولو 14 به عنوان یکی از آخرین اقدامات در سومین سفر سرنشین دار ناسا به ماه، به دو توپ گلف بر روی ماه ضربه زد. یکی از دو توپ به یکی از دهانه های ماه برخورد کرد و دیگری به گفته فرمانده شپرد مایل ها دور شد.

با این حال تصاویر تازه بازسازی شده از محل فرود آپولو 14 نشان می دهد که ضربه شپرد آن قدر که فکر می نموده موفقیت آمیز نبوده است. در حقیقت توپ اول در فاصله 24 یاردی (21 متری) و دومی 40 یارد (35 متر) دور شد. میزان مسافتی که توپ ها طی نموده اند تنها بر روی یک فیلم بی کیفیت ثبت شده است، اما اندی ساندرز (Andy Saunders) متخصص تصاویر به سختی توانست کیفیت اسکن های این ماموریت را افزایش دهد.

او کیفیت اسکن هایی که به تازگی منتشر شده اند را به طور دیجیتالی بهبود بخشید و از یک تکنیک شامل فیلم های 16 میلیمتری گرفته شد توسط خدمه استفاده کرد. همه این ها به او یاری کرد تا توپ دوم را که برای پنج دهه گم شده بود پیدا کند و بفهمد که نه مایل ها بلکه 40 یارد (35 متر) جابه جا شده است.

این تصاویر جدید در بین تصاویر دیگر در کتاب آینده اندی ساندرز به نام آپولوی بازسازی شده (Apollo Remastered) به زودی منتشر می گردد.

در بعضی روایت ها گفته می گردد فرمانده شپرد پنهانی قطعه اصلی چوب گلفش یعنی سر آهنی آن را در جورابش پنهان کرد تا آن را با خود به داخل موشک ببرد؛ و سپس آن را از طریق ای به نام ابزار نمونه برداری وصل کند. این وسیله برای جمع آوری نمونه سنگ های سطح ماه برای تجزیه و تحلیل استفاده می گردد.

باتوجه به انعطاف پذیر نبودن لباس فضانوردی فرمانده شپرد تنها می توانست از یک دست استفاده کند و شاید علت اینکه حتی با جاذبه کم توپ ها زیاد دور نشدند همین باشد.

اقای ساندرز گفت: من هر گلف بازی را به چالش می کشم تا به باشگاه گلف بازی رفته و با یک دست ضربه ای به توپ بزند. آن گاه تصور کنید لباس های فضایی و کلاه و دستکش های کلفت به تن دارید و جاذبه برای پایین بردن چوب گلف نیز کم است. در حقیقت همین که شپرد توانست توپ را لمس کند و به هوا بفرستد شگفت انگیز است.

در پی گلف بازی کردن شپرد در ماه خلبان ادگار میشل (Edgar Mitchell) نیز وسیله نمونه برداری را مانند بازی پرتاب نیزه پرتاب کرد که دقیقا در دهانه ماه در محل قرارگیری توپ اول نهاده شد.

هنگام بازگشت از ماه شپرد سر فلزی چوب گلف را به موزه انجمن گلف ایالات متحده اهدا کرد. این انجمن در بازسازی تصاویر به اقای ساندرز یاری کرد. ماکتی از این سر فلزی نیز ساخته شد و به موزه ملی هوا و فضا واشنگتن اهدا شد.

با این حال بازی گلف مورد توجه دانشمندان در زمین که بر روی سنگ های جمع آوری شده از ماه مطالعه می نمایند قرار نگرفت. دان ویلهلمز (Don Wilhelms) از مرکز زمین شناسی ایالات متحده می گوید: این بازی برای زمین شناسان مستقر در زمین مفید نبود و ما نمونه های کمی از دهانه ماه داریم.

منبع: فرادید
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 694

به "توپ گمشده گلف در ماه پیدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپ گمشده گلف در ماه پیدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید