در چه صورت بعد از طلاق به زن نفقه تعلق می گیرد؟

به گزارش مجله فان پی سی، در طلاق رجعی به جهت امکان رجوع مرد، در مدت عده، نفقه به زن تعلق می گیرد. در طلاق بائن به جهت آنکه مرد یا زوج پس از جاری شدن صیغه طلاق حق رجوع ندارد، نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد.

در چه صورت بعد از طلاق به زن نفقه تعلق می گیرد؟

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

یکی از مهم ترین حقوقی که زنان مشمول آن می شوند عبارت است از حق نفقه. مرد همیشه در دوران زندگی خویش مکلف است که نفقه فرزندان و همسر خویش را بپردازد. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز حق نفقه بعد از طلاق می پردازیم.

انواع طلاق

طلاق رجعی: طلاق رجعی طلاقی است که در آن شوهر در زمان عده (زمانی که بعد طلاق مشخص می گردد و زن نمی تواند در آن مدت مجددا ازدواج کند) حق بازگشت و رجوع به همسر خود را داشته و بدون انعقاد نکاح مجدد از حین رجوع، مجددا رابطه زوجیت برقرار می گردد. باید در نظر داشت که رجوع الزاما نزدیکی نیست و هر فعل و بیانی که مبتنی بر رجوع باشد، کفایت می نماید.

طلاق بائن: طلاق بائن عبارت است از طلاقی که مرد پس از طلاق، امکان رجوع و بازگشت به زن را ندارد و از این رو که همیشه تکلیف در مقابل حق واقع شده است، چون مرد حق بازگشت به زوجه خود را ندارد، تکلیفی نیز در برابر همسر سابقش نیز ندارد و از نمونه های طلاق بائن، می توان به طلاق توافقی اشاره نمود.

تمکین و نفقه

حق نفقه از مهم ترین حقوقی است که زن از آن بهره مند می شوند. نفقه زوجه طبق ماده 1107 قانون مدنی مرد موظف بر رفع کردن تمامی احتیاجهای متناسب و متعارف (بدین معنا که احتیاج زنی که در خانواده ثروتمند زندگی نموده است با زنی که در روستا زندگی نموده است بی شک متفاوت است) احتیاجهای زن از قبیل مسکن، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی، خادم، البسه و غیره است. همچنین ملاک پرداخت نفقه به زن، شرایط اقتصادی مرد نیست و در تمامی حالات مرد باید به نسبت احتیاجهای متعارف و متناسب زن، وی را تامین کند. نفقه در هر سال بر حسب نرخ شاخص تورم بانک مرکزی و میزانی است که توسط کارشناسان قوه قضاییه مشخص می گردد و در این راستا باید که شرایط خاص زن را نیز مد نظر داشت.

حق نفقه بعد از طلاق

در صورتی که طلاق و متارکه به صورت طلاق رجعی (طلاقی که مرد در زمان عده حق رجوع دارد، نه طلاق بائن) باشد، زن حق دارد که تا خاتمه عده طلاق (سه ماه و 10 روز پس از ثبت طلاق)، در منزل شوهر خویش سکنی گزیند و در این شرایط، مرد ملزم به پرداخت نفقه است و این امر تا خاتمه مدت عده ادامه خواهد داشت. البته نکته حائز اهمیت آن است که مورد مذکور در صورتی است که طلاق طرفین به جهت نشوز زن نبوده باشد چرا که در این صورت زن مستحق نفقه نخواهد بود و بنابراین عدم تمکین و عدم انجام وظایف زوجیت حق دریافت نفقه را از بین می برد و باعث سقوط آن می گردد. اما نفقه در طلاق بائن بی معنی است زیرا در آن عده ای وجود ندارد که در آن مدت زن، همچنان همسر مرد محسوب می گردد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر به چه زنانی نفقه تعلق نمی گیرد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 467

به "در چه صورت بعد از طلاق به زن نفقه تعلق می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در چه صورت بعد از طلاق به زن نفقه تعلق می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید