قلعه مرموز و اسرار امیز بوینی یوغون در استان اردبیل

به گزارش مجله فان پی سی، در 11 کیلومتری شهر نیر، در کنار روستای کورعباسلو در استان اردبیل قلعه اسرارآمیزی به نام بوینی یوغون قرار گرفته است. این قلعه معماری سنگی بسیار جذابی دارد که در دنیا کم نظیر است و باعث شده است قلعه بوینی یوغون به سایت موزه روباز باستان شناسی در کشور تبدیل شود.

قلعه مرموز و اسرار امیز بوینی یوغون در استان اردبیل

بوینی یوغون ؛ تنها قلعه آدم خوار ایران

در 11 کیلومتری شهر نیر، در کنار روستای کورعباسلو در استان اردبیل قلعه اسرارآمیزی به نام بوینی یوغون قرار گرفته است که گویی گردن کلفت منطقه بوده و آدم هایی که به آن وارد می شدند را می خورده! (در زبان آذری بوینی یوغون به معنای گردن کلفت است.)

محلی ها بر این باور هستند که قرن ها پیش، مردمانی که به روستای کورعباسلو در استان اردبیل می رفتند، پس از بازدید از قلعه باستانی بوینی یوغون به صورت کاملا مرموز و اسرارگونه ای ناپدید می شدند.

قلعه باستانی بوینی یوغون

چون معلوم نبود که چه بر سر این افراد آمده است، محلیان می گفتند گویی این قلعه آن ها را بلعیده است! با ادامه داشتن این فرایند، کم کم این دژ در میان اهالی روستا به قلعه آدم خوار مشهور شد و داستان های بی شمار و بسیار زیادی درباره آن دهان به دهان در میان مردم محلی پیچید.

البته وقتی علم و دانش بشر پیشرفت می کند، کم کم افسانه ها و داستان های خیالی هم از بین می فرایند و مردم دلیل اصلی بسیاری از اتفاقات را کشف می کنند. مثلا معمای این قلعه مخوف را پژوهشگران به نوعی حل کرده اند. به دلیل صعب العبور بودن راستا، گاه گردشگران از آن سوی قلعه و تپه بر می گشتند که چنین تصور می شد رفتگان دیگر برنگشتند.

قلعه بوینی یوغون تاریخ رازآلود 4000 ساله

در واقع قلعه بوینی یوغون نیز مانند بسیاری از مکان های تاریخی اسرار آمیز، خرافات زیادی به همراه دارد و شاید دلیلش را بتوان متروک ماندن آن برای مدت طولانی دانست. قلعه بوینی یوغون که از مهم ترین قلعه های قبل از تاریخ اسلام در ایران است هم از قصه پردازی های محلیان که آن ها هم انتقال دهنده داستان های اجدادشان هستند، مصون نمانده است.

این قلعه معماری سنگی بسیار جذابی دارد که در دنیا کم نظیر است و باعث شده است قلعه بوینی یوغون به سایت موزه روباز باستان شناسی در کشور تبدیل شود.

سفر به قلعه و محوطه باستانی بوینی یوغون در اردبیل

سنگ های درشت به ضخامت 2 تا 5 متر برای محافظت از اهالی قلعه چیده شده اند. دیواره های سنگی ای به ارتفاع حدود 300 متر قلعه را از دو جناح شمال و جنوب غیرقابل نفوذ کرده اند. جناح های قابل نفوذ نیز با دیوارهایی از سنگ و ساروج به شکل غیرقابل نفوذ درآمده بوده اند که اکنون از آن دیوارها جز نشانه هایی چیزی باقی نمانده است.

برای بالا رفتن از کوه و قلعه پله هایی وجود دارد که حاصل تراش سنگ ها است و صعود به قلعه را بسیار آسان کرده است اما گذر از برخی قسمت ها کار صخره نوردان است.

بالای این کوه سنگی 6 حوضچه (آب انبار) دست ساز وجود دارد که حاصل تراش سنگ از کف قلعه است و این نشان از توانایی و هنر ساکنان در تراش و کندن کوه دارد و گویا آب باران و برف در آنها ذخیره شده و مورد استفاده ساکنان قلعه قرار می گرفته است.

راز سر به مهر قلعه بوینی یوغون

اهالی روستا معتقد هستند این حوضچه ها عمقی بیشتر از آنچه که دیده می شود، دارند و منابع آبی زیادی در آنها ذخیره می شود. جوی های کوچک سنگی روی صخره های قلعه دیده می شود که برای هدایت برفاب و باران به حوضچه تراش خورده اند. عمده مصالح به کار رفته در این دژ سنگ و ساروج است. ملاط ساروج به خوبی قابلیت خود را در طول تاریخ به عنوان چسباننده سنگها نشان داده است. البته برای فضاهای داخل قلعه از مصالحی چون آجر و خشت نیز استفاده شده است.

تاریخ 4000 ساله

آثار به جا مانده در این مکان نشان از تاریخ 4هزار ساله دوران مفرغ و آهن دارد. دوران اشکانی، همزمان با جنگ های ایران و روم دوره رونق این قلعه بوده است و جالب است که قلعه در این دوره بیش از آن که کاربرد نظامی داشته باشد محل سکونت بوده است.

کارشناسان معتقدند وسعت بالغ بر 300 هکتار و چندلایه ای بودن قلعه نشان دهنده استمرار سکونت انسان از دوره اشکانی تا دوره صفوی در آن است.

قلعه بوینی یوغون از مهم ترین دژهای آذربایجان در دوران تاریخی و صدر اسلام و حتی بعد از آن بوده است. به نظر می رسد موقعیت خاص طبیعی، وفور آب و غذا از دلایل انتخاب مکان قلعه بوده و به دلیل سرمای استخوان سوز منطقه تاب مقاومت در زمستان برای دشمنان تقریبا ناممکن بوده است.

منبع: سایت سیمرغ

منبع: راسخون
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1105

به "قلعه مرموز و اسرار امیز بوینی یوغون در استان اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه مرموز و اسرار امیز بوینی یوغون در استان اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید