فمینیست نیستم، فیلم جدیدم اجتماعی و کم لوکیشن است

به گزارش مجله فان پی سی، نرگس آبیار کارگردان سینما گفت: تطبیقی با تعاریفی که از فمینیسم می گردد، ندارم. ولی درباره عدالت جنسیتی بعضی مفاهیم آن قدر روشن هستند که احتیاج به شرح ندارند.

فمینیست نیستم، فیلم جدیدم اجتماعی و کم لوکیشن است

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران برنامه شب گرد به تهیه نمایندگی و اجرای محمد سلوکی شب گذشته چهارشنبه 17 اردیبهشت میزبان نرگس آبیار بود.

در این برنامه نرگس آبیار در ابتدا با اشاره به موقعیت اجتماعی زنان و مردان گفت: صراحتاً می گویم که من فمینیست نیستم، یعنی من تطبیقی با تعاریفی که از فمینیسم می گردد، ندارم. ولی درباره عدالت جنسیتی بعضی مفاهیم آن قدر روشن هستند که احتیاج به شرح ندارند، ولی همچنان گاهی مورد بحث قرار می گیرند. مثل موضوع شرایط طبیعی مردان و زنان. طبیعی است که شرایط جسمانی زنان با مردان متفاوت است، ولی این هیچگاه به معنای ضعیف بودن زنان نیست.

آبیار ادامه داد: این که یک زن می تواند مادری کند و نه ماه زندگی خود را وقف کودک در رحم خود می نماید این اتفاق فوق العاده عظیمی است. واقعا زنی که چنین مرحله ای را می گذراند بهترین گواه است بر قدرت زنان. از این موضوع بگیرید تا نقش آفرینی های جدی زنان در جامعه امروز. البته این نگاه منفی به زنان ریشه در اعصار گذشته دارد و همچنان هم رگه هایی از این نگاه در جامعه دنیای امروز وجود دارد. در واقع زنان باید چند برابر مردان کوشش نمایند که بتوانند خود را اثبات نمایند و امیدوارم این نگاه روزی اصلاح گردد.

کارگردان فیلم شیار 143 گفت: من در کودکی بچه عاصی خانواده بودم و همواره مقابل سختگیری های سنتی خانواده می ایستادم. دلم می خواست فضاهای جدیدی را تجربه کنم و عظیم ترین حامی من هم در این فضا پدرم بود که خودش قصه گو و اهل سینما بود و همواره پشت و پناه من بود و رفتار او با من یاریم کرد که وارد دنیای قصه ها بشوم و جرئت قصه نویسی پیدا کنم. او با خلق داستان های مختلف در کودکی دنیای بسیار زیبایی را برای ما ترسیم می کرد و هنوز هم آن داستان ها از خاطرات خوش دوران کودکیم است.

آبیار در تبادل نظر با محمد سلوکی خصوص فیلم تازه اش گفت: کار تازه ام یک فیلم اجتماعی است و برخلاف فیلم های قبلی ام لوکیشن های زیاد و متعدد ندارد. البته کرونا کار جدید سینمایی من را هم مانند سایر همکارانم دو ماه عقب انداخته و امیدوارم با سرانجام این بحران بتوانیم کارمان را ادامه دهیم. و امیدوارم تاثیرات اجتماعی ای که این بیماری در دنیا به وجود آورد باعث گردد دنیاِ پساکرونا دنیای بهتری باشد. همان طور که در سینمای کشورمان داریم پدیده تازه اکران انلاین را تجربه می کنیم که یکی از ثمرات این بیماری همه گیر است.

کارگردان فیلم شبی که ماه کامل شد ادامه داد: خیلی از زنان امروز هستند که نان آور خانواده هستند و شرایط جامعه تغییر پیدا نموده است. ولی بعضی نگاه های سنتی هنوز هم تمام کارهای داخل منزل را صرفاً از زن طلب می نماید، در حالی که این نگاه واقعا دور از شرایط امروز جامعه است و حالا همان طور که زن و مرد در بیرون از منزل با هم کار می نمایند، داخل منزل هم باید به یاری بیایند.

آبیار در بخشی از برنامه شبگرد درباره همکاری مالی با همسرش که تهیه نماینده آثارش نیز هست، گفت: همکاری من و اقای قاسمی هم شرایط خاصی دارد. مثلاً سر فیلم شبی که ماه کامل شد چند ماه از فراوری کار گذشته بود و من هنوز قراردادی امضا ننموده بودم. یک بار از آقای قاسمی خواستم که قرارداد با من هم بسته گردد و او هم کاغذی به من داد ولی آن کاغذ خراب شد و بعدش هم دیگر خبری از قرارداد نشد تا اینکه پروژه تمام شد و من هنوز قرارداد امصا ننموده بودم. خلاصه با کلی تاخیر توانستیم در چند قسط دستمزدمان را بگیریم و البته قرار است در کار جدید، تاخیرهای کارهای قبلی را جبران کند. ولی می خواهم بگویم آقای قاسمی از خوبانِ روزگار است و یاری های بسیاری به من نموده است.

لازم به ذکر است برنامه تلویزیونی شب گرد به تهیه نمایندگی و اجرای محمد سلوکی در شب های ماه رمضان حوالی 24 بامداد روی آنتن شبکه دو تلویزیون می رود و هر شب میزبان یکی از چهره های فرهنگی، سیاسی، ورزشی و... است.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 189

به "فمینیست نیستم، فیلم جدیدم اجتماعی و کم لوکیشن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فمینیست نیستم، فیلم جدیدم اجتماعی و کم لوکیشن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید