تبانی امارات و عربستان سعودی برای پیچیدن طومار هادی

به گزارش مجله فان پی سی، یک منبع مطلع یمنی خاطرنشان کرد، ابوظبی و ریاض در صدد هستند که رئیس جمهور دولت مستعفی یمن را به صورت کامل کنار بزنند و معتقدند دولت مستعفی به شکل کنونی، باری سنگین است.

تبانی امارات و عربستان سعودی برای پیچیدن طومار هادی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک منبع سیاسی عالی رتبه یمنی به روزنامه عربی 21 گفت، امارات راهبرد خطرناک جدیدی برای تغییر ساختار دولت مستعفی یمن و کاهش اختیارات عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور این دولت دارد.

ابوظبی اخیرا در راستای حمایت از کوشش های عربستان سعودی برای اجرای توافق ریاض فعال شده و به متحد خود المجلس الانتقالی الجنوبی شورای انتقالی جنوبی ابلاغ نموده که با سازوکار ویژه توافق ریاض موافقت نموده است.

در ادامه این گزارش آمده، چند روز قبل از ارائه سازوکار یاد شده، محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی فرستاده ویژه خود را به ریاض فرستاد. تا قبل از رسیدن این فرستاده به نام سعید المهیری ملقب به ابا خلیفه، شورای انتقالی پیشنهاد اخیر سعودی را رد می کرد.

منبع مذکور ادامه داد، عنوان راهبرد جدید ابوظبی پیچیدن طومار هادی و انتقال نبرد به داخل دولت آینده است که شورای انتقالی با چهار کرسی وزارتیدر آن شرکت خواهد داشت.

وی اضافه کرد: اقدامات امارات به دنبال تغییر معادله، از بین بردن مشروعیت کامل هادی و توزیع آن بین قوای مختلف است.

این منبع یمنی تأکید کرد که رویکرد امارات با ریاض هماهنگ است و ریاض نیز معتقد است که دولت مستعفی یمن به شکل کنونی، باری سنگین است. مقدماتی که ابوظبی برای آن برنامه ریزی می نماید با اعمال فشار بر سران یمنی برای دادن اختیارات گسترده به دولت آینده پس از تضمین حضور شورای انتقالی در آن است.

منبع مذکور در ادامه گفت، این مقدمه چینی ها که در پشت درهای بسته اجرا شده عبد ربه منصور هادی و اختیارات وی در دولت آینده را از اساس هدف گرفته اند. شورای انتقالی پس از آنکه تضمین های اعلام نشده مبنی اینکه موافقت با سازوکار توافق ریاض منجر به تغییر ساختار دولت مستعفی می گردد با سازوکار مذکور موافقت نموده است.

عربستان سعودی هفته گذشته از موافقت طرفین نزاع در جنوب یمن با سازوکاری برای اجرای توافق ریاض اطلاع داد و پس از آن عبد ربه منصور هادی دستور تشکیل دولت تکنوکرات را صادر کرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 315

به "تبانی امارات و عربستان سعودی برای پیچیدن طومار هادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبانی امارات و عربستان سعودی برای پیچیدن طومار هادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید