20 اصطلاح محبوب برای تحلیل گران بورس

به گزارش مجله فان پی سی، تحلیل گران بورس از اصطلاحات مختلف برای پربار نشان دادن مطالبشان استفاده می نمایند. طوری که ممکن است خیال کنید اصلا کاری به مخاطبشان ندارند و هر چه اصطلاح گنگ و به خصوص انگلیسی بلد هستند را پشت سر هم ردیف می نمایند. کار به جایی رسیده که ممکن است بعد از خواندن یک تحلیل لازم باشد تا ساعت ها واژه های مختلف آن را رمزگشایی کنید. در این گزارش کارتان را راحت نموده ایم. سعی کردیم 20 مورد از اصطلاحات پرکاربرد را برایتان ترجمه کنیم تا بعد از خواندن تحلیل های عجیب و غریب احتیاج به رمزگشایی نداشته باشید. مثلا از این به بعد وقتی بگویند برای سهام این شرکت به مجمع بروید، لازم نیست دنبال آدرس محل برگزاری جلسه مجمع عمومی بگردید.

20 اصطلاح محبوب برای تحلیل گران بورس

1- پرتفوی؛ سبد دارایی ها

منظور از پرتقوی، سبد یا ترکیب دارایی ها است. سهم هایی که شما در بورس می خرید به سبد یا پرتفوی شما منتقل می شود. مثلا وقتی می گویند چرا سهام عدالت به پرتفوی مشمولان نیامده، منظور این است که چرا سهام عدالت را نمی توان در سبد دارایی ها مشاهده کرد.

2- NAV؛ ارزش واقعی

بعضی NAV را ناو و بعضی دیگر نَو تلفظ می نمایند. حتی ممکن است آن را با تلفظ ان ای وی هم بشنوید. از شنیدن اصطلاح ناو لازم نیست بترسید، قرار نیست به جنگ کسی برویم؛ منظور از ناو ارزش ذاتی هر سهم است. تحلیل گران با آنالیز دارایی های هر شرکت ارزش کلی آن را برآورد می نمایند. وقتی ارزش کلی شرکت را به تعداد سهام آن تقسیم کنید، ارزش واقعی هر سهم یا اصطلاحا NAV سهم به دست می آید. وقتی می گویند سهام یک شرکت زیر ناو معامله می شود، یعنی قیمت آن از ارزش ذاتی اش کمتر بوده و جای رشد دارد.

3- ترید؛ معامله

خیلی ها اصرار دارند از اصطلاحات انگلیسی در تحلیل هایشان استفاده نمایند. در حالی که استفاده از معادل فارسی آن هیچ مسئله ای در ارائه مطلب ایجاد نمی نماید. ترید از نمونه آن ها است که معنی معامله دارد. با شنیدن واژه ترید لازم نیست زیاد گیج شوید.

4- سیو سود؛ فروش

نگه داشتن سود یا به اصطلاح پرکاربردتر آن، سیو سود زمانی به کار می رود که قیمت سهام یک شرکت رو به رشد بوده و تحلیلگران از احتمال توقف این فرایند صحبت می نمایند. در چنین زمانی آن ها توصیه می نمایند سیو سود کنید. یعنی تا اینجای کار هرچه سود نموده اید کافی است و بهتر است سهامتان را با وجود احتمال ادامه دار بودن فرایند صعودی بفروشید. عموما در زمانی که ادامه فرایند با ریسک زیادی همراه باشد، اصطلاح سیو سود به گوشتان خواهد خورد.

5- سرخطی؛ سفارش اول صف

سفارش سرخطی از جمله پرکاربردترین اصطلاحاتی است که در بورس تهران به گوشتان می خورد. چراکه این بازار دارای دامنه نوسان است و وقتی قیمت به بالاترین یا پایین ترین حد خود می رسد شاهد تشکیل صف خرید یا فروش هستیم. زمانی که یک سرمایه گذار در ابتدای صف خرید یا فروش قرار می گیرد و پیروز به انجام معامله می شود، اصطلاحا به آن سفارش سرخطی می گویند. این مورد در عرضه اولیه ها بیشتر شنیده می شود. چراکه بعد از عرضه اولیه سهام یک شرکت تا مدت ها شاهد تشکیل صف خرید هستیم و در این بین بعضی سرمایه گذاران پیروز به ارسال سفارش سرخطی می شوند.

احراز هویت آنلاین بورس؛ راهنمای دریافت غیرحضوری کد بورس از آپ و سیگنال

6- سد مقاومت و حمایت؛ نقاط تغییر فرایند

تحلیلگرانی که فرایند قیمت سهام را صرفا بر اساس رفتار صعودی یا نزولی آن ها آنالیز می نمایند، عموما حرف از سد مقاومت می زنند. این مورد درباره شاخص کل هم مشاهده می شوند. مثلا می گویند سد مقاومت بعدی شاخص یک میلیون و 500 هزار واحد است. به این معنا که شاخص یا قیمت بعد از رسیدن به این سد احتمال بازگشت دارد. همچنان اگر این سد شکسته شود، به این معنا که قیمت سهام از آن عبور کند، مقاومت بعدی با فاصله بیشتری معین خواهد شد. نقطه مقابل سد مقاومت، محدوده حمایت است. یعنی زمانی که قیمت سهام نزولی است و تحلیل گران پیشبینی می نمایند که این فرایند تا کدام محدوده ادامه خواهد داشت.

7- پولبک؛ بازگشت فرایند قیمت

تغییر ناگهانی فرایند قیمت سهام، اصطلاحا پولبک نامیده می شود. برای مثال وقتی قیمت سهام نزولی است و به محدوده حمایت می رسد، اصطلاحا می گویند قیمت پولبک زد و به فرایند صعودی تبدیل شد. این مورد در مواقع معکوس یعنی تبدیل فرایند صعودی به نزولی هم استفاده می شود، اما عمده کاربرد آن در زمان شروع فرایند صعودی بعد از دوره کاهش قیمت است. وقتی می گویند قیمت سهام به محدوده پنج هزار تومان پولبک زد، یعنی بعد از کاهش تا سه یا چهار هزار تومان دوباره به محدوده پنج هزار تومان بازگشته است.

8- کد به کد؛ معامله غیرواقعی

شرکت های حقوقی یا سهامداران عمده که نقش بازارگردانی را در بورس دارند، برای کنترل فرایند قیمت سهام، از معاملات کد به کد استفاده می نمایند. این مورد باعث تغییر میانگین قیمت کل معاملات یا افزایش حجم معاملات می شود. کد به کد یعنی زمانی که خریدار و فروشنده هر دو یک نفر یا یک گروه باشند که صرفا با خرید و فروش سهام روی یک قیمت خاص بین خودشان، باعث تغییر قیمت پایانی سهام شوند.

9- رشد شارپی یا رالی؛ صعود چشمگیر

سهام بعضی شرکت ها در یک دوره زمانی صعودی چشمگیری را تجربه می نمایند. طوری که هر روز با حداکثر دامنه نوسان یعنی مثبت پنج درصد افزایش قیمت دارند. بورس باز ها اصطلاحا به این فرایند صعودی، رشد شارپی یا رالی قیمت می گویند. اصطلاح شارپی مربوط شکل و شمایل نمودار شمعی فرایند قیمت است. چراکه در چنین حالتی نمودار شمعی به شکل خط تیره های متوالی نمایش داده می شود. رشد شارپی نهایت آمال و آرزو های هر سهامدار است!

10- سبدگردانی؛ کار کردن با پول شما

بعضی شرکت های تحت نظارت سازمان بورس، در ازای دریافت پول از شما، آن را در بورس سرمایه گذاری می نمایند و به جای شما سهام خرید و فروش می نمایند. این شرکت ها سبدگردان نام دارند. در این بین بعضی اشخاص که دانش بورسی دارند، به آشنایانشان توصیه می نمایند تا سامانه معاملات خود را در اختیار آن ها بگذارند تا با پولشان در بورس کار نمایند اصطلاحا به این کار سبدگردانی شخصی می گویند. سبدگردان های شخصی در ازای معاملات سهام برای شما، بخشی از سودی که به دست آورده اید را دریافت می نمایند.

11- تک سهم؛ سرمایه گذاری صرفا روی یک شرکت

اغلب کارشناسان توصیه می نمایند سرمایه گذار ها پولشان را در سهام چند شرکت سرمایه گذاری نمایند، اما زمانی پیش می آید که بعضی سرمایه گذاران به حدی نسبت به رشد قیمت سهام یک شرکت اطمینان دارند که کل سرمایه شان را برای خرید سهام آن اختصاص می دهند. به این کار اصطلاحا تک سهم شدن می گویند. هرچند بهتر است هیچموقع تخم مرغ هایتان را در یک سبد نگذارید.

12- لیکوییدیتی؛ سهام دست سرمایه گذاران خرد

لیکوییدیتی یا شناوری یک شرکت منظور میزان سهامی است که در دست سرمایه گذاران خرد واقع شده است و در بورس معامله می شود. اغلب شرکت ها بخش بزرگی از سهامشان در اختیار سهامداران عمده است که عموما در مقاطع کوتاه مدت خرید و فروش نمی نمایند و اصطلاحا سهامشان شناور نیست. شناوری بالا یعنی تعداد سهام در گردش بخش بزرگی از کل سهام شرکت را تشکیل داده است.

13- اردر؛ سفارش

اردر از جمله دیگر واژه های انگلیسی است که بعضی تحلیل گران برای پیچیده کردن مطالبشان از آن استفاده می نمایند و معنای آن همان سفارش خودمان است.

14- واچ لیست؛ دیده بان

بعضی از تحلیلگران، عموما یک سبد سهام با ارزش را تشکیل می دهند و تغییرات قیمت آن ها را آنالیز می نمایند. آن ها لزوما تمایلی به خرید یا فروش سهام این شرکت ها را ندارند. به این سبد سهام، واچ لیست می گویند که معادل فارسی آن دیده بان است.

15- تاچ کردن؛ رسیدن به سد مقاومت یا حمایت

زمانی که قیمت سهام یک شرکت به یکی از محدوده های مقاومت یا حمایت می رسد و تغییر فرایند می دهد، از اصطلاح تاچ کردن استفاده می نمایند. زمانی که قیمت سهام بعد از فرایند نزولی، سد حمایت را تاچ می نماید و به مدار صعودی باز می شود، بعضا از اصطلاح بوسه خداحافظی هم استفاده می نمایند.

16- میانگین کم کردن؛ خرید دوباره در قیمت منفی

فرض کنید سهام یک شرکت را با آنالیز تحلیل ها خریده اید، اما قیمت آن در روز های بعد کاهش پیدا می نماید. شما همچنان به سهامتان ایمان دارید و منتظر افزایش قیمت دوباره هستید. در چنین شرایطی اگر مجددا دست به خرید بزنید، اصطلاحا به آن کم کردن میانگین می گویند. چراکه با این کار میانگین قیمت سفارش های خرید شما کاهش پیدا خواهد نمود.

تغییرات تازه در ساعات کار بورس؛ ماجرا از چه قرار است؟

17- تارگت؛ هدف قیمت

بعضی تحلیل گر ها اصرار عجیبی به استفاده از واژه تارگت به جای هدف دارند. زیاد به دل نگیرید، آن ها عادت ندارند فارسی صحبت نمایند. وقتی می گویند تارگت سهام این شرکت سه هزار تومان است، یعنی در بلندمدت قیمت آن به سه هزار تومان خواهد رسید.

18- مجمع رفتن؛ نگه داشتن سهام در زمان مجمع عمومی

زمانی که مجمع عمومی شرکت ها برگزار می شود، معاملات سهام آن ها به مدت چند روز متوقف خواهد شد. برای همین بعضی سهامداران بیخیال نتیجه جلسه مجمع عمومی شده و قبل از متوقف شدن نماد یک شرکت برای برگذاری مجمع، سهام خود را می فروشند. در طرف مقابل اگر مجمع عمومی دستورجلسه های مهم و سودآوری داشته باشند، تحلیل گران توصیه می نمایند همچنان سهام خود را نگه دارید و با آن به مجمع بروید. توجه داشته باشید که مجمع رفتن به معنای شرکت در جلسه مجمع عمومی نیست!

19- سیگنال رانتی؛ پیشنهاد خرید بر اساس اخبار محرمانه

هر کانال تلگرامی مرتبط با بورس را پیش رویتان باز کنید، به احتمال 80 درصد با واژه سیگنال رانتی روبرو خواهید شد. چنین کانال هایی ادعا می نمایند با بزرگان بازار در ارتباط هستند و قبل از رخداد یک اتفاق، از آن آگاه می شوند. در چنین زمانی آن ها پیشنهاد خرید یا فروش سهام بر اساس اطلاعات نسبتا محرمانه ای که به گوششان رسیده، ارائه می نمایند و به آن سیگنال رانتی می گویند. منظور سیگنالی است که به وسیله رانت اطلاعاتی به دست آمده.

20- کامودیتی؛ مواد اولیه

افزایش قیمت کامودیتی ها روی قیمت سهام شرکت تاثیر می گذارد. با شنیدن این جمله نیازی به نگرانی و سرگیجه نیست. منظور از کامودیتی مواد اولیه و فلزات اساسی است. مواردی مثل طلا، مس، فولاد، نفت و ... که در بازار های جهانی معامله می شوند و افزایش و کاهش آن ها عموما روی قیمت سهام شرکت های گروه پالایشی ها، فلزی ها و معدنی ها تاثیرگذار است. حتی بعضا به شرکت های حاضر در این گروه ها، کامودیتی می گویند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 328

به "20 اصطلاح محبوب برای تحلیل گران بورس" امتیاز دهید

1 کاربر به "20 اصطلاح محبوب برای تحلیل گران بورس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 اصطلاح محبوب برای تحلیل گران بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید