تور بمبئی: زیباترین جشنواره های هند کدامند؟

به گزارش مجله فان پی سی، هندوستان محل تلاقی فرهنگ ها و تجمع تضادهای شگفت انگیز فرهنگی و مذهبی در کنار یکدیگر است و از این رو، سفر به هند یکی از به یادماندنی ترین سفرهای هر توریست محسوب می گردد.

تور بمبئی: زیباترین جشنواره های هند کدامند؟

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به جرات می توان را نماد وحدت در عین تفاوت نامید، زیرا فرهنگ این کشور سرشار از تفاوت های گوناگون در زمینه های زبانی، مذهبی، غذایی و فرهنگی است؛ و آنچه که به این تفاوت ها زیبایی بیشتری می بخشد، جشنواره هایی است که در آن پیروان هر مذهب، فرقه و... فرصت پیدا می نمایند تا عقاید و رسوم خود را به زیبایی در معرض دید دیگران قرار دهند. به عبارت دیگر، هند سرزمین جشنواره ها است و این جشنواره در قلب مردم هند جای دارند.

اگر قصد سفر به هند را دارید، در خبرنگاران با مقایسه انواع تور هنددر ایران از لحاظ هزینه و خدمات هرکدام، می توانید آفر موردنظرتان را در کمترین زمان از فروشنده های معتبر مسافرتی بخرید.

تور لحظه آخری هند

اونام (Onam)

اونام یکی از مشهورترین جشنواره های هندی است که در استان کرالا، واقع درجنوب هند، به مدت ده روز برگزار می گردد. اونام نمادی از بازگشت پادشاه افسانه ای ماهابالی است که در آن می توان برترین و زیباترین آداب و رسوم مردم کرالا را مشاهده کرد. در این جشنواره مردم خانه های خود را با شیوه خاصی موسوم به اوناپوک کالام (Onnapookkalam) گل آرایی نموده، لباس های نو بر تن نموده و غذاهای مخصوص جشن را آماده می نمایند. بعلاوه نخستین روز این جشنواره اتهم (Atham) و روز پایانی نیز تیروونام (Thiruvonam) نام دارد.

سری راما ناوامی (Sri Rama Vavami)

روز نهم ماه چایتارا در تقویم هندی (معادل با ماه آوریل و مارس تقویم میلادی) زادروز لرد راما است که با نام جشنواره سری راما ناوامی برگزار می گردد. این جشنواره در میان کلیه جشنواره های هندی از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا لرد راما هفتمین مورد از سلسله لردهای ویشو (Human Avatar of Lord Vishnu) است. پیروان وی در این روز اشعار و نام مقدس وی را در این روز زمزمه می نمایند.

ماها شیوراتری (Maha Shivratri)

ماها شیوراتری یا به عبارتی شب بزرگ شیوا (Great Night of Shiva) یکی دیگر از جشنواره های هندی است که هر ساله در روز چهاردهم ماه ماگا (فوریه و مارس) برگزار می گردد. افسانه های بسیاری در رابطه با این جشنواره وجود دارند، ولی طبق باور عموم شیوا (یکی از خدایان هندو) و الهه پارواتی در این روز ازدواج نموده اند. بسیاری از پیروان هندو در این روز روزه می گیرند.

کریشنا جانماشتامی (Krishna Janmashtami)

کریشنا جانماشتامی یا کریشناشتامی جشنواره ای است که به مناسبت تولد کریشنا (یکی از خدایان هندو) برگزار می گردد. این جشنواره با روز هشتم ماه بادراپاد تقویم هندی (اوت و سپتامبر) مصادف است. در این روز بیشتر مردم روزه می گیرند و رای افطار خود غذاهای ویژه ای را با شیر تهیه می نمایند. بعلاوه، به علت تولد کریشنا در نیمه شب، مردم تا نیمه شب در معبدها به نیایش و عبادت مشغول می شوند.

ماکار سانکارانتی / پونگال (Makar Sankaranti / Pongal)

این جشنواره هر ساله در روز چهاردهم ژانویه در اقصی نقاط هند برگزار می گردد و نمادی از حرکت خورشید در برج جدی است. بعلاوه این جشنواره نمادی از محصول و فرارسیدن بهار در هند نیز است. به عبارت دیگر، این جشنواره نوعی جشن شکرگزاری و فرا رسیدن ماه دسامبر در تقویم هندی است.

گانش چاتورتی (Ganesh Chaturthi)

گانش چاتورتی یا وینایاکا چاتورتی، تولد خدای فیل سر - فرزند شیوا و پارواتی - است. این جشنواره از چهارم تا چهاردهم ماه بادراپادا (اوت و سپتامبر) با نصب مجسمه گانش در خانه ها و بالکن ها برگزار می گردد. این مجسمه پس از انجام مناسک پرستش به مدت 3 تا 11 روز در دریا یا رودخانه رها می گردد.

راشکا باندان (Raksha bandhan)

راشکا باندان نمادی از رابطه مقدس بین خواهر و برادر است که در روز مهتابی شراوان (ژوئیه و اوت) برگزار می گردد. این جشنواره که راشکی نیز نامیده می گردد بر اساس افسانه اس برگزار می گردد که طبق آن روزی کریشنا در جنگ زخمی شده و دروپادی قسمتی از لباس خود را پاره نموده و روی زخم وی می بندد؛ در عوض، کریشنا نیز بهوی قول می دهد تا روزی این محبت وی را جبران کند. بعلاوه، طبق قولی این جشن نمادی از قول برادر به خواهر برای محافظت از وی در طول زندگی است.

ناواراتری و دوسه را (Navaratri & Dussehra)

این جشنوراه به مدت 9 روز در سراسر هند برگزار می گردد و نخستین روز آن به الهه دورگا یا آمبا است. روز دهم نیز متعلق به ویجیاداشامی است که برای بزرگداشت پیروزی راما بر شاه راوانا برگزار می گردد.

هولی (Holi)

هولی یا جشنواره رنگ ها نمادی از پیروزی خوبی بر بدی است که به مدت دو روز برگزار می گردد. روز نخست با هولیکا داهان شروع می گردد که در آن مردم برای رنگ امیزی هولیکا جمع می شوند. در روز دوم جشن نیز مردم با پاشیدن رنگ روی یگدیگر شادی خود را ادامه می دهند. این جشنواره در شب مهتابی پالگونا (فوریه و مارس) برگزار می گردد. بعلاوه، خوراکی های خوشمزه بسیاری در جایجای جشنوراه برای مردم فراهم می گردد.

دیوالی (Diwali)

پیپوالی یا دیوالی بزرگ ترین جشنواره هندی است که به جشنواره نور نیز معروفیت دارد و نمادی از غلبه نور بر تاریکی یا دانایی بر جهل است. در طول این جشنواره 5 روزه، خانه ها با تعداد بسیاری از دی یا (Diya) - نوعی چراغ - و آتشدان ّای کوچک روشن می شوند. هر روز این جشنواره نیز دارای روایت خاصی است. البته اهمیت دیوالی بیشتر به علت بازگشت شیوا به همراه همسر و برادرش از تبعید به آیودیا است؛ به همین علت اهالی این شهر از شروع روز خانه های خود را منور می نمایند. بعلاوه آماده سازی برای این جشنواره از یک ماه قبل با خانه تکانی شروع می گردد. علاوه بر این، دیوالی، سرشروع سال تازه در تقویم هندو است.

منبع: کجارو / aluxurytravelblog.com
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1131

به "تور بمبئی: زیباترین جشنواره های هند کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور بمبئی: زیباترین جشنواره های هند کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید