افزایش شکایت تهرانی ها از آلودگی صوتی طی تابستان

به گزارش مجله فان پی سی، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به افزایش شکایات مردمی در مورد آلودگی صوتی در تابستان سال جاری گفت: بیشترین شکایات در حوزه آلودگی صوتی مربوط به فعالیت چیلرها و دیزل ژنراتورها در مراکز خدماتی عظیم مقیاس بوده است.

افزایش شکایت تهرانی ها از آلودگی صوتی طی تابستان

فاطمه برنا در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: 37 درصد شکایت واصله مربوط به آلودگی های صوتی و پس از آن گزارش آلودگی های ناشی از پساب و فاضلاب با 17 درصد بیشترین مقدار گزارش ها بود که به اداره محیط زیست تهران واصل و مورد پیگیری نهاده شد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین شکایات مردمی در حوزه آلودگی صوتی در فصل تابستان سال جاری بوده است، گفت: آلودگی صوتی ناشی از دیزل ژنراتورها و چیلرها و قطعی برق بیشترین شکایت مردم را به همراه داشته که بیشترین شکایات درخصوص آلودگی صوتی مربوط به منطقه ها 2 و 5 و در رده های بعد منطقه ها 3 و 4 بوده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران بعلاوه ضمن اشاره به اینکه گرمای هوا طی تابستان باعث افزایش مقدار استفاده از وسایل سرمایشی و چیلرها شده است، اظهار کرد: شکایت ها عمدتا درخصوص فعالیت های دستگاه های چیلر و دیزل ژنراتور در ساختمان ها، مراکز و واحدهایی از جمله بیمارستان ها، واحدهای صنعتی و تولیدی بوده است چراکه استفاده از این دستگاه ها در آن ها کاربرد بیشتری دارد.

به گفته برنا، هرچند آلودگی صوتی صرفا ناشی از فعالیت چیلر و دیزل ژنراتور نیست اما درصد بالایی از شکایات مربوط به نحوه فعالیت و کاربرد این دستگاه ها بوده است بعلاوه شکایات متعددی از آلودگی صوتی ناشی از بعضی صنوف مزاحم شهری مانند صافکاری ها و بعلاوه بزرگراه ها شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران درباره اقدامات اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در زمینه رسیدگی با شکایات و کاهش آلودگی صوتی شرح داد: در صورت گزارش شکایت از محل مورد نظر بازدید و با استفاده از دستگاه های سنجش آلودگی صوتی موضوع را آنالیز می کنیم. اگر شکایت وارد باشد به طور قطع اخطاریه برای واحد آلاینده صادر خواهد شد و آن واحد ملزم به برطرف آلودگی صوتی می گردد.

وی ادامه داد: در بعضی موارد دستگاه های مورد استفاده در واحدها یا ساختمان ها باعث ایجاد آلودگی صوتی می گردد که تعمیر دستگاه باعث برطرف آلودگی صوتی می گردد، در غیر این صورت ضروری است واحد یا مرکز آلاینده صوتی با استفاده از دیواره های عایق صوتی مانع از ایجاد مزاحمت برای اهالی منطقه گردد.

برنا بعلاوه با اشاره به اینکه بعضی ادارات و سازمان ها به علت توان اقتصادی بالا توجهی به مصرف بهینه انرژی ندارند، گفت: بعضی ادارات دستگاه های چیلر خود را در شبانه روز روشن نگه می دارند و در ساعات مختلف شبانه روز به ویژه بعد از بامداد برای اهالی منطقه مزاحمت ایجاد می نمایند. با توجه به این موضوع بعلاوه قطعی های مستمر برق در تابستان که ناشی از عدم صرفه جویی در مصرف انرژی بوده، ضروری است دستگاه های متولی انرژی مانند وزارت نیرو محدودیت هایی ایجاد کند تا دستگاه های پرمصرف در حوزه انرژی هم علاوه بر صرفه جویی در مصرف، در بازه های زمانی کوتاه تری آلودگی صوتی ایجاد نمایند.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 974

به "افزایش شکایت تهرانی ها از آلودگی صوتی طی تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شکایت تهرانی ها از آلودگی صوتی طی تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید