خصوصیات نوزاد هشت ماهه

به گزارش مجله فان پی سی، در این مقاله با تغییرات و مراحل رشد نوزاد هشت ماهه آشنا می شوید.

خصوصیات نوزاد هشت ماهه
کودک بسیار به شما دلبسته شده و به شکل مشخصی مهربان تر شده است. در هیچ زمان دیگری به میزان زمانی که با شماست، احساس شادی و امنیت نمی نماید. در محیط های ناآشنا یا در برابر افرادی که نمی شناسد، بیشتر مدت به شما می چسبد.

رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ ذهنیکودک شما آغاز به درک معنی کلمات نموده است و می داند نه یعنی چه. او نشانه هایی دال بر حس اراده و تصمیم از خود نشان می دهد. به طور مثال به طرف اسباب بازی هایی که خارج از دسترس است می رود. کودک شما علاقه زیادی به بازی دارد و عمیقا روی اسباب بازی هایش تمرکز می نماید. او در پی اسباب بازی که انداخته است، می گردد.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنیزیاد با او آب بازی کنید. به او ظروفی بدهید تا در آن ها آب بریزد و آن ها را پر و خالی کند.

اسباب بازی هایش را کمی خارج از دسترس او قرار دهید و هر موقع آن ها را خواست در اختیارش بگذارید.

بازی های زیادی که با بدن انجام می شوند، مثل دس دسی را به او یاد دهید.

بگذارید خودش غذا بخورد تا حس استقلال او تقویت گردد.

تمرینزیاد با او آب بازی کنید. بسیاری از لوازم خانه و نیز اسباب بازی هایی را که مخصوص آب بازی ساخته اند را می توان برای بازی به حمام برد.

رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ جابجایی حرکتیکودک شما ممکن است برای حرکت کردن کوشش کند. او برای رسیدن به اسباب بازی دست خود را دراز می نماید. ممکن است بدن خود را به عقب و جلو تکان دهد. باسن و زانو های او نیرومندتر شده است؛ و او از اینکه می تواند بایستد و وزن خود را تحمل کند شاد می گردد. اگر دست هایش را نگه دارید بالا و پایین می پرد.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتیبرای تشویق کودک به اینکه خود را با کشیدن روی باسن حرکت دهد، میزان ای دورتر از او بنشینید و دستان خود را به سوی او باز کنید. این کار به کودک شما احساس متحرک بودن می دهد و بالا بردن حس استقلال و اعتماد به نفس وی را در پی دارد.

برای آماده کردن پا های او برای راه رفتن، در حالی که او را روی پای خود، روی تشک یا بالش، یا در حمام نگهداشته اید با او بازی های ایستادنی و بالا و پایین پریدنی انجام دهید.

تمریناو را وادار به حرکت کنید. کمی دورتر از کودک خود بنشینید و بازوانتان را به سوی او بگشایید. با صدا زدن نامش و نشان دادن اسباب بازی که دوست دارد او را تشویق کنید به سوی شما بیاید.

رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ مهارت های دستیکودک شما از ایجاد سر و صدا با به هم زدن اسباب بازی هایش لذت می برد. حرکات او به میزان ای دقیق شده که می تواند کاغذ را پاره کند. کودک شما می تواند چیزی را محکم در انگشتانش نگه دارد.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستیعلاقه او را به فراوری صدا با دادن قاشق، در قابلمه، یا طبل اسباب بازی برای سر و صدا کردن ارضا کنید.

به او بیاموزید یک مکعب را بردارد و سعی کند آن را روی مکعب دیگر بگذارد. او می تواند دو مکعب را روی هم بگذارد.

تمرینچیزی برای صدا درآوردن به او بدهید. قاشق های چوبی، ظروف فلزی، ماهیتابه و در قابلمه، یا طبل اسباب بازی و یا وسیله دیگری که بتواند با آن صدا های مختلفی را فراوری کند، در اختیار او بگذارید.

رشد نوزاد هشت ماهه از لحاظ اجتماعیدر این سن اضطراب جدایی در کودک دیده می گردد. با حضور افراد غریبه احساس ناامنی می نماید و به شما می چسبد. نوزاد اکنون با لبخند به چهره های آشنا نگاه می نماید.

کودک شما به یک کودک دیگر نگاه می نماید، دستش را به طرف او دراز می نماید و او را لمس می نماید. او دوست دارد در بازی هایی مثل دس دسی و لی لی حوضک شرکت کند. کودک شما برای اینکه به او توجه کنید، سرفه می نماید، صدا های حلقی در می آورد، جیغ می کشد، گریه می نماید و حباب فراوری می نماید که همگی با حالات صورت و سایر اشارات محاوره ای همراه است.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعیهنگام دیدار با افراد نو، آن ها را به کودک معرفی کنید.

میزان زیادی محبت جسمانی از خود نشان دهید. تجربیات لمسی را تشویق کنید و بازی های تماسی زیادی انجام دهید.

اگر کودک شما زیاد از خودش صدا در می آورد، صدا های او را تقلید کنید. سپس صدای نوی در آورید تا پاسخ دهد. به این ترتیب به زودی یاد می گیرد که صدا به معنی ارتباط برقرار کردن است.

استقلال او را به وسیله تغذیه مستقل تقویت کنید. از آزمایش گری او استقبال کنید.

کلمه نه را محکم ادا کنید تا او پاسخ منفی را درک کند.

تمرینسعی کنید از هر فرصتی برای اینکه کودک خود را لمس کنید و او نیز شما را لمس کند، بهره ببرید.

مراقب باشید!اگر رشد نوزاد هشت ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد بعضی فعالیت ها را انجام دهد. اگر نوزاد هشت ماهه شما نشانه های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

نوزاد حتی با یاری شما قادر به نشستن نیست.

عضلاتش سفت و غیر منعطف است.

هیچ صدایی از خود در نمی آورد.

افراد آشنا را تشخیص نمی دهد.

با نگاهی غریب به اطرافش (محیط خانه) نگاه می نماید.

بازی های مناسب رشد نوزاد هشت ماههکشف خانگی. کودک احتیاج به کشف دارد. یکی از کابینت های آشپزخانه را به او اختصاص دهید و در آن اشیای بی خطر خانگی مانند کاسه پلاستیکی، پیمانه، ظرف کیک و قاشق پلاستیکی قرار دهید.

بازی با کاسه های پلاستیکی. کاسه ها یا استوانه های پلاستیکی با میزان های مختلف که رنگ های شاد و متضاد داشته باشند، برای او خریداری کنید. کودک کم کم یاد می گیرد آن ها را درون هم بگذارد و در بیاورد.

خزیدن. وسیله بازی مورد علاقه کودک را با فاصله در مقابلش قرار دهید. خیلی زود می بینید که او همه توانایی خود را به کار می گیرد تا آن را به دست آورد و خود را به سمت آن جلو بکشد.

اسباب بازی آهنگین، صدادار و فشاری. بچه ها از اسباب بازی هایی که فشار می دهند، خوششان می آید. هم چنین از شنیدن یک صدا یا آهنگ کوتاه که بار ها تکرار گردد لذت می برند. اسباب بازی هایی برای او خریداری کنید که کودک به راحتی در دست بگیرد و با آن بازی کند.

لالایی. اگر کودک شما از آواز های آشنایی که برای او می خوانید لذت می برد، می توانید چند آهنگ را روی نوار ضبط کنید یا وقتی آرام است یک نوار لالایی برایش بگذارید.

بقیه اعضای خانواده را هم تشویق کنید داستان یا آواز برایش ضبط نمایند و گاهی آن ها را پخش کنید.

با هشیاری و توجه ویژه، مراحل رشد کودک را پیگیری کنید و در صورت مشاهده هر نوع تاخیری در رشد، با پزشک کودک مشورت کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1027

به "خصوصیات نوزاد هشت ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصوصیات نوزاد هشت ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید