دست میکروپلاستیک ها در لخته شدن خون در کار است!

به گزارش مجله فان پی سی، اوایل سال جاری، از یک مطالعه مهم خبری دریافت کردیم که میکروپلاستیک ها، تکه های ریز پلاستیکی که از تکه های بزرگ تر جدا شده اند، در بیش از 50 درصد از رسوبات چربی ناشی از گرفتگی شریان ها پیدا شده اند. این اولین داده در نوع خود بود که بین میکروپلاستیک ها و تأثیر آنها بر سلامت انسان ارتباط برقرار کرد.

دست میکروپلاستیک ها در لخته شدن خون در کار است!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در حال حاضر، یک مطالعه تازه از محققان در چین گزارش می دهد که میکروپلاستیک ها در لخته های خونی که با جراحی از شریان های قلب و مغز و سیاهرگ های عمقی در ساق پا برداشته می شوند، کشف شده است.

این فقط یک مطالعه کوچک است که روی 30 بیمار صورت گرفته است؛ نه تقریباً به مقدار 257 بیمار که به مدت 34 ماه در مطالعه پلاک شریانی که در ماه مارس منتشر شد، پیگیری شدند. اما تیم چینی ارتباط بالقوه ای بین سطوح میکروپلاستیک در لخته های خون و شدت بیماری پیدا کرد.

30 بیمار شرکت نماینده در این مطالعه پس از تجربه سکته مغزی، حمله قلبی یا ترومبوز ورید عمقی، شرایطی که در آن لخته ها در وریدهای عمقی، به طور معمول در پاها یا لگن، تشکیل می شوند، جراحی برای برداشتن لخته های خون انجام دادند.

به طور میانه در سن 65 سالگی، بیماران دارای تاریخچه سلامت و سبک زندگی مختلفی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، فشار خون بالا یا دیابت بودند. آنها روزانه از محصولات پلاستیکی استفاده می کردند. میکروپلاستیک ها با اشکال و مقدار های مختلف با استفاده از تکنیک های آنالیز شیمیایی در 24 لخته از 30 لخته خون مورد مطالعه، در غلظت های مختلف شناسایی شدند.

آزمایش بعلاوه انواع پلاستیک ها را شناسایی کرد که عبارتند از پلی وینیل کلراید (PVC) و پلی اتیلن (PE). این تعجب آور نیست زیرا PVC (اغلب در ساخت و ساز استفاده می گردد) و پلی اتیلن (عمدتاً در بطری ها و کیسه های خرید استفاده می گردد) دو مورد از رایج ترین پلاستیک های فراوری شده هستند.

مطالعه تازه بعلاوه پلی آمید 66 را در لخته ها شناسایی کرد، یک پلاستیک معمولی که در پارچه و منسوجات استفاده می گردد. از 15 نوع شناسایی شده در این مطالعه، پلی اتیلن متداول ترین پلاستیک بود که 54 درصد از ذرات مورد تجزیه و تحلیل را تشکیل می داد.

محققان بعلاوه دریافتند افرادی که سطوح میکروپلاستیک بالاتری در لخته های خونی داشتند، سطح D-dimer بالاتری داشتند.

D-dimer یک قطعه پروتئینی است که هنگام شکستن لخته های خون آزاد می گردد. به طور معمول در پلاسمای خون وجود ندارد. بنابراین سطوح بالای D-dimer در آزمایش خون می تواند نشان دهنده وجود لخته های خون باشد، که باعث می گردد محققان مشکوک شوند که میکروپلاستیک ها ممکن است به نحوی در خون جمع شوند تا لخته شدن خون را بدتر نمایند.

اما تحقیقات بیشتری برای آنالیز آن مورد احتیاج است. این مطالعه میکروپلاستیک ها را در خون بیماران مقدار گیری نکرده است.

منبع: science alert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 خرداد 1403 بروزرسانی: 3 خرداد 1403 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1478

به "دست میکروپلاستیک ها در لخته شدن خون در کار است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست میکروپلاستیک ها در لخته شدن خون در کار است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید