زمین به تازگی سریع تر به دور خودش می چرخد

به گزارش مجله فان پی سی، آنالیز ها نشان می دهد که زمین به تازگی سریع تر از قبل به دور خودش می چرخد و اگرچه دانشمندان علوم سیاره ای نگران آن نیستند اما دانشمندان علوم کامپیوتر می گویند این موضوع می تواند مشکلاتی را در دنیای فناوری ایجاد کند.

زمین به تازگی سریع تر به دور خودش می چرخد

دانشمندان سراسر دنیا اشاره می نمایند که زمین اخیرا با سرعت بیشتری پیرامون محور خود می چرخد؛ سریعترین چرخشی که تا به امروز برای حرکت وضعی زمین ثبت شده است. چندین دانشمند در خصوص این پدیده غیرمعمول اطلاع رسانی نموده اند و بعضی تأکید کردند که کوتاهترین روزهای ثبت شده در سال گذشته بوده است.

در بیشتر دوران تاریخ بشر، زمان، همراه با بعضی تغییراتی که برای راحتی فعالیت ها هنگام تغییر فصل ها درنظر گرفته می گردد، با چرخه 24 ساعته در شبانه روز معین شده است. این چرخه با سرعت چرخش سیاره پیرامون محور خود تنظیم شده است. به همین دلیل، طول شبانه روز طبیعی به استانداردی تبدیل شده است که زمان را معین می نماید و تقریبا 86400 ثانیه طول می کشد. چرخه روز و شب با وجود اینکه در حقیقت به طور منظم کمی تغییر می نماید، به شکل چشمگیری ثابت است.

چندین دهه پیش، توسعه ساعت های اتمی به دانشمندان اجازه داد که به تدریج گذر زمان را با دقت بالایی ثبت نمایند و بدین ترتیب دقت اندازه گیری طول یک روز معین تا یک میلی ثانیه کاهش یافت. این موضوع منجر به این کشف شد که چرخش سیاره بسیار متغیرتر از چیزی است که تصور می شد. همچنین از زمان شروع چنین اندازه گیری هایی، دانشمندان دریافتند که زمین به شکل بسیار تدریجی در حال کم کردن سرعت خود بوده است که برای جبران این موضوع گاهی یک ثانیه جهش در زمان درنظر گرفته می گردد.

این شرایط تا سال گذشته دیده می شد، تا وقتی که زمین چرخش سریع تر را شروع کرد. این تغییر آنقدر شگفت آور بود که برای بعضی از دانشمندان این پرسش ایجاد شد که آیا ممکن است به یک ثانیه جهش منفی احتیاج باشد و در این صورت یک امر بی سابقه خواهد بود. دانشمندان همچنین اشاره کردند که تابستان سال گذشته میلادی، در 19 جولای (29 تیر) کوتاهترین روز ثبت شده که طول آن 1.4602 میلی ثانیه از حد استاندارد کمتر بوده است.

دانشمندان علوم سیاره ای نگران این یافته تازه نیستند زیرا آن ها می دانند که عوامل زیادی از جمله کشش ماه، سطح بارش برف و فرسایش کوه ها در چرخش سیاره ها اثرگذار است. آن ها همچنین به این موضوع اندیشیده اند که آیا ممکن است گرمایش دنیای با از بین بردن کلاهک های برفی و برف ها در ارتفاع زیاد، باعث چرخش سریعتر زمین گردد؟

  • پژوهش ناسا رشد چشمگیر ذوب شدن یخچال های طبیعی را نشان می دهد

اما از سوی دیگر ، دانشمندان علوم کامپیوتر تا حدودی نگران این تغییر سرعت چرخش هستند؛ زیرا بسیاری از فناوری های مدرن مبتنی بر چیزی است که آن ها زمان واقعی توصیف می نمایند. تغییر سرعت چرخش و درنتیجه افزودن یک جهش منفی در ثانیه برای جبران آن، می تواند منجر به مشکلاتی گردد و به همین دلیل است که بعضی پیشنهاد داده اند تا ساعت های دنیا از زمان خورشیدی به زمان اتمی تغییر یابند.

عکس کاور: نمایی از سیاره زمین که به تازگی سریع تر می چرخد.

Credit: CC0/Public Domain

منبع: Phys.Org

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 603

به "زمین به تازگی سریع تر به دور خودش می چرخد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین به تازگی سریع تر به دور خودش می چرخد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید