تپه ای باستانی در زنجان که فعالیت صنعتی داشته

به گزارش مجله فان پی سی، ابوالفضل عالی، سرپرست هیات باستان شناسی تپه کوزه چی در زنجان با اعلام این خبر گفت: تپه کوزه چی در نزدیکی روستای رضاآباد از توابع بخش زنجان رود شهرستان زنجان، در میان دره ای در شمال روستای رضاآباد و در فاصله 10 کیلومتری جنوب غرب معدن نمک چهرآباد واقع شده است که یکی از چندین محوطه باستانی حوزه آبریز تلخه رود است و در آنالیز باستان شناسی محدوده اطراف معدن نمک در سال 1385 شناسایی شد و مطالعه اولیه یافته های سطحی تپه نشان داد که این محوطه مربوط به عصر آهن 3 و احتمالاً دوره هخامنشی است.

تپه ای باستانی در زنجان که فعالیت صنعتی داشته

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

او به شواهد و مدارک باستان شناختی درباره این محوطه اشاره نمود و اضافه نمود: دوران هخامنشی و ساسانی از دوره های اصلی استخراج نمک در معدن چهرآباد در دوران پیش از اسلام بوده است، به طوری که بخش بزرگی از نهشته های باستانی و تونل های فروریخته استخراج نمک مربوط به این دو دوره است.

وی شناختِ معدنکاران هخامنشی و ساسانی فعال در این معدن در آن دوره و این را که محل استقرار و زندگی شان کجا بوده از پرسش هایی دانست که همواره پژوهشگران معدن، به دنبال یافتن پاسخی صحیح برای آن به وسیله آنالیز های باستان شناسی و مطالعات آزمایشگاهی بوده اند و ادامه داد: در این راستا یکی از اهداف مهم تیم کاوش معدن نمک، شناسایی محوطه های استقراری همزمان با ادوار استخراج نمک در محدوده پیرامون معدن بوده است. به همین دلیل برنامه آنالیز و شناسایی حوزه آبریز تلخه رود که معدن نمک و روخانه های چهرآباد، مهرآباد و بویوک چای بخشی از آن هستند، نیز با همین هدف در سال های گذشته انجام یافت و محوطه های مختلفی از دوران پیش از تاریخ، ساسانی و اسلامی در آن محدوده شناسایی شد.

او با اشاره به این نکته که تپه کوزه چی تنها محوطه باستانی پیرامون معدن بود که شواهدی سطحی از عصر آهن 3 و دوره هخامنشی داشت، اعلام کرد: بنابراین تصمیم بر آن شد برای شناسایی ارتباط احتمالی این محوطه با معدن نمک برنامه برآورد به منظور لایه نگاری در تپه کوزه چی انجام گردد که آن تا کنون نیز ادامه دارد. برآورد صورت گرفته تا به امروز نشان داده که لایه های تاریخی روی یک تپه طبیعی شکل گرفته و عمق لایه ها در قسمت های مختلف تپه حدود 1/5 متر است که بر بستر طبیعی تپه قرار گرفته اند.

سرپرست هیات باستان شناسی شواهد به دست آمده را نشانگر کارگاهی بودن این محوطه در اواخر عصر آهن 3 دانست که در آن ذوب فلز و احتمالاً پخت سفال انجام می شده و گفت: کشف سرباره های فلز آهن از محدوده کاوش شده و سطح تپه و نیز کشف سازه های حرارتی در داخل گمانه ها نشان می دهد کل محوطه در دوره یاد شده به عنوان یک محوطه صنعتی مورد استفاده قرار می گرفته است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عالی تاکید نمود: به جز آثار کارگاهی در لایه های بالاتر نیز شواهدی از لایه های استقراری ضعیف به دست آمده که احتمالاً از نظر زمانی جدیدتر از آهن 3 است.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 470

به "تپه ای باستانی در زنجان که فعالیت صنعتی داشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه ای باستانی در زنجان که فعالیت صنعتی داشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید