معرفی غار دیواندره

به گزارش مجله فان پی سی، غار دیواندره یکی از فوق العاده ترین غارهای آهکی جهان است که در موقعیتی جالب در استان کردستان قرار گرفته است. این غار شگفت انگیز با دست انسان به وجود آمده است و هنوز شیوه پیدایش آن جز رازهایی است که محققان پیروز به کشف آن نشده اند.

معرفی غار دیواندره
شهرستان دیوان دره یکی از شهرستان های زیبا در استان کردستان است که در فاصله 99 کیلومتری شمال شرقی شهرستان سنندج قرار گرفته است. این شهرستان زیبا شامل جاذبه های دیدنی فراوانی از جمله غارهای مختلفی به نام های، غارباش قشلاق، غار قالوچه و غار کرفتو است. مهمترین این غارها با نام غار کفتو یا همان غار دیواندره شناخته می گردد.

غار دیواندره یک غار آهکی و یکی از غار های منحصر به فرد دنیا به شمار می رود. در این غار می توانید نمونه های از کنده کاری های صورت گرفته از طریق اقوام پیشینمان را مشاهده نمایید. به دلیل وجود همین آثار و کنده کاری های ارزشمند است که این غار به عنوان یکی از با ارزشمندترین آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. طول این غار بسیار زیبا و منحصر به فرد که در 31 کیلومتری شمال غربی دیوان دره قرار گرفته است، حدود 750 متر و ارتفاع آن از یک متر تا 17 متر متغیر است. این غار بزرگترین غار ایران با معماری و کندهکاری شده از طریق دست انسان است. معماری داخلی این غار که از طریق حجاران توانمند پیشین طراحی و کنده کاری شده، در چهار طبقه شامل یک راهرو اصلی و چند راهرو های فرعی متعدد همراه با انشعاب های مختلف و تعدادی اتاق است. اتاق های موجود در این غار به واسطه ای دالان مرکزی به یکدیگر متصل شده اند.

در هر طبقه راهروهای باریک با انشعابات مختلف و اتاق های مجزا دیده می گردد. در اتاق های موجود در غار دیواندره نقوش مختلفی از انسان، سنگ و گیاهان را بر روی دیوارها مشاهده خواهید کرد که زیبایی غار را چند برابر کرده است. جالب است بدانید که ساخت اتاق های این غار به گونه ای صورت گرفته است تا آن ها از نور بیرون بهره مند شوند. اتاق های موجود در این غار معمولاً دارای پنجره و حتی دارای گیره بر روی درب و پنجره نیز هستند. موقعیت جغرافیای غار به گونه ای است که محیط داخلی غار در زمستان ها گرم و تابستان ها به واسطه وجود جریان باد خنک است. بنا به شواهد موجود این غار بزرگ تر از چیزی بوده است که امروز مشاهده می گردد.

زیباترین بخش غار دیواندره در طبقه سوم مشاهده می گردد. جایی که یک کتیبه ای یونایی در سر در یکی از اتاق های موجود در طبقه سوم غار منقش به الهه یونانی با جملاتی که تقدس اتاق را تائید می کند دیده می گردد. برخی معتقدند این کتیبه مربوط به الهه ای یونانی هراکس است. هر چند که این کتیبه به مرور زمان دچار آسیب بسکمک شده است اما هنوز بخش های از آن به خوبی قابل تشخیص است و همچنان نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. محققان معتقدند وجود چنین کتبه ای می تواند دلیل تقدس غار برای پیشینیان باشد، به همین دلیل غار را به نام معبد الهه یونانی نیز می شناسند.

این غار در دوران سوم زمین شناسی تشکیل شده است؛ اما اولین بخش های این غار در سال 1318 کشف و به عنوان یک آثار ملی با ارزش ثبت شده است. بنابه گفته محققان این غار به دوران غارنشینی انسان ها یعنی دوران پیش از تاریخ برمی گردد؛ اما می توان در این غار تغییر و تحول ناشی از سبک زندگی و تأثر وجود اقدام مختلف در دوره های مختلف تاریخی را در آن مشاهده نمود. کشف ظروف قدیمی در این غار تاکید می کند که در دوران سلجوقیان و اشکانیان مردمانی در این غار زندگی می کرند. علائم و نشانه های موجود در دیواره غار نشان می دهد که بخش های زیادی از غار برای مدت های طولانی زیر آب قرار داشته است. علاوه بر این، گذر زمان و اتفاق های رخ داده در غار دیواندره (غار کرفتو) باعث شده بخشی از جزئیات موجود در آن از بین برود، اما هنوز هم می توان معماری خارق العاده غار را مشاهده نمود.

متأسفانه تا به امروز نقشه کاملی از این غار ثبت نشده است. تغییر شرایط غار و وجود راهروهای مختلف با انشعابات بسیار زیاد باعث شده است که بسکمک از قسمت های غار دیواندره هنوز شناسایی نگردد. دسترسی به برخی از نقاط غار بسیار سخت و سخت است. تا جایی که محققان برای رسم شکل کلی آن مجبور به رد شدن به شکل سینه خیز از قسمت های مختلف آن هستند.

امروزه برای دسترسی راحت تر گردشگران در بیرون و درون غار از پلکان چوبی یا سنگ چین های به شکل پله استفاده می گردد تا با سفر به چنین مکانی بتوانیم با زندگی گذشتگانمان آشنا شویم. با توجه به اینکه اجداد ما از هیچ ابزار صنعتی برای ساخت راهروها و اتاق ها حجاری شده کمک نگرفته اند مشاهده معماری موجود در این غار می تواند باعث شگفتی گردشگران گردد. همچنین وجود آثار هنری ناشی از حکاکی صورت گرفته بر روی دیوارهای غار بیان گر حس زیبا شناسی پیشنیان ما است.

چگونه به غار دیواندره برویم؟برای رسیدن به این غار باید مقصد سفر را دیوان دره انتخاب کنید.

جهت اول: جهت سنندج - سقز را طی کنید. بعد از عبور از دیوان دره، در 37 کیلومتری شهرستان دیوان دره به سمت سقز تابلوهای راهنمایی به سمت غار دیواندره (غار کرفتو) شما را راهنمایی می کند.

جهت دوم: جهت اتوبان تهران زنجان نیز جهت مناسبی است. اگر شما از تهران یا شهرهای اطراف آن راهی این غار هستید، کافی است بعد از رسیدن به زنجان از جهت بیجار به سمت دیوان دره حرکت کنید.

جهت سوم: از طریق آذربایجان شرقی از راه تبریز، عجب شیر، بناب ملکان، میاندوآب، بوکان، سقز به سمت غار حرکت کنید.

جهت چهارم: با طی کردن آذربایجان غربی جهت ارومیه، مهاباد، بوکان، سقز می توانید به سمت غار حرکت کنید.

در اطراف غار پارکینگ برای ماشین ها موجود است، همچنین پمپ بنزین و سرویس بهداشتی نیز در دسترس است. فروشگاه های کوچک هم برای راحتی گردشگران و خرید مایحتاج اولیه در محوطه اطراف قراردارد. لازم به ذکر است که برای مشاهده ای غار باید بلیت تهیه کنید. ارتفاع این غار از سطح زمین حدود 100 متر است، بنابراین برای رسیدن به درون غار باید از 180 پله بالا روید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 1081

به "معرفی غار دیواندره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی غار دیواندره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید