اتفاقی عجیب در ستاره در حال مرگ همسایه زمین، عکس

به گزارش مجله فان پی سی، ایسنا نوشت: ستاره همسایه زمین به نام ابط الجوزا(Betelgeuse) به طور غیرمنتظره ای 50 درصد درخشان تر شده است و این بخشی از یک فرآیند عجیب و غریب است که در آن یک ستاره در حال مرگ تبدیل به ابرنواختر می گردد.

اتفاقی عجیب در ستاره در حال مرگ همسایه زمین، عکس

ابط الجوزا بار دیگر اخترشناسان را متحیر نموده است، زیرا اکنون 50 درصد بیشتر از حد معمول می درخشد.

درخشش این غول قرمز در حال مرگ به تازگی پس از یک انفجار مهیب به طور مرموزی کمرنگ تر شده بود. انتظار می رود که این ستاره به یک ابرنواختر قابل رویت از زمین تبدیل گردد، اگرچه احتمالا تا هزاران سال آینده دیده نخواهد شد.

ابط الجوزا یکی از قابل مشاهده ترین ستارگان در آسمان زمین است که رفتار بسیار عجیبی دارد.

به گفته دانشمندان، این غول سرخ که چندان فاصله ای از مرگ ندارد اکنون حدود 50 درصد بیشتر از حد معمول می درخشد.

این اتفاق چند سال پس از آن رخ می دهد که ستاره گفته شده به طور مرموزی در سال 2019 کم نور شد و حدس هایی در خصوص اینکه آیا آماده فروپاشی و انفجار است یا خیر مطرح شد.

دانشمندان بعدها دریافتند که ابط الجوزا در حال فروپاشی نبوده اما انفجاری بزرگ را تجربه نموده بوده که بر روشنایی آن تاثیر گذاشته است.

بر اساس مطالعه ای که در روز 18 مه در سرور پیش چاپ arXiv منتشر شده است، به تازگی ستاره شناسان متوجه شده اند که ابط الجوزا به روشن ترین حالت خود حدود دو برابر سریع تر از حد معمول یعنی در حدود 200 روز رسیده است.

کم نورتر و روشن تر شدن ابط الجوزا غیرمعمول نیست اما این اتفاق معمولا پس از یک چرخه 400 روزه اتفاق می افتد. کارشناسان گفته اند که کوتاه شدن چرخه احتمالا با کم نوری بزرگ در سال 2019 مرتبط است.

دانشمندان ابط الجوزا را به دقت زیر نظر دارند، زیرا این غول سرخ یک ستاره در حال مرگ است که در حال تبدیل شدن به ابرنواختر است. با این حال، با توجه به مقیاس های زمانی بزرگ در زندگی ستارگان، آخرین مرحله نیز ممکن است هزاران سال به طول بیانجامد.

ابط الجوزا یک ستاره نسبتا جوان در کهکشان راه شیری در فاصله حدود 640 سال نوری از ما است.

این ستاره حدود 10 میلیون سال سن دارد و بسیار جوان تر از خورشید ما با حدود پنج میلیارد سال است. اما میزان آن تقریبا 700 برابر خورشید ما است و اکنون آغاز به مردن نموده است.

سارا وب(Sara Webb) اخترفیزیکدان دانشگاه صنعتی سوینبرن استرالیا در مصاحبه با گاردین گفت: یکی از جالب ترین موارد در خصوص ابط الجوزا این است که ما در حال دیدنی مراحل پایانی تکامل این ستاره بزرگ هستیم که تقریبا در لحظه برای ما قابل رویت است که پیش از این هرگز نتوانسته ایم تا این میزان آن ها را مطالعه کنیم.

دانشمندان وقتی متوجه شدند که ابط الجوزا در کمترین زمان در سال 2019 درخشندگی خود را از دست داده است، زنگ خطر را به صدا درآوردند. هنگامی که ستارگان بزرگ به طور ناگهانی درخشندگی خود را از دست می دهند، این می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که ستاره آماده انفجار است.

اما تجزیه و تحلیل بعدی مورد دیگری را نشان داد و آن یک انفجار بود. ابط الجوزا میزان زیادی از پلاسمای خود را در این انفجار در فضا منتشر نموده بود. انفجار به حدی بزرگ بود که ابر متراکمی از غبار کیهانی ایجاد کرد که بین زمین و ابط الجوزا نهاده شد و ستاره را پنهان کرد.

آندریا دوپری(Andrea Dupree)، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین که ستاره را ردیابی می نماید می گوید که رفتار عجیب این ستاره احتمالا نتیجه این انفجار بزرگ است.

هنگامی که ابط الجوزا در نهایت منفجر گردد به میزان ای دور است که برای سیاره ما خطرناک نباشد، اما به میزان ای نزدیک است که برای هر کسی که آسمان را دیدن می نماید نمایشی دیدنیی خواهد بود.

گاردین گزارش داده است که انفجار به قدری روشن خواهد بود که برای حدود یک هفته، می تواند در طول روز قابل مشاهده باشد. اینسایدر پیشتر گزارش داده بود که آخرین باری که چنین ابرنواختری در کهکشان ما منفجر شد در قرن هفدهم بود.

با این حال بعید است که دستکم تا 10 هزار سال دیگر این اتفاق بیفتد.

همانطور که گفته شد، ستارگان بسیار غیرقابل پیش بینی هستند، بنابراین وقوع یک ابرنواختر در طول عمر ما غیرممکن نیست.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1421

به "اتفاقی عجیب در ستاره در حال مرگ همسایه زمین، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "اتفاقی عجیب در ستاره در حال مرگ همسایه زمین، عکس" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاقی عجیب در ستاره در حال مرگ همسایه زمین، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید