10 خاصیت روغن نارگیل بر اساس شواهد علمی

به گزارش مجله فان پی سی، روغن نارگیل یکی از معدود خوراکی هایی است که می توان آن را در دسته سوپرفودها قرار داد. سوپرفود یا ابر غذا به آن دسته از مواد غذایی گفته می گردد که تاثیر زیاد روی سلامتی مصرف کننده دارند. ترکیب منحصربه فرد اسید های چرب روغن نارگیل می تواند تاثیر مثبتی روی سلامتی شما داشته باشد. خواص روغن نارگیل خوراکی شامل یاری به لاغری، عملکرد بهتر مغز و فواید شگفت انگیز متعدد دیگر است. حتی بدون مصرف خوراکی هم می توان از فواید روغن نارگیل برای پوست و مو بهره مند شد. خواص روغن نارگیل برای پوست و مو کمتر از خواص خوارکی آن نیست. در اینجا 10 خاصیت روغن نارگیل را معرفی می کنیم که از نظر علمی ثابت شده اند.

10 خاصیت روغن نارگیل بر اساس شواهد علمی

1. روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با خواص دارویی قوی است

روغن نارگیل سرشار از چربی های اشباع سالمی است که تاثیر آن ها با بیشتر چربی های موجود در رژیم غذایی شما تفاوت دارد.

این چربی ها می توانند چربی سوزی را افزایش دهند و انرژی بدن و مغز شما را به سرعت تامین نمایند. این چربی ها بعلاوه می توانند مقدار کلسترول خوب (HDL Cholesterol) را در خون افزایش دهند که تاثیر آن در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ثابت شده است.

بیشتر چربی های موجود در رژیم غذایی از نوع تری گلیسرید با زنجیره بلند (long-chain triglycerides) است، ولی روغن نارگیل چربی هایی دارد که با نام تری گلیسرید با زنجیره میانه (medium-chain triglycerides) شناخته می شوند. یعنی طول زنجیره این اسیدهای چرب از بیشتر چربی های دیگر کوتاه تر است.

این نوع چربی ها پس از مصرف مستقیما به سمت کبد می فرایند. کبد این چربی ها را یا به عنوان یک منبع انرژی سریع استفاده یا آن ها را به نوعی از ترکیبات آلی به نام کتون ها (Ketone) تبدیل می نماید.

کتون ها می توانند فواید بسیار مهمی برای مغز داشته باشند. محققان در حال تحقیق روی کتون ها به عنوان درمانی برای آلزایمر، صرع و دیگر بیماری ها هستند.

جمع بندی:روغن نارگیل سرشار از چربی هایی به نام تری گلیسرید با زنجیره میانه است که فرآیند سوخت و ساز آن ها در بدن با سایر چربی ها تفاوت دارد. بسیاری از فواید روغن نارگیل برای سلامتی ناشی از این نوع خاص از چربی هاست.

2. جوامعی که مقدار زیادی روغن نارگیل مصرف می نمایند سالم هستند

روغن نارگیل در کشورهای غربی یک ماده غذایی ناشناخته محسوب می گردد و بیشتر به وسیله افرادی مصرف می گردد که برای سلامت و تغذیه خود اهمیت قائلند.

در صورتی که در بعضی از نقاط کره زمین، نارگیل (که سرشار از روغن نارگیل است) جزئی از رژیم غذایی اصلی محسوب می گردد که مردم برای نسل های متمادی آن را مصرف می نموده اند.

یکی از برترین نمونه های این جوامع، مردم اهل توکلائو هستند که کشوری کوچک در جنوب اقیانوس آرام است.

مردم توکلائو بیش از 60 درصد از کالری مورد احتیاج خود را از مصرف نارگیل به دست می آورند. پس از تحقیق، تعیین شد این افراد فوق العاده سالم هستند و آمار ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها بسیار کم است.

یکی دیگر از نمونه های جوامعی که با خوردن نارگیل سلامتی خود را حفظ نموده اند، اهالی کیتاوا هستند. کیتاوا یکی از جزایر اصلی مجموعه جزایر تروبریاند در غرب گینه نو است.

جمع بندی:جوامع زیادی در گوشه وکنار دنیا برای نسل های متمادی با خوردن مقدار زیادی نارگیل رشد نموده اند.

3. روغن نارگیل می تواند چربی سوزی را افزایش دهد

چاقی یکی از بزرگ ترین مسائل سلامتی در سرتاسر دنیاست.

در حالی که بعضی از افراد فکر می نمایند چاقی فقط به مقدار کالری مصرفی بستگی دارد، بسیاری دیگر باور دارند که منبع دریافت کالری هم مهم است.

در واقع مواد غذایی مختلف تاثیر مختلفی روی بدن و هورمون های ما می گذارند. از این نظر هر کالری با دیگر کالری فرق دارد.

تری گلیسریدهای موجود در روغن نارگیل که از نوع تری گلیسرید با زنجیره میانه هستند، در مقایسه با چربی هایی با زنجیرهای بلندتر، می توانند مقدار کالری مصرفی شما را افزایش دهند.

نتایج یک تحقیق نشان داد که مصرف 15 تا 30 گرم تری گلیسرید با زنجیره میانه در روز، مصرف انرژی در 24 ساعت را تا 5٪ افزایش می دهد که در مجموع چیزی حدود 120 کالری در روز می گردد.

مواد غذایی چربی سوز برای لاغری سریع و آسان

جمع بندی:روغن نارگیل سرشار از تری گلیسرید با زنجیره میانه است که می تواند کالری مصرفی در طول 24 ساعت را تا 5٪ افزایش دهد.

4. روغن نارگیل می تواند میکروارگانیسم های مضر را ازبین ببرد

حدود 50 درصد از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را لوریک اسید (lauric acid) تشکیل می دهد.

وقتی لوریک اسید هضم می گردد، ماده دیگری به نام مونولورین (Monolaurin) را شکل می دهد که از آن با نام گلیسریل لورات (glyceryl laurate) هم یاد می گردد.

هم لوریک اسید و هم مونولورین توانایی از بین بردن عوامل بیماری زا مانند باکتری، ویروس و قارچ را دارند.

برای مثال ثابت شده است که این مواد توانایی از بین بردن باکتری بسیار خطرناک استافیلوکوکوس اورئوس (Staphylococcus aureus) و قارچ کاندیدا آلبیکانس (Candida albicans) را دارند. کاندیدا آلبیکانس یکی از عوامل رایج عفونت قارچی در انسان است.

جمع بندی:اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می توانند عوامل بیماری زا از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرند. این خاصیت روغن نارگیل می تواند به پیشگیری از انواع عفونت ها یاری کند.

5. روغن نارگیل می تواند احساس گرسنگی را کاهش دهد و به شما یاری کند کمتر بخورید

یکی از خواص جالب اسیدهای چرب روغن نارگیل این است که می توانند احساس گرسنگی شما را کاهش دهند.

این ویژگی می تواند به علت نوع سوخت و ساز این چربی ها در بدن باشد؛ چرا که کتون ها می توانند اشتها را کم نمایند.

در یک تحقیق، به 6 مرد سالم رژیمی حاوی مقادیر مختلفی از تری گلیسرید با زنجبره میانه و بلند داده شد.

دسته ای که بیشترین تری گلیسرید با زنجیر میانه (MCTs) را مصرف نموده بودند، به طور میانگین در روز 256 کالری کمتر خورند.

تحقیق دیگری که روی 14 مرد سالم انجام شد به این نتیجه رسید که آن هایی که در وعده صبحانه بیشترین مقدار تری گلیسرید با زنجیره میانه را خورده بودند، در وعده ناهار مقدار کالری کمتری مصرف کردند.

این تحقیقات در مقیاس کوچک و دوره زمانی کوتاهی صورت گرفته اند. اگر این تاثیر در مدت طولانی تری ادامه پیدا کند، می تواند در طول چند سال به کاهش وزن منجر گردد.

جمع بندی:اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می توانند اشتها را به شکل قابل توجهی کاهش دهند. این کاهش اشتها می تواند در طولانی مدت به کاهش وزن یاری کند.

6. اسیدهای چرب روغن نارگیل ممکن است به کاهش تشنج یاری نمایند

محققان در حال آنالیز نوعی رژیم غذایی به نام رژیم غذایی کتوژنیک (Ketogenic diet) برای درمان اختلالات مختلف هستند.

یکی از شناخته شده ترین کاربردهای درمانی این رژیم غذایی، درمان صرع های مقاوم به دارو در بچه ها است.

این رژیم غذایی شامل مصرف مقدار بسیار کمی کربوهیدرات و مقدار زیادی چربی است که منجر به افزایش شدید غلظت کتون ها در خون می گردد.

به دلایلی، این رژیم غذایی مقدار تشنج را در بچه ها دچار صرع کاهش می دهد؛ حتی در بچه هایی که بیماری شان به داروهای مختلف جواب نداده است.

از آنجا که اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل به کبد رفته و در آنجا به کتون تبدیل می شوند، معمولا در درمان بیماران صرعی از آن ها برای بالا بردن سطح کتون خون استفاده می گردد. این کار به بیمار اجازه می دهد در رژیم غذایی خود از کربوهیدرات ها هم اندکی بیشتر استفاده کند.

جمع بندی:تری گلیسرید با زنجیره میانه موجود در روغن نارگیل می تواند غلظت کتون ها را در خون افزایش دهد. افزایش غلظت کتون در خون به کاهش تشنج در بچه ها مبتلا به صرع یاری می نماید.

7. روغن نارگیل می تواند کلسترول خوب یا HDL را افزایش دهد

روغن نارگیل چربی های اشباع طبیعی دارد که مقدار کلسترول HDL خوب را در بدن بالا می برند. این چربی ها بعلاوه ممکن است به تبدیل شدن کلسترول بد یا LDL به فرمی کمتر مضر یاری نمایند.

خیلی از کارشناسان بر این باورند که روغن نارگیل با افزایش کلسترول خوب، می تواند در مقایسه با بسیاری از روغن های دیگر برای سلامتی قلب مفیدتر باشد.

در تحقیقی روی 40 خانم، روغن نارگیل در مقایسه با روغن سویا توانست کلسترل کلی و کلسترول بد LDL را بیشتر کاهش و کلسترول خوب HDL را بیشتر افزایش دهد.

در تحقیق دیگری که روی 116 بیمار انجام شد، رژیم غذایی حاوی روغن نارگیل مقدار کلسترول خوب خون را افزایش داد.

جمع بندی:بعضی تحقیقات نشان داده اند که روغن نارگیل می تواند سطح کلسترول خوب یا HDL را در خون افزایش دهد. افزایش HDL با بهبود سلامت متابولیک و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.

8. روغن نارگیل می تواند از سلامت پوست، مو و دندان های شما محافظت کند

حتی بدون مصرف خوراکی هم می توان از خواص روغن نارگیل بهره مند شد.

خیلی از افراد از خواص روغن نارگیل برای پوست و مو اطلاع دارند و از آن برای مصارف آرایشی و بهداشتی استفاده می نمایند.

تحقیقات روی افراد دارای پوست خشک نشان داده است که روغن نارگیل می تواند رطوبت پوست را افزایش دهد و حتی علائم اگزما را کم کند.

محافظت از مو در برابر آسیب تماشا، از دیگر خواص روغن نارگیل است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد این روغن مانند یک ضدآفتاب ملایم، راه حدود 20 درصد از اشعه های فرابنفش خورشید را سد می نماید.

یکی دیگر از کاربردهای روغن نارگیل، استفاده از آن به صورت دهان شویه است که می تواند باکتری های مضر را از بین ببرد، سلامت دهان و دندان را بهبود دهد و بوی بد دهان را کم کند.

جمع بندی:روغن نارگیل را بعلاوه می توان به صورت موضعی استفاده کرد. تحقیقات نشان داده است که روغن نارگیل می تواند به عنوان مرطوب نماینده پوست و محافظت نماینده مو در برابر آسیب، مؤثر باشد.

9. اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می تواند باعث تقویت عملکرد مغز در بیماران آلزایمری گردد

بیماری آلزایمر یکی از رایج ترین دلایل زوال عقل در دنیاست و بیشتر در افراد مسن رخ می دهد.

به نظر می رسد در بخش های خاصی از مغز بیماران مبتلا به آلزایمر توانایی استفاده از گلوکز به عنوان منبع انرژی کاهش پیدا می نماید.

محققان حدس می زنند کتون ها بتوانند به عنوان یک منبع انرژی جایگزین برای این سلول های آسیب دیده مغز عمل نمایند و علائم آلزایمر را کاهش دهند.

در تحقیقی که در سال 2006 انجام شد، مصرف تری گلیسرید با زنجیره میانه، باعث بهبود عملکرد مغز بیماران مبتلا به انواع خفیف تر آلزایمر شد.

با این حال به یاد داشته باشید که تحقیقات در این زمینه هنوز در مراحل ابتدایی است و هنوز شواهدی وجود ندارد که نشان دهد خود روغن نارگیل به درمان بیماری آلزایمر یاری می نماید.

جمع بندی:بر اساس نتایج تحقیقات مقدماتی، به نظر می رسد تری گلیسرید با زنجیره میانه می تواند با افزایش سطح کتون ها در خون و رساندن انرژی به سلول های آسیب دیده مغز در بیماران مبتلا به آلزایمر، علائم این بیماری را بهبود دهد.

10. روغن نارگیل می تواند به از دست دادن چربی های مضر شکمی یاری کند

با توجه به این که روغن نارگیل می تواند اشتها را کاهش و چربی سوزی را افزایش دهد، به نظر منطقی می رسد که بتواند به شما یاری کند وزنتان را کاهش دهید.

به نظر می رسد روغن نارگیل به ویژه در زمینه کاهش چربی های شکمی موثر باشد. این نوع چربی در حفره شکمی انبار می گردد و دور ارگان های بدن را می گیرد.

چربی شکمی خطرناک ترین نوع چربی است و ارتباط زیادی با ابتلا به بیماری های مزمنی از قبیل انواع سرطان ها و بیماری های قلبی دارد.

در تحقیقی روی 40 خانم با چاقی شکمی، خوردن 30 میلی لیتر (2 قاشق غذاخوری) روغن نارگیل در روز، منجر به کاهش چشم گیر در BMI (شاخص توده بدنی) و میزان دور کمر پس از 12 هفته شد.

تحقیق دیگری روی 20 مرد چاق، کاهش 2.86 سانتی متری میزان دور کمر را پس از 4 هفته مصرف 30 میلی لیتر (2 فاشق غذاخوری) روغن نارگیل در روز گزارش کرد.

با وجود تمام این فواید روغن نارگیل، از قلم نیاندازید که این روغن هم کالری زیادی دارد. پس اضافه کردن مقدار زیادی از آن به رژیم غذایی فکر خوبی نیست. اما جایگزین کردن بعضی از روغن های دیگری که در پخت و پز یا به صورت خام در رژیم غذایی استفاده می کنید با روغن نارگیل، می تواند تاثیر کوچکی بر کاهش وزن داشته باشد.

سایر خواص روغن نارگیل را از یاد نبرید

روغن نارگیل را می توانید از انواع فروشگاه ها و عطاری ها خریداری کنید. برای بهره مند شدن از خواص روغن نارگیل مطمئن شوید که روغن نارگیل خالص، طبیعی و تصفیه نشده استفاده می کنید.

این مقاله به واقع تنها نوک کوه یخ است. مردم در منطقه ها مختلف دنیا از روغن نارگیل برای مصارف بسیار مختلفی استفاده می نمایند و نتایج بسیار خوبی از آن می گیرند.

فواید روغن زیتون برای پوست و مو چیست؟

منبع: Healthline

منبع: زندگی روز
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1101

به "10 خاصیت روغن نارگیل بر اساس شواهد علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت روغن نارگیل بر اساس شواهد علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید