سرگردانی و آوارگی یمنی ها در گذرگاه الودیعه

به گزارش مجله فان پی سی، عربستان سعودی گذرگاه مرزی خود را با یمن به بهانه های دروغین بسته و به دنبال این اقدام صدها خانواده یمنی در این مرز سرگردان شده اند.

سرگردانی و آوارگی یمنی ها در گذرگاه الودیعه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سعودی لیکس، مقامات آل سعود از بازگشت صدها خانواده یمنی به کشورشان به بهانه های دروغین ممانعت می کنند.

گذرگاه الودیعه در استان حضرموت تنها گذرگاه زمینی مشترک یمن و عربستان به شمار می رود.

سازمان حقوق بشری سام رنج صدها مسافری را که در بندر مرزی الودیعه با عربستان سعودی گرفتار شده اند، برجسته کرد.

این سازمان یمنی اعلام کرد: ما می بینیم که مقامات سعودی از بازگشت صدها مهاجر یمنی به کشورهای خود از طریق گذرگاه مرزی الودیعه جلوگیری می کنند.

سازمان حقوق بشری سام تاکید کرد که مقامات آل سعود پس از درخواست ارتش دولت مستعفی یمن مبنی بر عدم اجازه ورود اتومبیل ها به یمن ، این خانواده ها را بازداشت می کنند؛چراکه دولت مستعفی یمن ادعا کرده که آن ها وسیله نقلیه خود را به انصارالله می فروشند.

این سازمان اضافه نمود که یمنی هایی که قصد داشتند برای گذراندن ماه رمضان به یمن بازگردند ، از نیروهای امنیتی و نظامی در گذرگاه الودیعه متعجب شدند و در هنگام خروج از این گذرگاه ها سرنشینان خودرو مورد باج گیری نیروهای سعودی قرار دریافتد.

تصمیم برای جلوگیری از عبور وسایل نقلیه خارج از کشور یمن باعث ازدحام صدها زن و کودک در این گذرگاه مرزی شد و رنج های سنگین انسانی را در پی داشت.

این سازمان اعلام کرد با توجه به ممانعت دولت عربستان از ورود وسایل نقلیه به یمن، ده ها خانواده یمنی از جمله زنان و بچه ها تا به امروز منتظر مداخله مقامات یمنی و اجازه بازگشت به کشورشان هستند.

در بیانیه این سازمان آمده است: این موضوع نشان دهنده نقش منفی دولت مستعفی یمن در به عهده دریافت مسئولیت های خود در قبال غیرنظامیانی است که در مرز الودیعه گرفتار شده اند و آن ها مجبورند اتومبیل های خود را با قیمت بسیار پایین بفروشند تا بتوانند به سرزمین های یمن بازگردند.

سازمان مذکور در ادامه اضافه نمود: آزادی سفر با اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی تضمین می شود و هرگونه نقض این حقوق انتقاد کامل بین المللی را در پی دارد به ویژه اینکه محدودیت سفر برای غیرنظامیان باشد که تکرار چنین حوادثی با توجه به جنگ شش ساله در یمن ، که یمنی ها را از حقوق اساسی خود محروم کرده، مسئله نگران کننده ای است.

عربستان با ائتلاف برخی کشور عربی از سال 2015 حملات گسترده ای را علیه یمن آغاز کرد تا عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت دریافت انقلابیون یمنی که امنیت شهرهای آن کشور را تامین می کنند، جلوگیری کند. بر اثر این حملات تا به امروز بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها، مدارس و خانه های مردم یمن ویران و بسیاری از زن ها و کودک ها کشته و یا مجروح شده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 787

به "سرگردانی و آوارگی یمنی ها در گذرگاه الودیعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرگردانی و آوارگی یمنی ها در گذرگاه الودیعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید