تور سریلانکا ارزان: 10 نکته برای سفر به سریلانکا

به گزارش مجله فان پی سی، برای سفر به یک کشور، تنها خواندن در خصوص جاذبه های گردشگری احتیاج نیست. نکات ساده ای هستند که دانستن شان سفر بهتری برایمان رقم می زنند. در این مقاله 10 نکته ساده، اما ضروری، درباره سفر به سریلانکا مورد آنالیز قرار گرفته است.

تور سریلانکا ارزان: 10 نکته برای سفر به سریلانکا

از سفر با تور سریلانکا ارزان به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا سریلانکا دیدن کنید.

3 واقعیت شاخص در خصوص سریلانکا وجود دارد که آن را به مقصدی جالب برای جهانگردی تبدیل نموده است؛ میراث استعماری بریتانیا، منظره ها زیبا و مردمی که عجیب دوست داشتنی هستند. دوره 26 ساله جنگ های داخلی سریلانکا در سال 2009 به خاتمه رسید و کم تر از یک دهه است که این کشور در رادار جهانگردان ظاهر شده است. بهتر است تا گرانی بر سریلانکا اثر ننموده و وجود جهانگردان خارجی آن را از حالت محلی اش درنیاورده، به این کشور سفر کنید. در این مقاله نکاتی در خصوص سفر به سریلانکا عنوان شده است.

1. سرعت چندان مطرح نیست

گرچه زیرساخت ها رو به تکامل هستند و گزینه های زیادی برای حمل و نقل وجود دارد، ممکن است گاهی برای جابه جا شدن در جاده های پیچ در پیچ این کشور نسبتا کوچک و جهتهای شیب داری که موتور خودرو را از نفس می اندازند، دچار مشکل شوید.

شناخته شده ترین منطقه برای خوردن غذاهای سریلانکایی هیل کانتری (Hill Country) است. در این منطقه اگر با اتوبوس، قطار یا توک توک سفر کنید، در هرحال فاصله بین دو مزرعه چای را با میانگین سرعت 20 تا 25 کیلومتر بر ساعت طی خواهید کرد. برای کسانی که وقت کم یا جیب پر پول دارند استفاده از هواپیمای آب نشین یا کرایه خودرو و راننده گزینه های سریع تری به حساب می آیند.

2. گل گاو زبان، نه ردبول

در سریلانکا در پی آرامش باشید چون زرق و برق یا سر و صدای کشور مثل تایلند در اینجا کمیاب است. پیدا کردن هاستل در جایی غیر از کلمبو (Colombo) و چند اقامتگاه ساحلی، مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. مهمان خانه هایی که خانوادگی اداره می شوند از هاستل رایج تر هستند. به همین دلیل این فرصت را دارید تا با محلی ها در ارتباط باشید و فرهنگ و زندگی آن ها را بدون واسطه تجربه کنید. اما امیدی به دوست شدن با محلی ها نداشته باشید؛ کسی که از شما کرایه می گیرد، بعید است بخواهد دوستتان گردد.

گذراندن ماه عسل در سریلانکا اخیرا باب شده است و به همین دلیل زوج های زیادی به این کشور سفر می نمایند. اگر به فکر چیزی در حد تفریحات شبانه خیابان خائوسان (Khao san Road) در بانکوک هستید، از سریلانکا نا امید برمی شد. تفریحگاه های ساحلی خلیج آروگام (Arugam) و هیکادووا (Hikkaduwa) نیز فروغ رقبای تایلندی خود را ندارند و عموما در فصول کم جهانگرد تعطیل هستند.

3. خودتان را تحویل بگیرید

پولتان را به روپیه سریلانکا تبدیل نموده اید و قصد خرج کردنش را دارید؟ در سریلانکا هتل و اقامتگاه مجلل به مقدار کافی پیدا می گردد. نام های بین المللی مثل آمان (Aman) پیش از این رد پای خود را در این جزیره ثبت نموده اند. شانگری لا (Shangri-La) هم به زودی دو هتل خود را در سریلانکا افتتاح خواهد نمود.

با این حال اگر در پی تجملات با چاشنی محلی هستید، بهتر است برندهای بومی مثل اوگا اسکیپس (Uga Escapes) یا ریسپلندنت سیلون (Resplendent Ceylon) را امتحان کنید.

4. برای فرار از جمعیت به شمال بروید

اگر در پی جایی می شد که از هجوم جهانگردان در امان باشد، استان شمالی برترین گزینه ممکن خواهد بود. به عنوان محل تمرکز گروه نظامی ببرهای تامیل و یکی از تازه ترین منطقه های که به روی جهانگردان باز شده است، این ناحیه فعلا از هجوم هتل ها، جهانگردان خارجی و دیگر امکانات دنیای امروز در امان مانده است.

اگر به سواحل طلایی دنج، معابد دور افتاده و شهرهای بندری دوره استعمار علاقه دارید، حتما از شمال تماشا کنید.

5. از غذاهای محلی غافل نشوید

سریلانکایی ها غذاهای خوشمزه ای دارند، پس تا می توانید به شکم تان برسید. با این وجود، این که چه موقع و کجا می توان غذای خوب خورد یک چالش جدی است. هاپرهای (Hopper) کاسه ای از برترین غذاهای سریلانکا هستند. هاپر نوعی کرپ خوشمزه است که مواد اصلی اش را برنج و آرد تشکیل می دهند. در سریلانکا عموما هاپر را قبل از صبحانه یا اواخر بعد از ظهر سرو می نمایند. برای ناهار برنج و کاری را امتحان کنید. کوتو روتی (Kottu Rotty) غذای دیگری است که تنها غروب ها گیرتان می آید. این غذا مخلوطی از سبزیجات، تخم مرغ و ادویه با نانی شبیه به لواش است.

اگر با کشورهای شرق آسیا آشنا باشید، از نبود دکه های غذای خیابانی در سریلانکا تعجب خواهید کرد. با این حال، در آشپرخانه مهمان خانه های کوچک می توانید برخی از برترین غذاها را بخورید.

6. کلمبو را از لیست تان حذف نکنید

برای لباس خریدن، شنیدن موسیقی جاز و خوردن غذا در رستوران های بین المللی به کلمبو احتیاج دارید. پس از قلم نیاندازید که مرکز سریلانکا تنها دروازه ورود به این کشور نیست. در مرکز هم امکان بازدید از منظره ها طبیعی و بُر خوردن با محلی ها وجود دارد، پس ممکن است بخواهید مدتی را در آنجا بگذرانید.

غروب را به تماشای بادبادک بازی خانواده ها در پارک گاله فیس (Galle Face Green) بروید یا برای تشویق تیم کریکت سریلانکا به استادیوم آر پرماداسا (R Premadasa) سر بزنید. اگر به بازار پتاه (Pettah Market) بروید احتمالا با چنین صحنه ای روبه رو خواهید شد: پیرزن هایی پوشیده در ساری های خوش رنگ دارند با فروشندگان سر قیمت چانه می زنند.

7. زمان سفر به سریلانکا مهم است

شاید باران های موسمی اثری در کم رنگ کردن شوق شما نداشته باشند. با این حال توجه داشته باشید بسته به فصلی که برای سفر در نظر گرفته اید، تجربه متفاوتی از سریلانکا خواهید داشت. برای مثال، اگر دوست دارید از قله آدم (Adams Peak) تماشا کنید، در ماه های زیارتی به سریلانکا بروید. این دوره از ماه دسامبر تا ماه مه (اوایل آذر تا اوایل خرداد) را در بر می گیرد.

خارج از این زمان هم می توانید قله را بپیمایید، اما دیگر شاهد باز بودن چای فروشی های بی شمار در طول جهت نخواهید بود. مشکل دیگر این زمان بندی معیوب این است که در طول جهت به جای همراهی با صدها زائر بومی، با چند جهانگرد خارجی خواهید بود؛ این یعنی حس و حال خاص این مکان را با یک کوهپیمایی عادی عوض نموده اید.

8. فعال باشید

سریلانکا به معابد بودایی، سواحل و مزارع چای شناخته می گردد. اما جالب است بدانید که فعالیت های مولد آدرنالین هم در این کشور فراوان است. در خلیج آروگام موج سواری کنید و رشته کوه نکلس (Knuckles) را برای کوه پیمایی انتخاب کنید. امکان رفتینگ در رود کلانیا گانگا (Kelaniya Ganga) نیز وجود دارد؛ تور های زیادی هم برای دوچرخه سواری در منطقه ها مختلف وجود دارد.

9. پولتان را به برترین وجه ممکن خرج کنید

با توجه به استاندارد های غربی، سریلانکا هنوز هم مقصدی مقرون به صرفه قیمت به شمار میرود. با این حال، قیمت ها به سرعت رو به افزایش هستند. برای مثال، قیمت بلیت یک نمایش فرهنگی در شهر کندی (Kandy) نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

برای تهیه اقلام مصرفی مثل چای و خمیر دندان از سوپرمارکت های شهرهای بزرگ خرید کنید تا از گران فروشی در امان باشید. در مغازه های شهر های کوچک حتما قیمت روی بسته را کنترل کنید.

10. به فرهنگ محلی احترام بگذارید

بین هند و جزیره سریلانکا 29 کیلومتر فاصله است، اما تفاوت بین دو کشور بسیار زیاد است. سرعت زندگی در سریلانکا مثل هند در عجله نیست و همین سریلانکا را خواستنی تر می نماید، به خصوص برای کسانی که مرعوب شلوغی هند هستند.

تعداد کمی از محلی ها با تماشا جهانگردان خارجی توجه شان جلب می گردد و بعید است با جلیقه و شلوارک دچار مشکل شوید. با این حال بهتر است لباس هایی متناسب با فرهنگ محلی بپوشید، به خصوص در مکان های مذهبی که رعایت پوشش متناسب لازم است.

منبع: کجارو / roughguides.com
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1091

به "تور سریلانکا ارزان: 10 نکته برای سفر به سریلانکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور سریلانکا ارزان: 10 نکته برای سفر به سریلانکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید