تور یونان ارزان: ترکیه از مذاکره سازنده با یونان اطلاع داد

به گزارش مجله فان پی سی، وزارت خارجه ترکیه خاطرنشان کرد، نمایندگان این کشور و یونان چهارشنبه در آنکارا برای حل مسائل اختلافی بین دو کشور در دریاهای اژه و مدیترانه، رایزنی های سازنده ای داشتند.

تور یونان ارزان: ترکیه از مذاکره سازنده با یونان اطلاع داد

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنکارا از انتها شصت و سومین دور مذاکرات با آتن به منظور بین اختلافات این دو کشور عضو ناتو اطلاع داد.

دولت ترکیه از برگزاری دور تازه گفت و گوهای نمایندگان این کشور با همتایان یونانی خود اطلاع داد و وزارت خارجه ترکیه در این باره بیانیه صادر کرد.

روزنامه دیلی صاباح اطلاع داد که طبق بیانیه وزارت خارجه ترکیه، شصت و سومین دور مذاکرات این کشور با یونان که در آنکارا برگزار گردید، سازنده بود.

اولین دور مذاکرات ترکیه و یونان به منظور بین اختلافات این دو کشور عضو ناتو درباره مسائل اختلافی در دریاهای اژه و مدیترانه از سال 2002 شروع شد.

16 مارس (26 اسفند 1399) شصت و دومین دور مذاکرات ترکیه و یونان به میزبانی آتن و شصت و یکمین دور مذاکرات در تاریخ 25 ژانویه (6 بهمن 1399) در استانبول برگزار گردیده بود.

ترکیه و یونان بر سر مسائلی از قبیل مرزهای دریایی دو کشور در اژه و مدیترانه و مهم تر از آن بر سر موضوع قبرس اختلافات شدید دارند.

اقدامات حفاری و اکتشافی ترکیه در شرق دریای مدیترانه باعث شدن گرفتن تنش ها شد اما در پی موضعگیری های عمدتا حمایتی آمریکا و اتحادیه اروپا از یونان، شدت تنش ها کاهش یافت و آنکارا و آتن بار دیگر جهت مذاکرات را در پیش گرفته اند.

اواسط مرداد ماه امسال بود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که مقام های این کشور در فکر برگزاری کنفرانسی بین المللی با موضوع قبرس در فصل پاییز هستند.

پیش از این، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه اتحادیه اروپا، اعتبار خود را در مسئله قبرس از دست داده، گفت آنها به وعده های خود در قبال ساکنان قبرس شمالی عمل نکردند.

ترکیه سال 1974 وارد بخش شمالی جزیره قبرس شد و این بخش را به کنترل خود در آورد. در آن سال دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس با کودتای نظامیان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به اسم یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد. همین مسئله منجر به تقسیم جزیره قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی و در حقیقت ترک نشین و یونانی نشین شد. هم اکنون بحران مالکیت اراضی یکی از اصلی ترین بحران های میان دو طرف محسوب می شود.

برگزاری نشست های متعدد در سازمان ملل تا به امروز نتوانسته تاثیری در حل بحران قبرس داشته باشد. معضل تاثیرگذار دیگر در مذاکرات میان دو قبرس به نحوه تقسیم قدرت سیاسی باز می شود.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 989

به "تور یونان ارزان: ترکیه از مذاکره سازنده با یونان اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: ترکیه از مذاکره سازنده با یونان اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید