شنبه عجیب سال تحصیلی 99 ، والدین و معلمین نمی دانند چگونه باید سال جدید را شروع کرد!

به گزارش مجله فان پی سی، در حالیکه تنها یک روز تا شروع سال تحصیلی 99 باقی مانده است، والدین و البته معلمین و مدیران مدارس همچنان در سردرگمی و ابهام در خصوص چگونگی بازگشایی مدارس و تشکیل کلاس های درس به صورت حضوری هستند.

شنبه عجیب سال تحصیلی 99 ، والدین و معلمین نمی دانند چگونه باید سال جدید را شروع کرد!

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، تنها 2 روز بعد از آخرین نشست خبری مجازی وزیر آموزش وپرورش که در آن وی بسیار مطمئن و قاطع بیان کرد که کلاس های درس در مناطق قرمز از جمله تهران به صورت مجازی برگزار خواهد شد، در جلسه هیئت دولت و در چرخشی 180 درجه ای به یک باره رسماً بیان کرد که در فرآیند بازگشایی مدارس، همه دانش آموزان باید در روز شنبه 15 شهریور سر کلاس های درس حاضر شوند و سال تحصیلی 99 را به صورت حضوری آغاز نمایند.

حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش، روز پنجشنبه و در جریان رونمایی از نسخه جدید شبکه شاد درباره بازگشایی مدارس از روز شنبه گفت: روز شنبه 15 شهریور همه مدارس با حضور دانش آموزان بازگشایی خواهد شد اما در مدارسی که تعداد دانش آموزان بیشتر از پروتکل است ناگزیر هستیم تا دانش آموزان را گروه بندی کنیم و بعضی در روزهای زوج و بعضی روزهای فرد بیایند.

والدین و معلمین نمی دانند چگونه باید سال جدید را آغاز کرد!

این دستور در شرایطی صادر می شود که نه معلمان و نه والدین دانش آموزان هیچ کدام به درستی نمی دانند با شرایطی که وزیر آموزش وپرورش اعلام نموده می توان کلاس های درس را دوباره برقرار کرد!؟

به گفته تعدادی از معلمین و مدیران مدارس، تنها دستورالعملی که در خصوص بازگشایی مدارس به دست آن ها رسیده به چند اطلاعیه مبهمی محدود می شود که از روی شبکه شاد برای آن ها ارسال شده است.

در بخشی از اطلاعیه شماره 6 صادره از سوی وزارت آموزش وپرورش برای اولیای مدارس آمده است: آموزش صرفاً غیرحضوری در همه دروس مختص شرایطی است که تعطیلی مطلق یک استان، منطقه یا مدرسه، با اعلام هشدار و تصریح وزارت بهداشت، الزامی اعلام شود.

همچنین در این اطلاعیه تصریح شده است: مدارس جز در مواردی که ستاد های ملی و استانی حضور دانش آموزان را ممنوع نموده و یا به تعبیری شرایط را پرخطر تلقی و اعلام تعطیلی می نمایند باز است.

در اطلاعیه شماره 7 دبیرخانه پروژه مهر استان وزارت آموزش وپرورش هم نکات قابل تأملی دیده می شود! مثلاً در بخشی از این اطلاعیه آمده است: تقسیم بندی دانش آموزان یک کلاس با توجه به مساحت کلاس به گونه ای که حداقل فاصله یک متر مطابق با پروتکل های بهداشتی رعایت شود. تقسیم روز های حضور در مدرسه نیز باید به این صورت باشد که یک گروه 3 روز و گروه دیگر 2 روز به صورت هفتگی و چرخشی سر کلاس ها حاضر شوند. این رویه در مدارس روستایی مختلط به صورت یک روز دختران و یک روز پسران خواهد بود. مدارس زیر 30 و 50 نفر تشکیل شود. مدیریت زنگ های تفریح با تقسیم حضور دانش آموزان در حیاط مدرسه به صورت کلاسی در ساعات جداگانه باید صورت گیرد. ساعت تعطیلی در مدارس دو نوبته با در نظر دریافت فاصله زمانی مناسب تا مهیا شدن مدرسه برای حضور دانش آموزان شیفت دوم به این صورت خواهد بود که تعطیلی شیفت اول ساعت 11/30 و آغاز شیفت دوم ساعت 13 است.

در این اطلاعیه در خصوص زمان حضور دانش آموزان در کلاس های درس هم آمده است: حدبیشتر ساعت آموزشی در هر زنگ برای پایه های اول و دوم 25 دقیقه و برای پایه های سوم تا ششم 30 دقیقه، سایر پایه ها 35 دقیقه و فاصله بین زنگ ها 15 دقیقه خواهد بود.

نکته جالب دیگر این اطلاعیه به تأکید بر استفاده از پتانسیل اولیای دانش آموزان برمی شود که در آن گفته شده است: مدیران مدارس باید از ظرفیت همکاری اولیای توانمند جهت ضدعفونی کلاس و میز ها بعد از هر زنگ و در فاصله زنگ های تفریح استفاده نمایند!!!

مدیران و معلمان و والدین، همه سرگردان!

این ابهامات و تغییر موضع ها اما حقیقتاً والدین و معلمین را سردرگم و کلافه نموده است. مسعود که پدر دو دانش آموز پسر و دختر است در خصوص بازگشایی مدارس با حضور دانش آموزان به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: واقعاً نمی دانیم چه باید بکنیم...؟ تا دو - سه روز قبل می گفتند کلاس ها غیرحضوری است ولی حالا می گویند حضوری است. برای همین پدر و مادرها اصلاً نتوانسته اند فرزندانشان را برای حضور در مدارس آماده نمایند.

وی اضافه نمود: علاوه بر این ما نیز مثل تمامی والدین این کشور نگرانیم. چون املا کنترل بچه ها و اجبار آن ها به اینکه ماسک بزنند یا از هم فاصله بگیرند و دستانشان را ضدعفونی نمایند واقعاً کاری تقریباً نشدنی است و ثانیه اصلاً نمی دانیم که قرار است فرزندانمان چطور در محیطی که بعید است به خوبی ضدعفونی شده است و پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شده، ساعت ها حضور داشته باشند و آلوده به کرونا نشوند؟!

مهناز صالحی نیز که دختر کوچکش تازه سال جاری به کلاس سوم می رود نیز با انتقاد شدید از این تصمیم آموزش وپرورش گفت: در کلاس سال گذشته دختر من حدود 40 دانش آموز حضور داشتند، حالا آقایان چطور می خواهند این همه بچه را در کلاس ها جا دهند؟ اصلاً گیریم که بخواهند آن ها را به صورت زوج و فرد به کلاس ها بیاورند، باز هم مگر می شود این همه بچه را کنترل کرد؟ واقعاً چطور انتظار داریم دانش آموزان در چنین شرایطی بتوانند خوب درس بخوانند و آموزش خوبی ببینند؟

یکی دیگر از والدین دانش آموزان تهرانی که خودش را رضوان امیدوار معرفی می نماید نیز علاوه بر تکرار انتقادهای سایر والدین در خصوص خطراتی که حضور دانش آموزان در مدارس دارد به نکته دیگری اشاره نموده و گفت : من یک دختر دبستانی دارم. از آنجاییکه می گفتند کلاس ها غیرحضوری است، نه مانتو برایش خریده بودیم و نه کیف و دفتر و... الان چطور باید در عرض 48 ساعت همه اینها را فراهم کنیم؟!

وقتی مربیان هم سرگردان هستند

اما والدین تنها منتقدان آموزش وپرورش در خصوص بازگشایی حضوری مدارس نیستند بلکه خود مدیران و معلمین و اولیای مدارس نیز هنوز نمی دانند که قرار است مدرسه و کلاس های درس خود را چگونه برگزار و اداره نمایند. مهرداد اسلامی که سالهاست سابقه تدریس و فعالیت در مدارس مختلف تهران را دارد و هم اینک نیز مدیر یکی از دبیرستان های منطقه 6 است در تبادل نظر با خبرنگار خبرگزاری موج موج با انتقاد شدید از این شیوه عملکرد آموزش وپرورش گفت: فقط می توانم بگویم انگار خود آقای وزیر اصلاً حتی یک ساعت هم در مدرسه کار ننموده و حتی در این کلاس ها درس نخوانده است! آخر چطور ممکن است معلمی که در دبیرستان در چند مدرسه درس می دهد یک ساعت مثلاً شنبه بیاید و به نیمی ازبچه های کلاسش درس بدهد و روز بعد بیاید و به نیمی دیگر درس بدهد؟ پس تکلیف کار کردنش در چند مدرسه چه می شود؟

وی در خصوص جنبه بهداشتی و خطرات ناشی از حضور دانش آموزان در سر کلاس ها نیز گفت: آقای وزیر که به همین راحتی صحبت از آماده شدن و مجهز شدن مدارس به مواد و ابزارهای بهداشتی دارد، می شود بگوید در کدام مدرسه جنوب شهر حتی یک لیتر هم ماده ضدعفونی کنئده توزیع شده است؟! آخر چطور ما باید مدارس را آماده حضور ایمن برای حضور بچه ها کنیم؟

اسلامی همچنین اشاره ای هم به مقاومت به حق معلمین برای حضور در سر کلاس ها از روز شنبه نموده و گفت: هر سال طبق قانون، مدارس از اول مهر باز می شوند حالا معلم من حق دارد که بگوید چرا من باید دو هفته زودتر سر کلاس بیایم؟ از سویی به خاطر ناکارآمدی شبکه شاد، والدین در چند ماهه آخر سال گذشته مجبور بودند کلی هزینه اینترنت بدهند چون بیشتر مدارس ترجیح می دادند از فضاهای مجازی که خودشان تشخیص می دادند برای آموزش استفاده نمایند. اگر قرار باشد کل سال جاری هم شبکه شاد با همان نواقص روبرو باشد و مدارس مجبور به استفاده از سایر فضاهای موجود مجازی شوند، چند درصد خانواده ها توان خرید بسته های اینترنتی را دارند؟

این مدیر با سابقه آموزش وپرورش در خصوص طرح فاصله گذاری دانش آموزان نیز گفت : در بسیاری از مدارس عملا اجرای طرح فاصله گذاری غیر ممکن است. چرا ؟ چون امروزه بسیاری از مدارس در خانه های مسکونی ایجاد شده اند. یعنی مالک یا آموزش وپرورش یک خانه را خریده و آن را تبدیل به مدرسه نموده که در آن حدود 300 دانش آموز تحصیل می نمایند. حالا چطور در چنین فضایی می توانیم فاصله گذاری اجتماعی یا پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم؟ این کار عملا غیر ممکن است!

وی با تأکید بر اینکه تقریباً همه والدین از این تصمیم آموزش وپرورش به شدت اعتراض دارند گفت: خیلی ها می گویند ما نمی گذاریم بچه هایمان به مدرسه بیایند. راستش را بخواهید خود من هم دودل هستم که فرزندم را به مدرسه بفرستم یا خیر؟ برای همین به نظر می رسد این رویه و تصمیم های باری به هر جهت آموزش وپرورش هم بیشتر ناشی از یکسری حرکت های تبلیغاتی باشد که البته عواقب وخیمی را برای فرزندان این مرز و بوم به دنبال خواهد داشت، چرا که کافی است یک دانش آموز در یک مدرسه - و نه یک کلاس - مبتلا به کرونا باشد. با این شرایطی که مدارس ما دارند مسلما در عرض چند روز چند صد دانش آموز و اولیای آن مدارس هم به راحتی به کرونا مبتلا خواهند شد!

اسلامی با تأکید براینکه تا به امروز هیچ گونه دستور العمل و ابلاغیه ای برای بازگشایی مدرسه اش به دستش نرسیده است گفت: من هم مثل همه والدین و همکارانم فقط می دانم که باید شنبه بروم مدرسه! ولی در خصوص اینکه قرار است چگونه مدرسه را اداره کنیم واقعاً هیچ ذهنیتی ندارم. در حالیکه اگر قرار بود مدارس به صورت حضوری برگزار شود باید آموزش وپرورش از چند هفته قبل تمامی مدیران و معلمین را آموزش می داد و تک تک مدارس را چک می کرد تا برای بازگشایی همه آماده باشند.

خط و نشان مجلسی ها

پس از گذشت دو روز از اعلام رسمی بازگشایی حضوری مدارس توسط آموزش وپرورش، کم کم مسئولان و مدیران ارشد و نمایندگان مجلس هم انگار تازه متوجه عمق قضیه شده اند، آغاز به اظهار نظر و موضع گیری نموده اند. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هفته آینده در نشستی با حضور وزیر آموزش وپرورش و معاونانش، فرایند بازگشایی مدارس در این کمیسیون آنالیز می شود.

علیرضا منادی با اشاره به اینکه چند روز پیش به منظور آنالیز چگونگی بازگشایی مدارس جلسه ای با وزیر آموزش وپرورش داشتیم گفت: طبق اعلام آقای حاجی میرزایی وزارت آموزش وپرورش به دنبال برگزاری حضوری کلاس ها بر اساس اجرای پروتکل های بهداشتی است، یعنی اگر شهری طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا در شرایط قرمز نباشد کلاس های مدارس آن طی نوبت های 10 رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هفته آینده در نشستی با حضور وزیر آموزش وپرورش و معاونانش، فرایند بازگشایی مدارس در این کمیسیون آنالیز می شود.

رئیس کمیسیون آموزش گفت: شرایط کشور به دلیل شیوع کرونا بحرانی است لذا نباید انتظار داشته باشیم که کیفیت آموزش در این شرایط با کیفیت آموزش در کلاس های حضوری پیشین برابر باشد، برداشت ما این است که با توجه به شرایط پیش رو در سال تحصیلی جاری بیش از 80 درصد کلاس های مدارس به صورت مجازی برگزار شود.

منادی یادآور شد: کمیسیون آموزش و نمایندگان مجلس چگونگی اجرای پروتکل های بهداشتی در مدارس و همچنین کیفیت آموزش را رصد و به وسیله مجلس پیگیری خواهند کرد.

حمید رضا حاجی بابایی رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس اما موضع تند تری را در قبال بازگشایی حضوری مدارس گرفته است. وی در این زمینه گفت: حتی طرح موضوع حضور داوطلبانه دانش آموزان نیز تنها در صورتی قابل توجیه است که تمام آموزش ها در مدرسه کاملا به صورت مجازی برای سایر دانش آموزان ارائه شود یعنی همه دانش آموزان کشور بتوانند انتخاب نمایند که در صورت حضور نیافتن در مدرسه با آموزش مجازی از هیچ مبحثی جا نمی مانند. البته در عمل این رویکرد به جز مراکز استان ها و شهرستان ها در سایر مناطق کشور به ویژه مناطق دور و محروم قابلیت اجرایی ندارد. با توجه به چنین شرایطی ضروری است وزیر آموزش وپرورش برای روشن شدن شرایط بازگشایی مدارس در اسرع وقت با هماهنگی و حضور رئیس ستاد مبارزه با کرونا برنامه نهایی را اعلام کند.

وی تأکید کرد: با توجه به گستردگی فعالیت های آموزش وپرورش باید ستاد مبارزه با کرونا به صورت واضح و شفاف مسئولیت حفظ سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و خانواده ها را بر عهده گیرد. ما در برنامه های آموزش وپرورش و ستاد مبارزه با کرونا هیچ دخالتی ننموده و از تصمیمات معقول پشتیبانی می کنیم اما در عین حال هیچ مسامحه و کوتاهی و سهل انگاری درباره مخاطرات احتمالی برای سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و خانواده ها را نپذیرفته و نسبت به آن کوتاه نخواهیم آمد.

این اظهار نظرها می تواند در نهایت بیان نماینده یک نکته تلخ باشد. اینکه آموزش وپرورش منتظر چالشی جدی در هفته های آینده و با حضور دانش آموزان در مدارس باشد. چالشی که این سوال را قوی تر مطرح می نماید که واقعاً چرا آموزش وپرورش در برنامه ریزی برای بازگشایی مدارسی که یک برنامه روتین سالیانه دارند تا این حد دستپاچه و بی برنامه و ... عمل نموده و می نمایند؟ و یا اینکه چرا وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا در برابر این همه خطرات احتمالی واضح و آشکار سکوت نموده است؟ و یا این نظریه که گفته می شود ستاد ملی کرونا تحت فشار وزیر آموزش وپرورش با بازگشایی مدارس موافقت نموده تا چه حد درست است؟ و اگر درست است حاجی میرزایی تحت فشار چه کسی مجبور به تغییر موضع ناگهانی و عجیب خود و وزارتخانه اش شده است؟

منبع: موج

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 369

به "شنبه عجیب سال تحصیلی 99 ، والدین و معلمین نمی دانند چگونه باید سال جدید را شروع کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شنبه عجیب سال تحصیلی 99 ، والدین و معلمین نمی دانند چگونه باید سال جدید را شروع کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید