خبرنگاران هزاران جوجه فلامینگو دریاچه بختگان فارس در معرض نابودی

به گزارش مجله فان پی سی، شیراز-خبرنگاران - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه حدود سه هزار جوجه فلامینگو در روزهای آینده با کاهش سطح آب دریاچه بختگان در معرض مرگ و نابودی قرار می گیرند بیان کرد : یکی از راه های نجات فلامینگوها رها کردن آب از منابع بالادستی و رساندن آب به بختگان است.

خبرنگاران هزاران جوجه فلامینگو دریاچه بختگان فارس در معرض نابودی

حمید ظهرابی آدینه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران افزود :تعداد دقیق فلامینگوها در این دریاچه در دست آنالیز است اما با توجه به تعداد لانه ها پیش بینی می گردد دو هزار فلامینگو در این دریاچه باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود : اما با توجه به تجربیات سال های قبل که از لانه ها احتمالا چندین بار استفاده می گردد و یا کلونی های پیدا نمی شوند در صورتی که فلامینگوها به طور غریزی و با درک خشکسالی مانع جوجه آوری بیشتر نشوند این رقم به سه تا 6 برابر هم می رسد.

ظهرابی اظهار امیدواری کرد که فلامینگوهای بالغ با تشخیص شرایط بحرانی کم آبی در بختگان از تخم گذاری و جوجه آوری بیشتر خودداری نمایند که در این صورت آمار فلامینگوها در حدود همین دو تا سه هزار باقی می ماند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در کنار درخواست برای رها کردن آب از منابع بالادستی سایر گزینه های نجات فلامینگوها نیز آنالیز می گردد افزود :استادان و صاحبنظران محیط زیست نظرشان این است که حوضچه های آب در نزدیک کلونی های زیست فلامینگوها ایجاد گردد و در این صورت حدود چهار کیلومتر باید آب را با لوله به بختگان منتقل کنیم چون رساندن آب و بر هم نزدن امنیت جوجه ها و والدین مهمترین اصول است.

وی با تاکید بر اینکه اگر آب به بختگان نرسد فلامینگو ها تلف می شوند گفت :فلامینگوها مطابق هر سال امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری داشتند، این پرندگان از اواخر اسفندماه 99 در تالاب بختگان کلونی های جوجه آوری را تشکیل دادند و بیم آن می رود با توجه به شرایط خشکسالی امسال تلفات قبل از رسیدن به زمان پرواز با آمار بالایی اتفاق بیفتد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: نتیجه پایش های ماهیانه که از اسفندماه آغاز شده است نشان می دهد فلامینگوها مطابق هر سال در امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری دارند.

ظهرابی افزود: با توجه به آنالیز های اجرا شده والدین با پرواز به تالاب های همجوار جوجه ها را تغذیه می نمایند بنابراین به هم پیوستگی تالاب ها و احیا آنها اهمیت بسزایی در بقای فلامینگو دارد.

وی افزود :تخصیص حقابه معین به تالاب بین المللی بختگان و احیای این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو و تعهدات کشور ما در کنوانسیون رامسر است؛مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه های وابسته به تالاب است.

این مقام مسئول با اظهار تاسف از تلفات سال های قبل ابراز داشت: در سال گذشته به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حقابه تالاب تلفات کاهش چشمگیری داشت اما امسال علی رغم رهاسازی حقابه به دلیل کاهش شدید بارندگی ها که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده ، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی است. لذا اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با استمرار پایش های روزانه راهکارهای دیگر حفاظتی را در دست آنالیز دارد و با تشکیل کارگروهی متشکل از استادان دانشگاه شیراز، کارشناسان محیط زیست و سمن ها برنامه نجات بخشی اضطراری فلامینگوها را در دست تهیه و اجرا دارد.

تالاب و دریاچه بختگان بزرگترین دریاچه استان فارس در سال های پر آب زیستگاه زمستانه پرندگانی مانند فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب چلیک، مرغابی و غاز است که از روسیه و دشت های سیبری به ایران مهاجرت می نمایند.

این دریاچه که در فاصله 220 کیلومتری شرق شیراز در استان فارس واقع شده است در حفظ بوم ساختار و محیط زیست شهرستان های اطراف نیز تأثیر بسزایی دارد.

در سال های گذشته و گاهی بر اثر بارش های بهاری، آبگیری می شد اما امسال به دلیل کاهش بارندگی و گرمای تابستان احتمال خشک شدن کامل آن هست.

دریاچه بختگان در شهرستان های نی ریز و بختگان در شرق استان فارس واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: funpc.ir شناسه مطلب: 835

به "خبرنگاران هزاران جوجه فلامینگو دریاچه بختگان فارس در معرض نابودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هزاران جوجه فلامینگو دریاچه بختگان فارس در معرض نابودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید